J.R.R. Tolkien: Životopis

Carpenterův životopis J. R. R. Tolkiena vyšel poprvé v roce 1977 a dočkal se řady reedic. Je považován za autorizovanou biografii, protože vznikal v osobním kontaktu se samotným Tolkienem a jeho rodinou. Autor měl přístup k pozůstalosti, Tolkienovým zápiskům a korespondenci, hovořil s jeho přáteli. Díky tomu jeho kniha poprvé zpřítomnila čtenářům do té doby spíše záhadnou osobnost autora Hobita a Pána prstenů, knih, které se v době práce na tomto životopisu už dávno staly klasikou známou po celém světě. Carpenter podrobně a čtivě líčí Tolkienovy kořeny v Jižní Africe, studia v Británii, službu v armádě za první světové války, akademickou kariéru i rodinný život, ale současně i Tolkienovu spisovatelskou dráhu, která začala odbornými pracemi, vedle nichž však postupně rostla mytologická říše, z níž se zrodil Hobit i Pán prstenů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340842/big_j-r-r-tolkien-zivotopis-jYx-340842.jpg 4.7146
Biografie a memoáry, O literatuře

Vydáno: , Argo

J. R. R. Tolkien – A Biography, 1977

Kniha J.R.R. Tolkien: Životopis

Kni-holka
10.12.2021

Obrovská pocta tomuto neuvěřitelnému člověku
John Ronald Reuel Tolkien
Pro mě už navždy bude bájnou postavou, která za svého života žila ve své vymyšlené Středozemi, ktará od malička milovala a uctívala stromy, kterou fascinoval jazyk do té míry, že si vymyslela vlastní a která byla na sebe tak tvrdá, že nejen od sebe, ale i od ostatních vyžadovala naprostý perfekcionismus.

Pán prstenů a Hobit ‍️. Tato díla všichni známe. Ovšem jeho největším celoživotním dílem byl mytologický cyklus příběhů a legend Silmarillion ‍️, jehož vydání se bohužel nedožil.

Humphrey Carpenter dle mého krásně zmapoval život tohoto génia a na stránkách nám přibližuje dětství v Jižní Africe a Anglii, přes jeho studia, účastí v první světové válce a jeho akademické dráze a detailně popisuje vznik jeho největších děl

Člověk díky této knížce mnohé pochopí a i když jsem jeho knihy přečetla, přečtu si je znovu a budu se na jeho svět a postavy dívat jeho očima, jak on je viděl a nechám toto dílo a autora samotného znovu ožít

Vendy1993
01.06.2021

Je to naprosto skvělá, akorát popisná a dobře čtivá knížka. Já jakožto velká Tolkienova fanynka jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít a dobře jsem udělala. Díky tomu, že se H. Carpenter shledával s Tolkienovými, že je tak dobře znal a hlavně že měl jejich podporu v celé biografii, je kniha naprosto skvělá a celý život J.R.R. i jeho ženy je zde popsán velmi krásným a někdy i dojemným způsobem. Vřele doporučuji. Kdyby bylo víc hvězdiček tak dám vždy plný počet ;)

cat5
15.01.2021

Takto poutavě napsaný životopis jsem ještě nečetla. A nebylo to způsobeno jen tím, že Tolkien prostě byl,je a bude Osobnost, i když to samozřejmě mělo nějaký ten podíl. Co dodat? Snad jen, že jdu znovu zhltat všechny jeho knihy, které vlastním.

Alex.Barunka
25.11.2020

Před ním stál Strom, jeho Strom, dokončený, dá-li se to říct o Stromě, který byl živý, jeho listy se rozvíjely, jeho větve rostly a ohýbaly se ve větru...
... Je to dar.

Chesterton
18.11.2020

[audiokniha]
Stejně jako Tolkien stvořil v Pánu prstenů mnohovrstevný, skoro dokonalý monument, který tímto část čtenářů odradí.....povedl se Carpenterovi podobně kvalitní kaleidoskop úhlů pohledů na jeho život, který zdá se být daleko víc přijatelný.
Pro mě z něho zejména jasně vysvítá nakolik je určující kvalita vztahu rodičů a blízkých osob v dětství, byť prochází zkouškami a trápením. Stejně tak, kolik snese věrný partnerský vztah, ale i pevnost a inspirativnost chlapských přátelství.
Jako mnohé zde, mě zaujala až nesnesitelná pedanterie tohoto nezdolného hobita v barevných vestičkách, jež se nakonec stala až podstatou úspěchu a zároveň spolu s mnohými detaily činí tento životopis lidským.
5/5

tonysojka
12.11.2020

Posloucháno jako audiokniha i čteno knižně. Líbilo se mi to téměř až k nadšení, i když nejsem Tolkienofil. Hobit se mi zdál moc pro děti, Pán prstenů odtažitý, Silmarillion komplikovaný.
Ale po přečtení životopisu si od pana profesora přečíst něco prostě musím. Otázka je, co a kdy.

jaroiva
21.09.2020

Od začátku velmi chytlavě napsané. Neobyčejně pojatý životopis jednoho relativně obyčejného života.
Nejsem vůbec Tolkienův fanoušek, přečetla jsem - přetrpěla až do konce - jen Hobita. Pán prstenu mě nebavil, a to ani ve filmovém zpracování.
Po poslechnutí tohoto životopisu (na jeden zátah) mě ale láká zkusit si od něj přečíst ještě něco jiného, ovšem v originále.
Hodně mě zaujal v životopisu jeho vztah k jazykům, a trochu mě uklidnilo, že alespoň finštinu se nenaučil až tak výborně :). A právě se zaměřením na jazykovou stránku se určitě pustím do nějaké Tolkienovy knihy. I když si nejsem jistá, jestli v originále budu schopná právě to jazykové umění pochytit.
Každopádně tento životopis doporučuji poslechnout i těm, kdo nemají Tolkienovo dílo moc rádi. Pro fanoušky je to samozřejmě povinná četba :)

Simstr
03.08.2020

Výborný životopis, nic moc se nedělo ale nutí Vás to pořád číst dál a dál. Taková historie Pána prstenů a Hobita. Pěkně napsané.