Jackaby

Jackaby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248280/bmid_jackaby-OsM-248280.jpg 4 383 120

Jackaby série

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá.... celý text

SlečnaLiška
10.03.2016 4 z 5

Kniha první zaujme určitě obalem, to byl pro mě první impulz ke koupi. Na zadních deskách se dočtete "horová atmosféra" a "#youngadult". To kniha moc nesplňuje, horová určitě není, young adult trochu. To jen pro upřesnění, pokud by někdo chtěl kupovat knihu z tohoto důvodu
V první půlce bylo trochu těžší se začíst, ačkoliv nechybí bohaté popisy prostředí a napětí hned od prvních stránek. Zkrátka mě to moc nezaujalo. Druhá polovina je ale lepší, dynamičtější, prostor dostanou zajímavé postavy a i díky nim mi začly být hlavní postavy sympatičtějí.
Děj odsýpá, i když kdo je vrahem začnete tušit ještě dlouho před koncem, nakonec by mi vůbec nevadilo, kdyby byla kniha delší (nějakých 260 stránek s poměrně dost volným prostorem kolem textu). Naštěstí druhý díl je napsaný, teď už jen aby vyšel co nejdřív i u nás :).
Co mě potěšilo bylo, že v knize nechybí romance a to trošku neobvyklá/é, ale slouží jen jako vedlejší dějová linka, sice zajímavá, ale nezastiňuje hlavní příběh. Další příjemná věc byl výskyt monster mně neznámých, tohle není jen další knížka o upírech, ač se to může po první vraždě zdát ;). A nakonec - srovnání s Sherlockem nebo doctorem Who, též avizované na zadních deskách - kdybych o tom nevěděla, asi by mě to samotnou ani nenapadlo, ale jistá podobnost tam je - detektiv se zvláštními metodami, mysteriózní atmosféra a stará Anglie.

MMacicekk
05.03.2016 3 z 5

Oceňuji zajímavé prostředí, velice sympatické postavy včetně Douglase a Jenny, kniha je tajemná napínavá a odehrává se ve velmi krátkém časovém období v řádu pouhých pár dnů. Co sráží knihu na tři hvězdičky je velice průměrná až jednoduchá zápletka, druhá polovina mi pak přišla odbytá. Nicméně je to autorova prvotina a šanci mu určitě ještě dám :-)

maid
01.03.2016 4 z 5

Od Jackabyho jsem přeci jenom čekala něco víc. Kdybych neměla tak vysoké očekávání, možná bych i pět hvězd dala. Knížku jsem si samozřejmě vybrala podle anotace: Sherlock s Doctorem Who, no to je naprosté must-read. Musím říct, že popis knihy rozhodně nelhal, ale i přesto mi v ní chybělo něco, co by s ní udělalo knihu nejenom dobrou, ale ještě lepší. Pravděpodobně to byla její předvídatelnost, ale pokud hledáte knížku na odpočinek (a třeba jste fanoušek či fanynka jednoho ze zmíněných seriálů - nebo rovnou obou), tak knížce dejte šanci.

Fantasysvet
28.02.2016 4 z 5

V knize se setkáváme s poměrně dobře použitými nápady z oblasti mytologie i vtipnými momenty, které vznikají při konfrontacích mezi jednotlivými rozdílnými charaktery. Co mi však vadilo byla jistá chaotičnost jak během scén, tak v dialozích, které autor viditelně ještě nezvládá na lepší úrovni. Občasné zbytečné vysvětlování na místech, kde vůbec nemusí být a absence téhož ve chvílích, kdy by to dokázalo prohloubit příběh, je rovněž chybou spíše pro starší a náročnější čtenáře. Často se setkáváme s opakováním zřejmého a nimráním se v Abigailině minulosti a jejích vztazích k rodičům, které přece jen mohlo být trochu lépe rozvedeno a popsáno jiným způsobem.

Avšak většina nešvarů se zde objevuje spíše po stránce stylistické než příběhové. Vzhledem k tomu, že jde o prvotinu, doufám, že se autor v dalších dílech více vypíše a tyto nedostatky se odstraní. Napětí a akce je zde také pomálu, přesto nebo právě proto je čtení Jackaby velmi příjemnou odpočinkovou záležitostí. Myslím, že cílová skupina, tedy mladiství, zde budou spokojeni. Hlavně v případě, že hledají dobrodružnou a detektivně laděnou oddechovku s příběhem, do něhož se dá rychle a snadno začíst, a nevadí jim ženská hrdinka v hlavní roli. Rozhodně jde o velmi zajímavý titul s krásnou obálkou a pěkným zpracováním.

