Intrigy

Intrigy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162109/bmid_intrigy-57j-162109.jpg 4 8 1

Sovietsky spisovatelia Iľja Iľf (1897 - 1937) a Jevgenij Petrov (1903 - 1942) svojimi románmi Dvanásť stoličiek a Zlaté teľa natrvalo zakotvili v slovenskej prekladovej literatúre, takže ich netreba osobitne predstavovať. Výberom z ich krátkych próz chceme dotvoriť celkový profil autorov, ukázať, ako sa v rôznych etapách ich tvorby odrážali premeny sovietskej skutočnosti, ako sa menila funkcia humoru a satiry. V poviedkach a fejtónoch, ktoré vznikali popri ich novinárskej práci, zosmiešňovali ľudské slabosti a nedostatky, všetko dožívajúce a prežívajúce, no hlavne to, čo brzdilo zdravý vývoj spoločnosti smerujúcej k socializmu. Ich smiech je veselý a bezstarostný, niekedy zlostný a bičujúci, ale vždy uzdravuje. Dielo Iľfa a Petrova patrí k najlepším vo svojom žánri v sovietskej literatúre, ostáva živé a aktuálne dodnes, lebo aj v nás a okolo nás je stále dosť toho, čomu sa treba zdravo smiať a vysmievať.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Povídky
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Sobranije sočinenij v piati tomach , 1961

freejazz
04.02.2022 4 z 5

našiel som pri upratovaní knižnice:')
mám rád príhody Ostapa Bendera, sú nádherným výsmechom prázdnoty v duši ruského – sovietskeho byrokrata a zhovadilosti režimu, ktorý včera prejedol, čo malo byť na zajtra.

ale toto už bolo také trochu vypáchnuté, občas až násilné. a aj keď je tam kopec pekných a úsmevných miest, už to nie je to pravé čítanie medzi riadkami. doba sa zmenila a to, čo sme si kedysi nemohli ani myslieť, nás už dnes vlastne nezaujíma.