Závěje

Závěje https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305567/bmid_zaveje-C5r-305567.jpg 4 143 143

Jacobsen a Røedová série

Je 25. ledna, hustě sněží. Úzké silnice v městečku Lier nedaleko Drammen protahují sněžné pluhy. Odhrnovaný sníh se vrší na krajnici do vysokých závějí. Pětiletá Oda se doma nudí, maminka vaří a Oda nemá co dělat – přemluví proto matku, aby ji pustila před dům sáňkovat. Maminka ji z okna občas zkontroluje, avšak náhle je Oda pryč. Matka vybíhá ven, jenže padající sníh okamžitě zavál veškeré stopy a po Odě není ani památky. Rozbíhá se vyšetřování, kriminalisté Bitte Røedová a Verner Jacobsen začínají vyslýchat místní obyvatele. Všichni se tu znají, každý něco ví, každý má nějaké problémy, každý něco skrývá. Dny ubíhají, Oda stále není nalezena a její zoufalá matka se rozhodne vzít věci do vlastních rukou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Stolpesnø , 2012

martina.bella
26.12.2017 4 z 5

Jedna z lepších detektivek z poslední doby, hlavně hezky vykreslené postavy. Do počáteční scény se zmizelým dítětem a nešťastnými rodiči jsem se natolik vcítila, že jsem váhala, jestli vůbec mám číst dál, jestli to na mě nebude moc velké psycho, ale vytrvala jsem a nelituju.

ArwenAragorn
28.10.2017 3 z 5

Průměrná detektivka, asi jsem čekala od knihy víc.

kerstyn
18.10.2017 2 z 5

Plusový body za to, že se to četlo svižně, nicméně ve finále to byla jen průměrná detektivka. Chybělo napětí, zásadní zvraty či záhady.

nadav
11.09.2017 5 z 5

Napínavá knížka, dobře se čte :-)

alzbeta4340
21.08.2017 3 z 5

Měla jsem asi příliš velká očekávání, ale je to celkem průměrný detektivní příběh. Dá se dobře přečíst, mě ovšem nijak nepohltil. Stylem mi připomíná knihy Mari Jungstedt.
Obálka knihy je moc povedená.

b.safarik
18.08.2017 2 z 5

Musím říci, že jsem po zdejším hodnocení od knížky očekávala mnohem více. Bylo to moje první setkání s autorkou a asi i poslední. Postavy pro mě byli neztotožnitelné, první část knihy jsem se v jejich počtu neorientovala a závěr mě nijak nenadchnul, ačkoliv byl překvapující.

wooloong
12.08.2017 4 z 5

Čtivě napsaná knížka s dobrou charakteristikou postav.

Ivulik7
11.08.2017 5 z 5

Moc dobré počteníčko, mohu doporučit. Už se těším na další díl.

Terez25
02.08.2017 4 z 5

Dobrá kniha, autorčina prvotina. Příběh se pozvolna rozplétá a dobře se čte. Rozhodně stojí za přečtení. Jsem zvědavá na druhý díl.

Renatecka
20.07.2017 4 z 5

I přesto, že nejsem detektivkový typ a k Závějím jsem si tzv. odskočila od běžné beletrie, se mi tato kniha líbila. Mám to nastavené tak, že i když mě detektivka nebaví a čtení je pro mě až skoro utrpením (což se zrovna Závějí vůbec netýká), musím ji dočíst do konce (většinou během krátkého období, např. 2 dnů), protože jsem ženská zvědavá a vždy chci pachatele znát. SPOILER!! Sakra ta ale měla v jeden den smůly…

happy-smile
28.06.2017 4 z 5

Příjemná detektivka, ale asi úplně nesdílím místní nadšení. Myslím, že vraha mohl čtenář uhodnout hodně brzo. Na druhou stranu detektivové neměli moc šanci se předvést, protože vrah se jim přišel udat sám, aniž by cokoliv tušili... Ta zápletka ani její rozluštění mi asi úplně nesedlo, na druhou stranu četlo se to dobře. Uvidíme, jaký bude další díl.

