Jadvigin vankúšik

Jadvigin vankúšik https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467263/bmid_jadvigin-vankusik-CFe-467263.jpg 4 31 8

Pál Závada je súčasný maďarský spisovateľ, rodák z mestečka Slovenský Komlóš (Tótkomlós). Najväčší úspech zaznamenal jeho román Jadvigin vankúšik, pôvabný príbeh o láske, v ktorom opisuje život na maďarskom vidieku v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. Nikto nie je šťastnejší než mladý Ondriš, ktorý sa práve oženil so svojou veľkou láskou Jadvigou. Šťastie mladomanželov však čoskoro prekazí zrada, keďže Jadviga poruší sľub vernosti s najlepším priateľom svojho muža. Ondriš dostane povolávací rozkaz a musí odcestovať. Do dediny sa vráti ako tajný agent, ktorý dostal za úlohu sledovať slovenskú menšinu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Jadviga párnája , 1997

asakz
07.05.2022 5 z 5

Tahle kniha tak trochu mate tělem. Dostal jsem ji k narozeninám a po zběžném prolistování jsem se na ni díval s určitým despektem - vypadalo to, že jde o poměrně povrchní příběh jakéhosi primitivního vztahu dvou jednoduchých venkovských lidí. Přesto jsem ji nakonec vzal na milost a zkusil číst. Díky tomu jsem zjistil, že jde o úžasný, i když převážně velmi tragický román s hlubokou psychlogií postav. Již samotná forma vyprávění je unikátní - jedná se o deník slovensko-maďarského statkáře, proložený zápisky jeho ženy dopsanými po jeho smrti, v nichž zesnulého oslovuje, vypravuje, vysvětluje, ospravedlňuje... Tím vzniká jakýsi fiktivní dialog, v jehož průběhu postupně vyvstává tragédie nefunkčního vztahu na pozadí dalších událostí a postav. V tomto kontextu autor zdařile ilustruje negativní stránky lidské povahy jako pudovost, zbabělost, egocentrismus, sebeklam vedle překvapivé poetičnosti, pokory, sebereflexe a obětavosti. Postavy nejsou černobílé a pokud se dopouštějí "špatností", velmi dobře jim rozumíme a vyvolává to vesměs spíše pochopení a soucit než odsouzení. Ale tímto se mistrovství autora nevyčerpává. Celý příběh dostává ještě další rovinu v podobě jakýchsi poznámek pod čarou od osoby, jejíž totožnost, povaha a osud se jen pozvolna odhalují, aby kulminovaly v samém závěru knihy. Opravdu skvělá kniha, kterou mohu doporučit každému, kdo snese pohled na lidskou existenci bez růžových brýlí.

lusila
20.11.2021 5 z 5

Hát, to bolo niecso. Keď som knihu začala čítať / a postupom času sa to potvrdilo/, mala som pocit, že som ten príbeh videla sfilmovaný. Avšak kniha je oveľa lepšia a niektoré intímne pocity opísané tak reálne, že niektoré autorky erotických románov sa môžu skryť. Ale nie toto je zaujímavé na tejto knihe.

booklovertina
03.11.2021 4 z 5

Viacvrstvové spoločenské romány, ktoré v sebe kĺbia sociálne problémy s problémami jednotlivca a vykresľujú úpadok vo všakovakých podobách, ja veru môžem – keď sa navyše problematiky chopí autor s takým jedinečným štýlom, aký má Pál Závada, o výbornú knihu je postarané a Jadvigin vankúšik je toho dôkazom.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kniha ponúkne len ďalší, na pozadí vojny vznikajúci, všedný ľúbostný trojuholník, no veru nie je to tak. Autor prostredníctvom denníkových zápiskov ilustruje príbeh rozpadávajúcej sa rodiny i rozpadajúcej sa krajiny, príbeh plný naštrbených, kostrbatých vzťahov, trpkých i vášnivých priznaní a splnených aj nesplnených túžob.

Vďaka subjektívnemu rozprávaniu troch rozličných postáv má čitateľ možnosť udalosti a dôležité míľniky ovplyvňujúce život rodiny sledovať z rôznych uhlov, čím postupne odhaľuje obraz zložitých emocionálnych vzťahov, na pozadí ktorých sa odkrýva spoločenská situácia panujúca v 20. storočí v pohraničných oblastiach Maďarska.

Aj napriek nie vždy sympatickým postavám je Jadvigin vankúšik príjemnou, krásne nezvyčajnou knihou, ktorú však rozhodne nemožno zaradiť medzi „ľahké“ čítanie. Práve naopak. Či už je na vine samotná denníková forma, v ktorej emocionalita miestami vytláča chronológiu do úzadia, početné využívanie kombinovaného jazyka maďarských Slovákov či s tým súvisiace digresie v podobe vysvetliviek, každý moment si vyžaduje plnú pozornosť čitateľa.

