Inventúra

Inventúra https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404289/bmid_inventura-diD-404289.jpg 4 31 11

„Moji rodičia mi za mlada vtĺkli do hlavy, že ,pozdraviť je slušnosť, ale odzdraviť je povinnosť'. Nuž, niektorým ľuďom som predtým odpovedal na pozdrav so zaťatými zubami. Dnes už nemusím, pretože po Inventúre ma konečne prestali zdraviť oni.“ Okrem tohto čitateľského ohlasu na svoj životopis sa Andrejovi Hrycovi dostalo aj iného ocenenia: 20-tisíc predaných výtlačkov a množstvo pozitívnych listov, e-mailov a esemesiek od neznámych ľudí. A hoci v novom, doplnenom vydaní Inventúry bilancuje kľúčové udalosti posledných šiestich rokov svojho života, jednu vec nezmenil: v osobnom a verejnom zúčtovaní nešetrí nikoho. Prečo sa rozhodol zorganizovať petíciu pre svojho kolegu Dušana Cinkotu? Ako sa nakrúcal film Čiara? Čo všetko musia absolvovať filmári, ak chcú uspieť v nominácii na Oscara? A prečo sa Andrej Hryc rozhodol vrátiť do politiky v strane s názvom Korektúra?... celý text

Literatura faktu Literatura slovenská Biografie a memoáry
Vydáno: , Slovart (SK)

Inventúra , 2013

sakro
12.02.2023 5 z 5

Andreje Hryce jsem měl rád. Jako herce. Osobně jsem se s ním nikdy nesetkal, a je mi to líto. Určitě neměl život lehký, ale dokázal se s ním porvat. A nestěžoval si. Pomocnou ruku většinou hledal na konci své paže. Takových lidí si vážím. Celkem rád bych viděl pohromadě všechny, kterým za svého života takříkajíc "stoupnul na kuří oko". Sám se v Inventúře přiznal, že i on udělal v životě pár přehmatů, na které třeba nebyl hrdý. Ale vždy si je dokázal přiznat a nějakým způsobem je odčinit. Kniha se dobře čte, život a děj ubíhá, ale někdy je nutno se nad některou myšlenkou zastavit a pouvažovat. Opravdu to není jen prostý životopis, jaký ve zralém věku napíše hodně herců. Je to kniha s myšlenkou a k přemýšlení.

freejazz
30.10.2021 4 z 5

akoby som čítal glosy staršieho brata, ktorý sa s nadhľadom vedel vyjadriť v každej dobe k aktuálnym témam (lepšie povedané prieserom verchušky, mocipánov a bande ich nohsledov). poznám miesta, kde žil, poznám veľa z ľudí, s ktorými sa stretal (najmä po plyšovej revolúcii) a často mi potvrdil môj názor na nich.
možno by sme si sadli, tiež viem byť arogantný hajzeľ, ale v podstate som dobrák:)
škoda, že sa s Andym už stretnúť nemôžem, tak aspoň posielam poďakovanie za knihu, ktorá vo mne naštartovala predlhý film spomienok. verím, že tam, hore!:)
vďaka, Andy!

Ivan F
11.05.2021 5 z 5

Upozornenie: komentár obsahuje zopár vulgarizmov - vlastne len jeden, no štyrikrát sa opakuje.

Chvíľu som premýšľal (pár dní), ako knihu ohodnotiť. Na jednu stranu je tu Andrej, ktorý subjektívne vlastnou optikou podáva súhrnnú správu o svojom živote a z jeho pohľadu mu to ide skvele, z môjho až tak celkom nie. Na druhú stranu je tu výpovedná hodnota, ktorá by mala byť konfrontovaná prečítaním si iných životopisov ľudí menovaných v Inventúre - tie však neexistujú. Osobne som pána Hryca alebo jeho dcéru Wandu nikdy nestretol, no mám známeho zo skupiny historického šermu a on poznal Andreja a pozná aj jeho dcéru. Párkrát sme sa rozprávali a niektoré veci v knihe spomínané dostali nový širší rozmer. Okej, pán Hryc bol tak povediac vyjebávač so systémom, ktorý chcel vyjebať s ním. Priznajme si to, každý z nás chce tak trochu vyjebať s niečím, či už so šéfom/šéfkou alebo tak celkovo so životom. Každému z nás sa to viac menej darí. Aj mne. Preto ak by som mal napísať svoj životopis, bol by podobného razenia, hoci by som v ňom pôsobil naduto, arogantne a chválenkársky - presne ako pán Hryc. Ale výpovednú hodnotu by mal - a tú má aj Inventúra. Síce nekonfrontovanú, ale má. U mňa za plný počet pretože 4,5 hviezdičky sa udeliť nedá.

jan7760
15.02.2021 5 z 5

Zaujimave citanie: Musim sa priznat, ze na mna cely svoj zivot Hryc posobil ako arogantny clovek. Po precitani knihy som zmenil nazor, i ked svojsky pristup k ludom mal.

