Jackaby

Jackaby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248280/bmid_jackaby-OsM-248280.jpg 4 383 120

Jackaby série

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá.... celý text

E.lisabeth
06.04.2017 5 z 5

Tak to byla rychlost. Přečteno za jeden den. Úžasně oddechové pohodové čtení, přesně to jsem potřebovala. V knize nenajdete žádnou úžasnou a nepředpokládanou zápletku, zato kopec úsměvných chvilek v detektivním příběhu. Jackabyho jsem si celou dobu představovala jako roztěkaného ňoumíka Mloka Scamandera z filmu Fantastická zvířata:)...přesně by mi na něj sednul. Doporučuju všem, co potřebují oddych od náročnějších knih.

martina.tim
05.04.2017 5 z 5

Skvělý příběh, který mě neskutečně bavil. Sice nejsem věrný čtenář fantasy ani scifi atd. Ale tato kniha mě dostala. Propojení doby s různými skřety, vílami, duchy, leprikony atd... s detektivním směrem je prostě něco pro mě. :) Doporučuji.

Anjesis
01.04.2017 4 z 5

Kniha je velice čtivá, zábavná a celkově nabízí velmi přitažlivou atmosféru, hvězdičku musím ubrat za to, že jako polodetektivní příběh Vás asi zklame faktem, že už ve třetině jednomu dojde, kdo je zlosynem, a pak zbytek knihy kroutíte hlavou nad faktem, že hrdinům to ještě stále nedocvaklo.
... a mě taky, coby osobu ženského pohlaví, drobátko zlobil onen patriarchální pohled doby, ve které se děj odehrává, nicméně uznávám, že se jedná o účel a součást historického dokreslení, nemluvě o tom, že to bylo i zdrojem mnoha komických situací, za které v závěru musím zatleskat.

karavela
31.03.2017 4 z 5

Stejně jako většina čtenářů jsem vraha uhodla v první třetině knihy,ale jinak se mi knížka líbila a moc dobře se mi četla.

milunka21
27.03.2017 5 z 5

Fakt úžasná kniha. Jackaby typický Doctor Who smíšený se Sherlockem Holmesem. Knihu jsem si užila a těším se na druhý díl.

saphe
26.03.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale spíš jen jako oddechové a úsměvné čtení. O vrahovi jsem věděla ještě před půlkou knížky, tak to byla trochu škoda. Nicméně líbil se mi styl psaní a nápad jako takový, tak jsem ji měla přečtenou hned.

1v8na
22.03.2017 4 z 5

Příběh se mi líbil. Je detektivní, dobře laděný, s dobře promyšlenou zápletkou a velmi vtipný. Nad některými pasážemi jsem se vyloženě bavila - už jen představa chlápka s dvěma ozdobnýma polštářema na uších a to celé přepásané páskem - úsměvná představa.
Jackaby je velký podivín - tvrdohlavý, cílevědomý a trošku i ironický - to se mi na něm líní. Abigail ho velmi doplňuje a jsou sehraná dvojka. Hodnotím velmi kladně, jen jedna hvězda dolů za předvídatelnost pachatele.
Nicméně jsem zvědavá na druhý díl.

Hanja
18.03.2017 4 z 5

Knížka se skvěle četla. Vraha jsem poměrně rychle odhalila, ale to mě rozhodně neodradilo, abych knihu přestala číst dál. Jackaby mi velmi připomíná Sherlocka Holmese. Nemyslím ale toho typického Holmese od Doyla, ale přesně toho, kterého hraje Benedict Cumberbatch. I ten jeho popis na něj sedí. A co teprve ta šála... :D

kklepkaa
03.03.2017 3 z 5

Hrozně jsem tam ty 4 hvězdy chtěla dát, ale to že jsem zhruba od 30% věděla kdo je vrah a že hlavní hrdinové byli úplně mimo, muselo chtě nechtě jednu hvězdu srazit. Jinak jsem se bavila. Jackaby byl zvláštně sherlockovsky sympatický a celé to nadpřirozeno tomu dalo ten správný šmrnc. Už se těším na další díl.

