Jabkenická léta Bedřicha Smetany

Jabkenická léta Bedřicha Smetany https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267147/mid_jabkenicka-leta-bedricha-smetany-267147.jpg 5 1 1

Dotýkáme-li se stránek Smetanových deníků, korespondence a hudebních rukopisů, přepadne nás zvláštní touha žít spolu alespoň zlomek jeho času, kterým obohatil českou a světovou hudbu díly nevšedních hodnot a poezie. Je tomu velmi dávno, kdy opustil jabkenický kraj, a přece právě tady ve stínu hladin vod a šumících lesů živě cítíme jeho dech. Okno jeho pracovny je téměř stále otevřené a hledí do slunce východu, ovíváno větrem, bičováno přívalem dešťů i sněhu. Slyšíme jeho klavírní Sny a České tance, symfonické básně Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník, kvartet Z mého života i druhý smyčcový kvartet, Hubičku, Tajemství i Čertovu stěnu, i sbory a písně i Pražský karneval jako ohlas tohoto kraje, který i dnes je nám důvěrně znám a má nám mnoho co říci....... celý text

milamarus
29.12.2020 5 z 5

„(…) Víte, to není daleko. Jakmile obejdete zprava či zleva druhý, to je Štičí rybník, přijdete na malé rozcestí. Cestou vzhůru se však nedávejte. Zabočte mírně vpravo k dalšímu rybníku, Hradeckému. Nu a tam, docela blízko, po levé straně hned u cesty je malý rybníček, spíše jezírko a tam o pár kroků dále ve svahu je i ona studánka. Bývala tu výborná voda.(…)“

--------------------------------------------------
Když jsem začátkem měsíce četla Z jabkenické myslivny, byla jsem zklamaná, jak málo tam Bedřicha Smetany je, a zůstala s hodnocením u třech hvězdiček. Tady po přečtení dávám plný počet a nadšeně říkám, je ho tu dost. Navíc, ty celostránkové fotografie Karla Plicky, kterými je text obohacen, ach, ty vás chtě nechtě do těch jabkenických končin přenesou a vmžiku ono kouzlo knihy ještě zesílí. To byl skvělý nápad! // Druhou část knihy, od sedmašedesáté strany dál, tvoří zlomky Smetanovy jabkenické korespondence - jeho vlastní slova, myšlenky, radosti, obavy a strasti. Zde musím pochválit pana Malého za přiložený seznam adresátů. Byl a bude nápomocný. :-)

Pro účely dalšího pátrání opisuji alespoň pět jmen:
- Josef Srb-Debrnov (1836-1904) – hudební spisovatel, jednatel Hlaholu, důvěrný přítel Bedřicha Smetany z jabkenických let,
- Jan Ludevít Procházka (1837-1888) – hudební kritik, organizátor a skladatel, tehdy hudební ředitel v Hamburku, později v Drážďanech profesor hudby a klavírní virtuos, kdysi Smetanův žák,
- Eliška Krásnohorská (1847-1926) – básnířka a kritička, libretistka Hubičky, Tajemství a Čertovy stěny a jiných českých oper,
- Velebín Urbánek (1853-1892) – hudební nakladatel v Praze,
- Josef Jiránek (1855-1940) – Smetanův žák v klavíru a komposici, tehdy už samostatný hudební pedagog a virtuos

Bedřich Smetana, 1824–1884

Autoři knihy