Islámský stát – Apokalypsa: Jeho historie, strategie a vize zániku světa

Islámský stát – Apokalypsa: Jeho historie, strategie a vize zániku světa https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314130/mid_islamsky-stat-apokalypsa-jeho-histo-3yU-314130.jpg 4 13 5

Islámský stát je jedním z nejúspěšnějších a nejvíce ohrožujících džihádistických skupin v moderní historii, nebezpečnější dokonce i než al-Káida. Na území Sýrie a Iráku se pohybují tisíce jeho stoupenců, kteří si podrobují miliony tamních obyvatel, zotročují ženy, stínají zajatce a vykřikují, jen ať si někdo zkusí je v jejich tažení zastavit; tisíce dalších těchto lidí pak pod černou vlajkou Islámského státu šíří teror i mimo oblast Středního východu. Přilákat do svých řad tolik následovníků a dobýt tak rozsáhlá území se přitom tomuto subjektu podařilo právě proto, že se vyznačuje ještě větší krutostí než jeho konkurenti, ještě víc mluví o blížící se apokalypse a ještě víc se zaměřuje na budování státu. Jeho mazaní předáci propojili dvě nejsilnější a zároveň nejvíce protichůdné myšlenky islámského náboženství, kterými jsou na jedné straně návrat islámské říše a na druhé konec světa, a vytvořili z nich jakési poslání a výzvu, definující jejich strategii a inspirující armádu horlivých bojovníků. Islámský stát také postavil na hlavu konvenční uvažování o tom, jak vést války či verbovat nové členy, a to i v případě, že nakonec utrpí porážku. Džihádistický terorismus už bude navždy jiný. Kniha Islámský stát – Apokalypsa se téměř stoprocentně opírá o zdroje informací v arabském jazyce, včetně starodávných náboženských textů nebo tajných dopisů napsaných představiteli jak této organizace, tak al-Káidy, dopisů, které mělo možnost vidět dosud jen pár lidí. Autor William McCants ukazuje, jak náboženský fanatismus, strategické uvažování a ohlašování konce světa utvářelo Islámský stát v minulosti a jak předznamenává jeho temnou budoucnost.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , CPress

The ISIS Apocalypse: The History, Strategy, and Doomsday Vision of the Islamic State , 2015

kramver
01.10.2021 3 z 5

Je to poměrně čtivá knížka, ale ve srovnání s knihou Islámský stát od Fawaz A. Gergese, do které jsem se následně pustila vyznívá hůř. Chybí mi tam větší komplexnost a možná přehlednost. Autor zná historické prameny a zabývá se kmenovými válkami, rozbroji mezi Al-Kajdou a Islámským státem a z čeho pramenily. Druhá kniha mě dokázala tématiku více osvětlit a pohled autora je taky trochu odlišný. Takže v rámci srovnání dávám za tři.

Polli
27.08.2021 3 z 5

3,5/5 Knihu v českém překladu sráží na můj vkus brzdící stavba vět a občasné nedůslednosti v korekturách (třeba zápisy jmen osob - Omar x Umar). A u takovéto knihy bych uvítal i nějaké ozdrojování.

stanislav0373
25.07.2021 5 z 5

Klobouk dolů před autorem... takhle přehledně a smysluplně popsat ten bordel na kolečkách, co je na středním východě, navíc jen na dvoustech stranách, to je opravu počin hodný potlesku.

Osobně mi tato kniha dosti rozšířila obzory, bylo pár věcí, ve kterých jsem tápal ,ale teď už vím nebo alespoň tuším, kde je jádro pudla a nemohu vyjít z údivu, že je to ve 21. století možné... Středověk hadr...

Nevím, proč jsem si při čtení vzpomněl na úryvek jedné veselé písně skupiny Orlík:

"Morálku maj jinou
Vychování taky
Jak my nikdy nebudou
Nevěř na zázraky"

PetiJelinkova
28.11.2018 1 z 5

Knížku jsem si vybrala, protože mě zaujal název, ale byla nezajímavě psaná.

Atn38
21.08.2017 5 z 5

Svým způsobem úžasná a poutavá kniha, kdo se zajímá o tuto tématiku, tak doporučuji přečíst ! Autor ji složil z podložených materiálů přímo od strůjců Islámského Státu a důkladně popisuje vznik tohoto globálního problému.

islám terorismus náboženský fanatismus džihád hnutí Islámský stát

Autorovy knížky

William Faizi McCants
americká, 1975
2016  71%Islámský stát – Apokalypsa: Jeho historie, strategie a vize zániku světa

Kniha Islámský stát – Apokalypsa: Jeho historie, strategie a vize zániku světa je v