Véča
28.02.2016 5 z 5

Pro všechny, co chtějí oddychové příjemné čtení, občas se zasmát a mají rádi Sherlocka.
Knížka se mi líbila, i když některé pasáže bych asi trochu více rozvedla.
Těším se na další díl! :)

Terva
24.02.2016 3 z 5

...........NEZÍREJTE NA ŽÁBU...........

Jak jsem tady někde v komentářích četl, prý se to čte jedním dechem. Já to tedy přečetl dvěma dechy, respektive za dva dny. Ale ne proto, že by to byla nějak zvlášť propracovaná a chytrá kniha, to ne. Naopak je to strašně jednoduchý příběh, jako by to psalo dítě, které se rozhodlo, že převeze Sherlocka na druhou stranu Velké louže a utvoří jednoduchý příběh v jednom celkem neznámém městě. Jednoduchost příběhu právě zaviní to rychlé čtení. Čtenář se nemusí nad ničím pozastavovat a v půlce příběhu už je rozradostněný, protože ví, kdo vraždí, ale ten blbec Jackaby to ještě ani zdaleka netuší. (Oslovení "Blbec" berte jako ironii.) Samozřejmě, že to není tak jednoduché, ale hodně zjednodušené. Detektiva Jackabyho, spolubydlící Jenny a Douglase i jeho novou pomocnici Abigail jsem si ihned oblíbil a přirostli mi k srdci. Humoru, zvláště toho černého a ironického, je tu sice pomálu, ale když chcete, tak se zasmějete i "neštěstí" druhého (Kačer). Zajímavostí a příčinou mého malého hodnocení je, že až do poloviny knihy (příběhu) se vše odehrává v jeden jediný den, je to rychlé, akční, tajemné a dobrodružné - (rozhodně ne strašidelné), ale druhá polovina příběhu už je strašně moc zrychlená a odfláknutá - což je škoda. Nicméně, pokud u nás vyjde další avizované pokračování (nese název Beastly Bones) určitě si ho koupím. Věda & Magie, krása & chaos - to je Jackaby.
Malá ochutnávka:
Předpokládám, že bychom mohli nastavit určité pokusné hodnoty, měřit citlivost za stálých podmínek a s různými proměnnými, přijít s vnějšími podněty...........

......ZÍRALI JSTE NA ŽÁBU, ŽE?...........

Marushka27
23.02.2016 4 z 5

Pro cílovou skupinu náctiletých je to oddychovka, která nemá nijak složitý ani zajímavý příběh, ale pěkně uběhne a dokonce se tam objeví i pár zajímavých nápadů. Trochu nedopilované byly postavy a občasně mě štvalo neustálé opakování Abigailiných vztahů s rodiči. Přesto jsem si knihu na jedno odpoledne vcelku užila.

Lenny33
06.02.2016 3 z 5

Průměrná kniha. Příjemné, rychlé čtení, ale nic úchvatného. Postrádala jsem nějaké napětí a trochu více akce. Ani charaktery hlavních postav mě neuchvátily tak, jak bych podle anotace očekávala. Přišlo mi, že "výjimečnému" Jackabymu, který byl hlavním lákadlem knihy, se jaksi nedostalo dostatek místa svou výjimečnost projevit. Byl... trochu zvláštní, ale že bych si z něho sedla na zadek? To ne.
A ani detektivní případ, zde řešený, nebyl nijak úžasný a propracovaný. Vlastně bylo všechno vyřešeno až moc rychle, zaplácané stránkami, kdy Abi popisovala vše možné kolem sebe - což rozhodně nebylo nudné, ale připravilo to knihu a jakýkoliv spád a napětí.
Konec mi nepřišel nijak překvapivý, spíš... "poklidný". Neříkám, že je to špatná kniha. Čtení jsem si užila. Některé nápady a hlášky byly dobré. Ale prostě nic extra, spíše průměr. Hodnotím 3*. Ale další díl si ráda přečtu.

marcela9143
01.02.2016 5 z 5

Vzledem k tomu že jsem většinu času v práci, tak jsem měla přečteno skoro za týden ! Paradní děj, příběh no paráda... okamžitě jsem si zamilovala tajemného a nezvyklého Jackabyho a to samé s Abigail !
Už by mohla vyjít druhá část !

jsemany
31.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha, jejíž děj mě oslovil a zhltla jsem ji jedním dechem. Nemohu se dočkat pokračování! x)

Týnka31
29.01.2016 5 z 5

Už jak jsem četla anotaci jsem věděla, že se mi kniha bude líbit a že musí trůnit v mé knihovně. A toto mé očekávání Jackaby splnil. Kniha je úžasná! Jak po stránce jazykové i dynamičností příběhu a Jackabyho jsem si zamilovala hned, jak se v knížce objevil stejně jako všechny ostatní postavy. Kniha vás nenechá v klidu. Jednoduše vás vtáhne do příběhu a nepustí! Vřele doporučuji.