Kerberos
27.11.2020 5 z 5

Velmi odvážně napsaná kniha,nedivím,že si pan Hryc udělal mnoho nepřátel jejím vydáním.Vytahuje na světlo věci,které měly být dávno zapomenuty.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Toto je originálna spoveď pána Hryca. Na knihu som sa už v predstihu tešil, a čakal som čo prinesie. Kniha ma príjemne prekvapila. Sú v nej autenticky podané všetky radosti aj starosti hereckého života a danej doby. Pikošky všetkého druhu od detských po študentské časy aj peripetie hereckého života. Čitateľ nakukne aj do súkromnej sféry tohto vynikajúceho herca, pričom kniha je aj plná autentických fotografií, dokumentov aj fotografií zo súkromnej zbierky Hrycovcov. Je aj výpoveďou o jeho ťažkých životných situáciách, prechádza od detských čias až po súčasnosť, kde všetko rekapituluje. Páči sa mi , že v knihe si nebral servítku pred ústa a pomenováva veci a vzťahy v spoločnosti aj v showbiznise pravým menom. Bez nadsádzky. Pravdivo. Preto má aj táto kniha hodnotu. A ako píše pán Hryc, knihu napísal nie preto aby mal z toho slávu, ale že je nutné si niektoré dôležité veci pripomenúť, aby sa na ne nezabudlo. Treba niektoré veci oprášiť, lebo ľudská pamäť je krátka a niekedy rozum hlúpy. Aj sa pri čítaní zasmejete aj vám bude clivo a bude vo vás aj vyvolávať potrebu spravodlivosti. Knihu čitateľom odporúčam.

myšpa
21.04.2019 5 z 5

Kniha se velice dobře četla, ukázala zákulisí politiky a krásný vztah k rodině. Po přečtení knihy jsem musela dlouho rozjímat nad osudem rodiny a můj obdiv patří panu Hrycovi = co si usmyslí to dokáže. Pane Hryci ted máte krásný námět vaše malé vnuky, zamyslete se nad tím a pokračujte prosím, čtenářka z Ostravy

Uka
01.12.2018 3 z 5

Opravdu inventura dosavadního života a žití především v době socialismu. Autor se s tím nemaže a přímo, bez složitých příkras, vypráví osud jednoho nadaného člověka...

adelinka
19.08.2018 5 z 5

Životopis ma zaujal od prvej strany. Veľmi dobre sa čítal a veľa prezrádza aj z dejín. Veľa som sa dozvedela, nie len o samotnom autorovi, ale aj o iných známych osobnostiach. Milo ma prekvapil aj autorov vzťah k rodine.

Viaby
24.07.2014 5 z 5

Knihu by si mal prečítať (nielen) každý stredoškolák. Dozvie sa z napísaného viac, ako v učebnici dejepisu, kde je "nežnej revolúcii" venované jedno učivo a o novodobých dejinách sa píše sucho a bez emócii ... Andy Hryc síce nepôsobí svojim prejavom sympaticky, (alebo je fakt dobrý herec), ale po prečítaní knihy musíte pred sebou priznať, že je to rovný chlap, ktorý miluje svoju rodinu, je cieľavedomý, ctižiadostivý a nezabúda .... Na nič a na nikoho.
Knihu som prečítala na jedno otvorenie. Odporúčam.

danuska
10.10.2013 4 z 5

Kniha ako celok je dobra, clovek sa z nej vela dozvie, ako to fungovalo/funguje v politike, aj inych sferach. Aj ked zo zaciatku posobi Andy Hryc skor nesympaticky, akoby chvalenkarsky, neskor si ziskal moje sympatie, a to hlavne tym, ako prezentoval svojich blizkych. Nedozvieme sa o nich vela, ale je zjavne, ako ich mal/ma rad, a aki su sudrzni.

paměti, memoáry

Autorovy knížky