Jak jsem vyhrál válku

Jak jsem vyhrál válku https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/549/jak-jsem-vyhral-valk.jpg 4 1232 213

Nesmrtelný válečný román, v němž válku bere vážně snad jen jeho hlavní protagonista, poručík britské spojenecké armády Ernest Goodbody. Donkichotský Goodbody se během několikaleté anabáze snaží vrátit válce její důstojnost, ale čtenář záhy pochopí, že jde o absurdní počínání – válka je beznadějně směšnou záležitostí a smích je také to jediné, čím ji lze porazit.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

How I Won the War , 1963

postoran-CZ
06.03.2019 4 z 5

Upřímně srovnání se Švejkem, kterého mám rád, mi tady dost silně pokulhává na obě nohy. Ano, obě knihy jsou to (proti)válečné satiry. Ano, v obou knihách se hlavní postava (ani nechci použít slovo hrdina) chová jako hlupák. Ale tady končíme.
Anglický humor má svá specifika a nemusí sedět každému. Takže ani kniha nemusí sedět každému. I mně to nakonec chvíli trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale pak už to jelo.
Mimochodem, viděl jsem dříve film. Ale to se nedá s knihou srovnávat.

cca
27.01.2019 5 z 5

Vzhledem k tomu že je knížka velice populární jsem čekala že bude dobrá a zasměji se, ale naprosto předčila očekávání. Bylo to skvělé a myslím že není na škodu mít někdy takový nadhled. Obávala jsem se že to bude něco podobného jako Švejk, kterého nemám ráda, ale ačkoli k němu bývá Goodbody přirovnáván, nepřišlo mi to (naštěstí). Za mě naprosto perfektní.

MM1979
26.01.2019 5 z 5

Tak to byla opravdu bomba! Takto jsem se dlouho nezasmál! Můžu jen doporučit. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu tak moc bavit u knihy z roku 1963! Přečteno (zlhtáno) za dva dny (větší důkaz spokojenosti neexistuje :-)). P. S. Pozor: Film je oproti knize vyloženě sračka!!!

Kacheenk
15.01.2019 5 z 5

Naprosto fantastická knížka, jedna z mých nejoblíbenějších !

Barry013
25.11.2018 2 z 5

Velmi populární klasika, ale čekal jsem, že mě nadchne více. Některé pasáže byly vtipné, ale nebylo jich tolik. Tento druh humoru prostě není úplně můj šálek kávy. Předpokládám, že než začal psát pan Ryan tento válečný humoristický román, četl i nesmrtelné dílo od pana Haška. Žel se mu kvalitou příliš nepřiblížil...

Paulika
22.11.2018 5 z 5

Četl jsem v mládí a hodně mě to bavilo.

bobo7592
22.11.2018 5 z 5

V tomhle případě nejde dát nic jiného než plný počet. Goodbody a spol jsou prostě jedineční. Srovnávat se Švejkem v žádném případě nejde, je to něco jiného. Kdo má rád anglický humor, absurditu a nadsázku, tak si přijde na své. A až tu knížku budete po přečtení vracet do vaší knihovny, můžete si zkusit Goodbodyovský krok.

pkweb.eu
07.11.2018 4 z 5

Výbuchy smíchu mít asi nebudete, ale jako úsměvný nadhled nad válkou je to fajn.

Pavlína79
06.10.2018 3 z 5

Vypadá to jako legrace, nic není takové jak by mělo, žádná zbytečná práce není zbytečná, je to jen velké pískoviště velkých kluků, kterému se rika válka. Vím, že je lepší se smát, než plakát, ale zbytek světa opravdu plakal ...

Jinak je důstojník Ernest Goodbody zábavná postava - chápu jeho smysl pro čest a spravedlnost. Kdybychom byli všichni tací jako on, byl by svět lepší, ale méně zábavný. Příjemná oddechovka.

Praevka
07.09.2018 3 z 5

Je to více méně humorná kniha o druhé světové válce. Ač je hlavní "hrdina" mnohde přirovnávaný ke Švejkovi, já s ním žádnou podobu neshledávám. Ernest Goodbody mi připomínal spíš Arnolda Rimmera z Červeného trpaslíka. Taky takovej snaživej ňouma - je "disciplinovaný, organizovaný, naprosto oddaný své práci a vždycky má u sebe tužku."

Humor je tu spíš takový jemný a náznakový. Rozhodně se nestávalo, že bych se při čtení smála nahlas. Spíš jsem se občas jen tak pousmála. A jindy zase, přestože třeba události byly popisované spíš lehce úsměvně, mě mrazilo v zádech z toho, co bylo mezi řádky. Ono málokteré válečné dílo je psané proto, aby se u něj někdo smíchy lámal v pase. Pěkně a bez hrdinské pompy jsou zde popsané poměry panující v anglické armádě a přístup vojáků k tomu, co prožívají. Všechny popisované příhody jsou uvěřitelné, snad až na tu příhodu s mostem přes Rýn.