Hawkey
10.06.2017 5 z 5

Syrové, žádná zbytečná omáčka, prostě k věci. A tak strašidelně reálné. Vlastně se tam neodehraje nic, co by se nemohlo stát i vám. Marit je navíc moc sympatická žena, takže si mě získala.

Martiiiik
06.06.2017 5 z 5

Moc povedená kniha, téměř do konce jsem nevěděla, kdo je vrah :-) jemné, nenásilné rozplétání dějových linií postav, které tam jsou všechny od začátku do konce.. Nelze hodnotit jinak než nejvyšším počtem hvězd :-)

MarieH
24.05.2017 4 z 5

Čtivé, nemohla jsem se odtrhnout, ale nejdříve jsem si musela zvyknout na autorčin styl. Ze začátku jsem se ztrácela v nakousnutých příbězích všech protagonistů. Na rozdíl od recenze " soukromé " mi myšlenky bokem od vyšetřovatelů nevadily, naopak je to dost polidšťuje,ale kniha je dost depresivní. Dávám za 4 !

kalinkacz
20.05.2017 3 z 5

Abychom se pochopili, já detektivky nečtu, ale tohle mi určitě nepřišlo špatné... Nevěděla jsem jak knihu ohodnotit, jelikož se v tomto žánru opravdu nevyznám... Co se mi líbilo byl fakt, že autorka nezvolila masového a drastického vraha, to bych asi knihu odložila... Osobně jsem se s autorkou setkala a ta mě opravdu hodně nalákala na další díl, takže se těším na říjen...

konicekbily
16.05.2017 5 z 5

Moc pěkná prvotina - pro mne - nové norské autorky. Odklání se od drsné severské krimi a vyráží cestou klasické detektivky. Nejsou tam krvelačné scény, naopak postupně se dozvíme vše potřebné, vše je poměrně v klidu objasněno. Nejen hlavní detektivní záhady, ale i životní příběhy vyšetřovatelů ale i ostatních zúčastněných.

DariDerek
12.05.2017 3 z 5

3,5*
Když jsem knihu začala číst, bylo to úžasné. Okamžitě jsem byla vtažena do děje, nervózní z toho, co se stalo, co bude dál. Ale když stránky přibývaly, přibývalo také více postav a já se v tom mírně ztrácela. Začalo mi dělat problémy si spojit osoby, které se tam objevovaly ve více souvislostech.
I když se autorka nezabývala nijak zásadně popisováním prostředí, přírody a přívaly sněhu, stejně jsem z jejího psaní cítila ten chlad, který nastane, když je všechno pod bílou přikrývkou. Tohle se mi líbilo a měla jsem pocit, že si musím jít uvařit čaj a zabalit se do deky.
Pro mě je to docela specifická detektivka, už jen tím, že tam nejsou uvozovky, které značí přímou řeč. Je tam pouze pomlčka a mě trvalo strašně dlouho, než jsem si na to zvykla.
Recenze brzy na www.Chrudimka.cz

evasamankova
10.05.2017 5 z 5

Čtivý, psychologický příběh o obětech a vinících... Smutné, ale dobře napsané.

vnimat_Krasu
10.05.2017 4 z 5

Jsem ten poslední, co by tu doporučoval severskou detektivku.
Ale Závěje jsou jiný. Nemaj sériovýho vraha, poldu, co se rád vožírá, rádoby vtipnýho patologa ani detailní popisy toho, jak tu mrtvou šestiletou holčičku někdo měsíc brousil a krmil hlínou.
Závěje jsou tak akorát. A v tom nejlepším připomínaj civilnost britskýho seriálu Broadchurch.
Koho zkrátka taky už sere, jak jsou všechny ty severský balasty stejný, tak tomu přeju dobrý den.

V28
27.04.2017 5 z 5

Bernard Minier napsal Zkurvenej příběh, ale tenhle název, by se spíš hodil právě na knihu Závěje. Protože přesně to, vás napadne při čtení posledních stránek jinak čtivého a perfektně napsaného příběhu.

norská literatura severská krimi norské detektivky

Marit Reiersgård
norská, 1965