Nikča1236
26.02.2017 3 z 5

Od Sherlocka se Jackaby liší především tím, že věří v nadpřirozeno. Což byla poněkud příjemná změna. Ačkoliv musím poměrně negativně hodnotit předvídatelnost knihy. Já sama jsem byla vraha schopná odhalit již na začátku příběhu. Čekala jsem víc, ale úplně špatné počtení to také nebylo. :)

ThomasRuhe
11.02.2017 3 z 5

Původně jsem si myslel, že Jackabyho schopnosti budou trochu jiné, než že má možnost vidět trolly, víly nebo skřítky. Na tohle jsem si musel zvyknout. Když jsem to přijmul jako fakt, tak příběh vcelku ušel. Zkrátka, bál jsem se, že to bude horší a doufal, že to bude lepší. Za mne solidní 3/5.

gecko
28.01.2017 3 z 5

Takový pokus o Sherlocka Holmese s dávkou fantasy. Místy fajn, jindy zase trochu slabší. Bylo fajn, že kniha byla celkem krátká a přečetl jsem ji velmi rychle. Hmm, což asi není pro knihu nejlepší vizitka... Mít dvojnásobnou velikost, tak bych to možná ani nedočetl.

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Báječná kniha, která se skvěle čte :)

Jackaby je potrhlý tak akorát, Abigail ho opravdu skvěle doplňuje a při čtení jsem se několikrát pochechtávala nahlas. Chtělo by to pro příště vypilovat detektivní zápletku, hlavního padoucha jsem uhádla velmi rychle, o mnoho rychleji, než ho čtenářům "odhalil" autor. Ale na druhou stranu, i když jsem zjistila, kdo je vrahem, nevěděla jsem, čím je - a to byla překvapující a zajímavá pointa.

Rozhodně si přečtu další příběh s touto detektivní dvojicí a vy si ho přečtěte také. Nudit se nebudete :)

Kingomolka
17.01.2017 2 z 5

Nedočetla jsem, ale to neznamená, že to není dobrá kniha. Jen jsem čekala úplně něco jiného a nemohla jsem se začíst.

Mali88
11.01.2017

Úsměvné čtení. Podoba se Sherlockem, akorát s nadpřirozenými bytostmi. Příjemné odlehčení od severských detektivek. Určitě si dám i druhý díl.

slunko
31.12.2016 4 z 5

Příjemně svižné čtení. Určitě si přečtu i druhý díl.

vnimat_Krasu
22.12.2016 3 z 5

Mnohem lepší než se tady straší.
Ritter není písmenkový onanista a dávkuje sherlockovské fantasy svižně a bez zbytečných keců. A zatímco tematicky velmi podobné Řeky Londýna jsem měl kvůli popisnosti problém dočíst, Jackaby mi utekl jak ranní vlak. Jako jo. Je to celé absolutně zaměnitelné a autor posouvá hranice fantastična, jak se mu to zrovna hodí. Ale přesto sympatie. A být mi o deset let míň, napíšu si o tom status na Facebook.

Aivinka
06.12.2016 5 z 5

Nemám slov. Nádherný příběh, poutavý detektiv. Co více si přát ? Místy jsem si připadala jako bych četla Sherlocka nebo jeden z knih Doctor who ale jeliokož oba serialy a knihy miluji, nečinilo mi to žádné problémy.

Gibis
08.11.2016 5 z 5

A mě se to moc líbilo :) Napínavý i úsměvný detektivní příběh, okořeněný nadpřirozenými bytostmi a i když pachatele šlo odhalit hned ze začátku, vůbec to nevadilo. Pokračování si určitě nenechám ujít.

sagasir
02.11.2016 3 z 5

Další Sherlock Holmes

Máte rádi dnes už ikonické postavy jako Sherlock Holmes, slečna Marplová, Hercule Poirot?
Jste snad oblíbenci knih od Carla Ruize Zafóna? Nebo se vám zalíbil LLobregatův román Vesaliovo tajemství? Pokud je vaše odpověď ano tak vězte, že i Jackaby by se vám měl zamlouvat.