Každopádně se to četlo hezky, ale tak nějak pomalu. Nenutilo mě to číst v každé volné chvilce, netěšila jsem se celý den, jak si večer vyšetřím půlhodinku a zasednu ke knížce. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, nicméně vím, že podruhé ji určitě číst nebudu.

kalache
30.08.2018 5 z 5

...myslím,že za dva roky na vojně každý potkal aspoň jednoho Goodbodyho,což?..

Soboll
31.07.2018 5 z 5

Úžasná kniha .Nenapadlo by mne,že se tak pobavím při čtení knihy "o druhé světové"
No a rady ohledně Paní Clapprové byli nejvíc .

Mirka2778
18.07.2018 4 z 5

Myslíte si, že váš vedoucí (velitel) je ten nejhloupější, kterého kdo kdy potkal? Omyl, tím je Goodbody. Účetní, který narukuje do armády a tam je povyšován za zásluhy jen proto, aby se ho každý velitel rychle zbavil.
Když se stane poručíkem, mají jeho poddůstojníci a celá četa spoustu práce s vytahováním ho z malérů. Což dělají s velkým sebezapřením a téměř proti své vůli.
Nedej bože, aby někdo vzal tuhle knížku vážně. Mohl by dojít k závěru, že válka je děsná sranda.
Moc mě bavila krádež zlatého rouna podle bájesloví pro osmileté děti. A Goodbodyho pochodem si občas vykračuji. Ovšem vyzkoušet poklus velmi doporučuji! (beze svědků)

vygum
06.07.2018 2 z 5

Stacila by tak tretinova delka...

mufimuf
07.06.2018

Knihu jsem si chtěla přečíst jen proto, abych četla knihu, která vyšla v roce, kdy jsem se narodila :), ale fakt jsem se začetla a moc se mi to líbilo. Jen je to kniha, která se nedá číst v dopravních prostředcích, protože když se člověk nad knihou pochechtává, vypadá jako blázen...

Vidlička
25.05.2018 5 z 5

Kam se hrabe na Ernesta Adrian Mole! Oba překrásně přesvědčeni o své neomylnosti a pravdě :-))) Jen tady to má tu hořkou pachuť války...
Každopádně jedna z perel světové literatury. 5* jen tak nedávám...

HerrPilot
24.05.2018 5 z 5

No, většina tady píše, že Goodbody je takovou britskou variantou Švejka. Ani náhodou, vážení ! Tenhle chlapík je totiž variací na amerického reka- Supermana. Za svůj (vojenský) život totiž dokázal vykonat stejný počet nelidských činů. A právě jemu děkuji za cenné životní lekce. Teď už totiž vím, že se nemám hádat s šéfkami bordelů, arabštinu se mám naučit i v psané podobě a organizaci dětských večírků zásadně nenechávat na podřízených,...

Pokud ještě někdo váhá, zda číst, nechť do toho jde bez obav-po počátečním pomalém rozjezdu totiž bude brečet smíchy (nebo lítostí).
Dal bych 4 hvezdy za onen pomalý počátek , ale kapitola o kriketu byla tak geniální, že tu 1 tam ještě přidám (a navrch ještě zařazení do mých ,,Osobních antidepresiv").

Kocurstvo
20.05.2018 4 z 5

Trefné a stále aktuální. Perfektně popsaná věčná absurdita armády. Tohle je naprosto trefná a úderná parodie na jakoukoli armádu světa. Minulou, současnou i budoucí. Díky tomu tahle knížka nikdy nezestárne, jelikož volů bude na světě pořád dost. Dal bych plný počet za to, že autor tak krásně paroduje nesmysly, které v armádách jsou, ale občas se mi to četlo poněkud hůře. Autor docela často mění myšlenky a někdy je těžké držet nit. Chvíli se děje něco, pak se člověk jeden řádek naplno nesoustředí a už neví, vo co teď gou a musí se vrátit o ten řádek zpět. Prostě změny bez varování.... Myslím si taky ,že mladí lidi ji nemají šanci pochopit. Na tohle chce trochu zkušeností a nejlépe i zkušeností s armádou. Tudíž pro vojáky starší třiceti let naprostá nutnost!!! :)

PolarBee
18.05.2018

Pobavilo, i kdyz ta prvni tretina byla mnohem uzasnejsi, zkratke me vic bavilo, kdyz byl nezkuseny a teprve vse poznaval. Ale i pozdeji jako dustojnikovi se mu povedlo par excelentnich situaci :)

Andy74
14.04.2018 4 z 5

Vzala jsem knihu ze zvědavosti dceři ze stolu (maturitní četba) .... zvládla jsem asi 7 kapitol, pak jsem musela knihu vrátit dalším studentům :o)
Vykouzlí vám úsměv na tváři, to ano, ale u sebe si nejsem jistá, zda bych byla schopna dočíst knihu až do konce - po těch pár kapitolách mi nějak ta ironie "stačila" ...... možná se k ní vrátím časem znovu.

druhá světová válka (1939–1945) satirické romány

Patrick Ryan
anglická, 1916 - 1989
1970  86%Jak jsem vyhrál válku
2008  82%Jak jsem vyhrál válku / How I Won The War

Kniha Jak jsem vyhrál válku je v

Přečtených1 816x