Jak jsem se zbláznila

Jak jsem se zbláznila https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168656/bmid_jak-jsem-se-zblaznila-CMC-168656.jpg 4 335 108

Ani v blázinci není o humorné situace nouze Alespoň v knize Ivanky Deváté, která se nakonec v této instituci ocitla. A vy se dozvíte, jaká dlouhá cesta ji přivedla a co tam zažila. Autorka s laskavým humorem vypráví o pacientkách i personálu, a také o tom, jak se dostala ven.

marli58
29.10.2015 4 z 5

Knížku paní Deváté čtu a mám dojem,že mám puštěnou audioknihu :-).Autorka je prostě nezaměnitelná.Trochu mě překvapil jadrnější slovník, ale na Vaněčka je to slabé :-).

Alca007
17.09.2015 5 z 5

opět nezklamala. smutná, vtipná, oddechová

jarka2222
06.08.2015 3 z 5

Ačkoliv mi bylo někdy za autorku smutno z její situace, celkově mě knížka pobavila. Líbí se mi styl psaní paní Deváté, určitě si zkusím ještě něco od ní přečíst. Snad to bude veselejší počteníčko.

terka95
18.07.2015 3 z 5

Mé první setkání jak s autorkou, tak s poslechem audioknížky. A obávám se, že možná mé hodnocení je ovlivněné tím, že jsem knihu nečetla, jen poslouchala, což pro mě bylo úplně nové. Začátek výborný, prostředek pokulhával (k poslechu jsem se musela i trochu nutit) a konec se mi opět velmi líbil. Popisování svých strastí, jak se s nimi autorka vypořádávala, náhled do jejího života..velmi zajímavé poslouchání. Jak už tady mnozí zmiňovali, v některých pasážích věčné "skuhrání" nad jejím zdravotním stavem i jinými okolnostmi bylo někdy až únavné, ale chápu, že si paní Ivanka Devátá prožila své. Svou knihu k poslechu namluvila velice dobře, můj přítel sice zprvu říkal, že její hlas je mu nepříjemný, ale rychle si zvykl. V budoucnu si chci určitě "přečíst" tuto knihu znovu, ne jen formou audioknížky a porovnat - zda se mi líbí více psaná forma, nebo audioverze (a celkově zjistit, jestli audioknihy jsou opravdu pro mě). Určitě se chystám k dalším knížkám paní Deváté, protože humor se této autorce rozhodně nedá upřít a mně se moc líbí :)

fmash
15.06.2015 2 z 5

Všichni (nebo mnoho z nás) máme rádi Betty MacDonaldovou, přičemž do téže skupiny patří zřejmě také autorka této knihy. Já však zřejmě nepatřím do cílové skupiny paní Deváté.
Oceňuji vytříbenou češtinu bez přemíry kudrlinek a sem tam rozhozené vtipné obraty, u nichž jsem se párkrát i zasmál. Velice neoceňuji nekonečné lamenty nad zdravotním stavem, diskuse s lékaři a opakující se popisy výletů o dovolené. Pravda - není mi sedmdesát. Ale myslím, že původně zamýšlenou cílovou skupinou bylo mnohem širší spektrum čtenářstva. Každopádně bývá osvěžující přečíst si občas o něčích strastech, jsou-li podané odlehčeně a s nadhledem. Tady jeden chvílemi zápasí s atakou nefalšované deprese.
V závěru autorka nabízí pointu (resp. tři), přičemž podotýká, že případný nedostatek kvality se pokusí nahradit kvantitou. Bohužel, jakkoli to byla zřejmá nadsázka, stejným dojmem působí celá kniha. Nebudu se vymlouvat, že to může být rozdílem vkusu - já se dobrou polovinu knihy vysloveně nudil a jen jsem čekal, jak to dopadne. Nu, nijak.

evago
31.05.2015 4 z 5

tento humor je mi velmi blízký...jdu pro další knihu do knihovny

Indiánka
28.03.2015 2 z 5

Asi jsem ještě moc "mladá", ale číst o neduzích mě ještě nebavilo, třeba za dvacet let.

dulidu
05.03.2015 4 z 5

Knížka pro mne byla odpočinková, obdivuji nadhled, se kterým podala i hoodně nepříjemné věci. Ne, že bych se při ní vyloženě chechtala, ale úsměv na rtech vyloudila často.

herotabe53
23.02.2015 4 z 5

Moc se mi líbí nadhled paní Deváté a i otevřenost. Knihu hodnotím velice kladně, ale není to kniha, kterou by nešlo přestat číst. Oddechová..