Prvně musím pochválit knižní obálku. Ta se tady opět velice povedla a dílo vás tak zaujme už jenom díky ní. Velkým plusem knihy jsou postavy. Jackaby je skutečně takový další Sherlock Holmes. Prostě podivín se vším všudy, ale jinak brilantní detektiv. Místo Watsona tu pak máme slečnu Abigail Rookovou. V konečném důsledku by ale vlastně ani v knize asi být nemusela. Sice si všímá obyčejných podstatných věcí, ale Jackaby by si určitě i bez ní poradil. Hlavním plus tak u ní nakonec vidím, že fungovala vlastně jako takový prostředník mezi Jackabym a okolím. Její nejasné city k detektivovi Caneovi mně pak přišli naprosto zbytečné. Kladně hodnotím i ono zapojení fantasy a celkově kouzelných bytostí do příběhů. Tohle já přesně můžu. Najdeme zde tak žábu co vypouští smradlavý plyn z očí, kačera který byl dřív Jackabyho asistent Douglas. Objeví se zde i zmínka o skřítcích jmenovitě o Klabautermanech, Domovykách a Domojanech. I troll se zde najde. Další zajímavé kouzelné postavy jsou pak: duch slečny Jenny co žije u Jackabyho doma, detektiv Charlie Cane alias Câni neboli kožoměnec. Vrahem se nakonec ukáže být komisař Swift alias skřet rudočepec. Ten může být zabít jen tím, že se spálí jeho klobouk. Zajímavý je i výskyt Bánší (její stesk pak slyší jen ti, co mají zemřít). Ochuzeni pak ani nebudeme o inspektora co Jackabyho zrovna dvakrát nemusí a tím je inspektor Marlow. Kapitoly jsou pak docela krátké a jakoby sám autor chtěl dílu dodat větší podivnosti, tak sepsal hodně zajímavou jednu kapitolu. Konkrétně tak pak kapitola číslo 13 obsahuje jen následující text: Na žádost mého zaměstnavatele je tato kapitola vypuštěna, Abigail Rooková. Co tímhle autor zamýšlel já rozhodně nechápu a nijak zajímavé mně to ani nepřijde. Rozsahově je pak kniha velice krátká (278 stran). Chybělo mně v příběhu lépe popsané prostředí. Toho jsem se dočkal jen u domu kde Jackaby bydlí. Tam pak najdeme třeba jezírko s ostrůvkem uprostřed domu či obrazy pokryté mechem. Najde se i pár vtipných momentů. Jmenovitě za všechny: čapka z vlny ze sněžného muže z Alp, obarvená směsí namíchanou od baby Jagy a upletená od lesní víly Agathy. Pobavila pak i otázka Jackabyho zda to je koření paprika či střelný prach. Úsměvně pak působí i poslední dvojstránka celé knihy. Celkově však konec neboli dodatek: Historie tří ladiček pak působí vcelku nudně a tak jakoby o ničem. Nedočkáme se ani napětí. Víceméně se zjeví, jen když všichni slyší právě stesk Banší a vy tak nevíte kdo zemře. Pak se ho ještě dočkáme při souboji Charlieho se Swiftem. To je ale tak vše. Nečekejte ani nějaké podrobné vyšetřování. Vysvětlení vražd se vlastně objeví pouze na jedné stránce.

Autor už napsal i pokračování, které se tedy zatím na našich pultech neobjevilo. Přečtu si ho a třeba bude o něco lepší než tento první díl. Jackaby sám o sobě není špatný. Kdyby se přidalo více napětí, lepší popis celkového prostředí, a více toho vyšetřování, tak to je hned skvělá kniha. Takhle je jen dobrá. Dílo Zafóna a Lllobregata je tak ještě o něco lepší a i proto Jackabymu uděluju 75%.