Ivuska.09
28.01.2016 5 z 5

První román Williama Rittera a hned taková pecka. Povedlo se mu napsat skvělou nevšední detektivku, ve které spojil dohromady několik žánrů (román, detektivka, fantasy) a kterou okořenil velkou dávkou tajemna a fantazie. Mně se knížka líbila - je napsána stylem, který jsem v detektivce ještě nezaznamenala. Možná, že jsem prostě po žádném podobném díle zatím nesáhla, možná podobné dílo vůbec není. Jednoznačně doporučuji a těším se na další díl.

zuzana13
18.01.2016 5 z 5

Je to moc přenádherná kniha. Dobře napsaná. Mohli by knihu zfilmovat. Doporučuji všem, kteří mají rády detektivní příběhy.

Canney
17.01.2016 4 z 5

Jackaby je velmi čtivá kniha se sympatickým, avšak podivným hlavním hrdinou. Je to sice předvidatelná kniha (a její předvídatelnost autor určitým způsobem v knize i omluvil), ale přesto mě zajímalo, jak se postavy dopracují k dopadnutí vraha. Celkově musím říct, že jsem si čtení Jackabyho užila a už se těším na další díl!

orson
15.01.2016 4 z 5

Zabavné čtení, určitě si přečtu pokračování, protože se mi ten styl hodně líbil. Ale na to, že nečtu detektivky, tak jsem vraha poznal hned na začátku :(

zdenek5887
07.01.2016 4 z 5

Snad bych připojil ještě jen připodobnění k Dr. Helen Magnus ze seriálu Sanctuary.

Chci další díl, hned!

mikika
01.01.2016 4 z 5

Mile potrhle, zábavné čtení, i kdyz ten vrah byl až moc okaty... Přesto se tesim na další díl, takhle ztrestenych detektivek moc není..

Nasko
11.12.2015 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se velmi těšila a má očekávání se jí bohužel naplnit nepodařilo. Obálka slibuje komplikovaný a důmylsný příběh, nikoliv pohádku vyprávěnou prakticky jen za pomoci holých vět.

Mrzí mne i absence jakýchkoliv vedlejších postav. Fakt tam nejsou skoro žádné. V málokteré detektivce je pachatelem někdo neznámý... Zúžit výběr potencionálních pachatelů na dva nebyl v polovině knihy žádný problém... A pak si stačí hodit mincí.

Ciarra
10.12.2015 5 z 5

Ačkoli mě knížka zezačátku trochu zklamala (skřítci opravdu nejsou moje gusto v "detektivkách"), tak jsem i přesto vytrvala a nakonec vše dočetla. Je to oddechovka, u které se pobavíte. Jsem zvědavá na další díl. V USA už vyšel, tak pevně doufám, že bude brzy přeložen i do češtiny.

trudoš
20.11.2015 5 z 5

S neotřelou invencí stvořil William Ritter potrhlého detektiva, který sám sebe považuje za jasnovidce, protože na rozdíl od ostatních vidí jasně. Nepracuje však s principy logického uvažování, ale na základě dokonalé orientace v mytologických bytostech a schopnosti s nimi komunikovat. Proto jeho nové partnerství s nadšenou analytickou myslí mladičké asistentky vytváří ideální prostor pro množství vtipných konfliktů.
Silnou stránkou románu je autorova široká znalost bájesloví všemožných kultur celého světa. Přestože své definice třebas tahá z rukávu, dělá to s bravurností kabaretního iluzionisty, jehož obratnost nelze neobdivovat.
Ovšem to, čím mě Jackaby zcela odzbrojil, je dokonale vyvážená nadsázka, která drží příběh na pomezí humoristického románu a atmosférického hororu. Hravá bezprostřednost postav přinutí nejednoho škarohlída k úsměvu, aniž by však komika sklouzávala do hlubin uměle vytvářené parodie. Kdyby Tim Burton psal viktoriánské detektivky, vypadaly by přesně takhle.