neprakta
10.02.2015

I já jsem četla už veselejší knížky od paní Deváté - ale v téhle mi dost promluvila z duše. Nejen, že jsme skoro stejný ročník - já jsem 38 - ale Vaněčkové bydlí všude. I u nás na severu Evropy, v Kielu, kde člověk pražský nejen musí bojovat s počasím ( vítr o síle 6 nazýváme silným větrem, o síle 7 dost silným větrem a při větru síly 8 všechno přivazujeme a říkáme," no ten zas dneska vyvádí, co? "
Ale i nájemníci jsou kor v dnešní době, kdy není zvykem zdravit starší paní v domě, dost často Vaněčkové. Stížnosti u domovní správy obvykle vyzní naprázdno, prý : " promluvte si s Vaněčkem sami a neotravujte nás s domovními klepy - přece se dá s každým mluvit, ne? " Ach, těch probdělých nocí, když místo hudby hraje zřejmě pouze silný ozembuch, to leknutí, když se náhle valí stádo slonů z poschodí do poschodí... mluvíte mi z duše, paní Devátá. A to já jsem opravdu už dlouho v důchodu, navíc mám v přístavu lod'ku ( bydlím na západním pobřeží Kielské zátoky), kam se na léto uchyluji. Jak nádherně humorně je stav duše popsán, právě i ta druhá část, kdy i lékař bezradně hledá příčinu zhroucení síly těla i ducha - netušíc, jak dlouho se týraný člověk pokouší o tu trochu "normality" - až už to jednou prostě nejde. Budu se ke knížce jistě vracet, s radostí a s obdivem k Autorce.

anibeni
19.11.2014 4 z 5

Po delší době konečně knížka od Ivanky Deváté, která se mi líbila.... Pravda, na Lázeňskou kůru to nemá, nicméně mě kniha pobavila...

vladka31
24.08.2014

Trošku slabší, podobně jako Soužití k zabití. Přesto knížka, ke které se budu taky určitě vracet ajo ke všem ostatním.

sabca
29.07.2014 5 z 5

Zatím nejlepší kniha Ivanky Deváté, kterou jsem četla. Doporučuji si jí přečíst.

Zorka
20.07.2014 4 z 5

I když o někom řekne, že je blbec, dokáže to s noblesou :-). Ivanka Devátá líčí strasti i slasti života s jemným humorem, nadhledem, tak, jak jí je to vlastní.

Alma5
11.07.2014 3 z 5

Řekla bych že jsem od Ivanky Deváté četla i lepší knížky, u této se mi líbila spíš jen ta druhá část.

Veveruška1992
02.07.2014 5 z 5

Moc milá knížka, kterou jsem slupla na jeden zátah jako neobyčejně chutnou jednohubku. Ivanka Devátá mě nikdy nezklame, mám ji moc ráda z mnoha důvodů, předně díky hodně podobnému smyslu pro humor a jejímu neutuchajícímu optimismu, který se na mě z jejích knih přelévá jako živá voda. Obdivuji, s jakým nahledem se dokázala rozepsat i o nepříliš lehkém životním údobí. Dále oceňuji krásnou češtinu, kterou jsou všechny její knihy napsány, už jen z tohoto důvodu je zážitek je číst. Miluji náš rodný jazyk a to, jak s ním tato autorka dokáže nakládat, je obdivuhodné. Dojímá mě i krásný vztah Ivanky ke členům její velké rodiny i k jejím přátelům, který je z knížek patrný. Prostě díky, paní Ivanko Devátá, jste jednička, přeji ještě spoustu krásných dní a pozitivních zážitků :-)

"I ten nejhorší život je lepší než nejkrásnější smrt."

Prateri
24.06.2014 4 z 5

První kniha od paní Ivanky Deváté, kterou jsem přečetla. Trochu se stydím, že jsem do této doby nic od ní nečetla. Zaujal mě název této knížky, proto jsem si ji koupila, abych mohla porovnávat. S humorem líčené těžké období v životě. S radostí si přečtu ostatní knihy a doufám, že mi duši potěší.

k.evelin
21.04.2014 4 z 5

Ivanka Devátá prostě nikdy nezklame. Mám ráda její smysl pro humor.

Lenka4
28.03.2014 3 z 5

Život přináší často hodně krušné okamžiky. Pozitivní je, když se z děsivých denních můr postupně stanou veselé historky, jejichž vyprávěním postižený nejen pobaví své okolí, ale sám tak sobě pomůže překonávat neblahé psychické důsledky přetrpěného příkoří. Možná by knížce prospělo nechat téma ještě chvilku uležet a více propracovat, ale to od paní Deváté evidentně nelze očekávat. Ono vlastně i to překotné a trochu neuspořádané povídání má také své osobité kouzlo.

amysa
25.03.2014 3 z 5

Já jsem se na knížku tak moc těšila, ale tentokrát to nějak "dřelo"... Četla se dobře, to jo, ale asi jsem očekávala nějak víc... Jako že bych se řehtala smíchy, tak to tedy ne, ale zase na druhou stranu udělat si srandu z toho, že někdo skončí v blázinci, to jen tak někdo nezvládne. Ale to je prostě celá Ivanka, ta to zkrátka umí, mám jí ráda a to nejen proto, že z jejích knížek cítím autobiografický nádech. Knížku četla i moje maminka a té se líbila, možná je to i tím, že k sobě mají věkově přeci jen blíž a trápí je stejné neduhy stáří, jako třeba nespavost... Zkusím jí ještě někdy příště, s odstupem a bez očekávání a těším se, že mě něčím ještě překvapí:-)