Ak však radi siahate aj po knihách náročnejších na pozornosť, prípadne sa radíte k lingvistickým fajnšmekrom, ktorí sú ochotní akceptovať, že ľudia nie sú neomylní, Jadvigin vankúšik si určite nenechajte ujsť.

Acamar
12.11.2020 5 z 5

Psychologický příběh o milostných vztazích, které by dnešní terminologie nejspíš označila jako "toxické"... krátká období vstřícnosti a sblížení, dlouhá období odmítání a chladu, trápení, neschopnost být spolu ani bez sebe, nenaplněnost. Intimní vhled do mnohaletého milostného trojúhelníku, který rozkládá všechny zainteresované. Složité a rozpolcené postavy ve vleku vášní, a také trochu pohled na ženy jako na "strigy", které svou náladovostí činí mužům ze života peklo. Ne že by se s tím dalo u postav Jadvigy a Matky nesouhlasit, nakolik tato kniha rozhodně nepoukazuje jednostranně na "viníky", spíše udeří na melancholickou notu o složitosti vztahů, snad i na nemožnost trvalých citů a harmonie.
To, co začíná jako deník, mající zaznamenat příběh právě uzavřeného mladého manželství, se postupně rozrůstá na jakousi kroniku, zachycující vztahový propletenec jedné statkářské rodiny na pozadí dějin obecnějších (sahajících od konce Rakousko-Uherské monarchie, rozpad a bouřlivé vzniky nových států, a zlehka i odraz 2.sv.války a následného komunismu).
Osobitá kniha, svou strukturou nelineární a nepravidelné deníkové štafety, střídající pasáže s téměř básnickou poetikou s přímočaře plnokrevným jazykem (slovenské vsuvky), atmosférou drsnosti a melancholie života, který nelze mít nikdy pod kontrolou svých představ ... jeden z nejvýraznějších čtenářských zážitků letoška.

freejazz
11.06.2019 5 z 5

pamätám si, ako túto knihu vzali so sebou účastníci výletu do Dánska. každý ju mal na 24 hodín a bola ústrednou témou rozhovorov. výlet bol krátky, nás bolo 30, na polovicu sa nedostalo. takže som ju začal doma zháňať a len čo som ju zohnal a prečítal, mal som chuť pustiť sa do nej znovu.
šťavnatý príbeh, plnokrvný jazyk prekladu, téma v našich končinách ešte stále výnimočná, fakt som mal super čitateľský zážitok. a trochu mi to pripomenulo diela Laca Balleka, jeho slávneho Pomocníka a Agáty. až mi je ľúto, že neviem po maďarsky, aby som si Závadove diela prečítal a nemusel čakať na preklady.

deirdre
17.01.2018 5 z 5

Trvalo nejaký čas, kým som sa začítala do tejto zvláštnej knihy. Ešte nikdy som nečítala nič podobné (a to som toho už prečítala naozaj hodne). Už denníková forma napovedá, že ide o intímnu spoveď, v tomto prípade nie jednej postavy, ale hneď dvoch (plus jedna komentujúca). Neviem, či slovo "intímny" je dostačujúci výraz pre tak hlboký, strhujúci psychologický ponor do duše hlavných protagonistov, ako tu predviedol autor. Klobúk dole (Le a kalappal). Aj za to, ako strieda drsné slovensko-maďarské vyjadrovanie s naozaj krásnym literárnym jazykom a vkladá zaujímavé reálie zo života v prvej polovici 20. storočia. Od začiatku do konca však sledujeme hlavne sústavnú zúfalú snahu pochopiť toho druhého a sám byť pochopený. Pre mňa bolo čítanie tejto knihy hlbokým zážitkom.

JeKa
09.03.2017 4 z 5

Velmi zajímavá psychologická sonda do vztahu dvou (tří) lidí, kteří si jsou ve své blízkosti vzdálení a ve své vzdálenosti bliž, než by si mysleli. Vše doprovázeno komentářem sympaticky nesympatického slídila a šmíráka, díky jehož pohledu se dovíte víc, ale přece ne všechno, protože jak už to v životě bývá, nikdy se o sobě navzájem nedovíme vše.

Katela
22.05.2014 4 z 5

(SPOILER) Pomíchané stránky deníku, zoufalý manžel, nevěrná manželka a retardovaný nemanželský syn. Velmi zajímavý koktejl!