Inkognito

Inkognito https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142658/inkognito-142658.jpg 4 23 4

Inkognito je úspěšná populárněvědecká kniha amerického neurovědce Davida Eaglemana, bestseller podle deníku The New York Times. Autor v ní přichází s aktuálními výsledky výzkumu mozku a lidského vnímání, jež potvrzují teorii, že mozek své operace řídí „inkognito“ – většina jeho činnosti je nepřístupná našemu vědomí, které si tak ve svůj prospěch připisuje více, než mu náleží. Mozek není podle současných poznatků pouhý součet jednotlivých jeho částí, podobně jako pracovníci stojící u běžícího pásu, každý soustředěný jen na svůj úkol, ale funguje spíše jako tým soupeřů. Protivníci však spolupracují tak jako členové poroty či soutěžící politické strany v demokracii, kdy každá z nich věří, že jen ona zná správný způsob řešení problémů. Pokud tedy konečný výsledek není dopředu znám, lze si jakýmsi vědomým „prefrontálním tréninkem“, přiblíženým v knize, zvýšit neuroplasticitu a pružnost mozku? Budeme jako lidstvo někdy schopni odpovědět na otázky jako: Jak je možné, že člověk může být naštvaný sám na sebe? Je možné se nečekaně polechtat? Máme svobodnou volbu? Kdybychom přistáli na planetě, kde žijí mimozemšťané s odlišným vnímáním času, připadali bychom jim jako sochy, tak jako nám připadají kupříkladu stromy? Proč kameny ležící vedle vodopádu vypadají, že šplhají nahoru, poté co jsme se chvíli dívali na padající vodu? Proč se pacienti, kteří užívají léky na Parkinsonovu nemoc, stávají hazardními hráči? I na takovéto otázky může kniha pomoci nalézt odpovědi.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

Incognito: The Secret Lives of the Brain , 2011


více info...

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 2

Booka
Booka
11.01.2023 odpad!

Autor je naivní, myslí si, že ve vesmíru jsme jediná inteligentní civilizace, je to hlupák. A nadržený primitiv, pořád se zabývá tzv., fyzickou krásou ženy a předpokládá, že to tak mají všichni jako on. A některé příklady v knížce už jsem četla v jinde, takže někdo se opičil. Kniha je o ničem a zaujatá. Nedoporučuji.

TheRaven
TheRaven
23.02.2021 5 z 5

Po Mozku mé druhé setkání a Eaglemanem, a opět naprostá spokojenost. Perfektní pohled na vědomí, nevědomí, fungování mozku, vliv různých faktorů (od genů přes hormony a neurotransmitery po poškození a výchovu) na naše chování a výborné zamyšlení nad otázkou viny a trestu z pohledu neurobiologie. Často jsem si při čtení vzpomněl na Chování Roberta Sapolského, které je sice daleko zevrubnější, ale určitý tematický překryv tam je. Eagleman zkrátka umí a Inkognito jsem rozhodně neotevřel naposledy, byť za deset let už bude spousta informací passé.


6839
6839
26.08.2018 5 z 5

Neurověda v podání Davida Eaglemana, si mě tímto získala. Skvělé, doporučuji všem přečíst. Třeba se jí také nadchnete jako já.

Gabba99
Gabba99
11.08.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Zajímavé poznatky o funkci mozku dokáže autor vtipně přiblížit a ilustrovat na příkladech z praxe.

Autorovy další knížky

David Eagleman
americká, 1971
2017  93%Mozek
2012  86%Inkognito
2011  61%Suma

Kniha Inkognito je v

Právě čtených1x
Přečtených26x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených4x
Knihotéce13x
Chystám se číst51x
Chci si koupit15x