Inflace a deflace

Inflace a deflace https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 1 1

Set123
20.03.2022 4 z 5

Tento komentář píši jen proto, abych tu neměl prázdné místo, to já jaksi nemohu vydržet. Cítím velký obdiv k doktoru Rašínovi a k jeho neústupné finanční politice, která zapříčinila, že se po válce republika neutopila v inflaci. Jeho přístup byl odvážný a riskantní (jak se ukázalo dokonce smrtelně riskantní), ale byl také funkční a jedinečný. Neříkám, že v historii politiku deflace nenajdeme, to jistě ano, ale relativně vzácně. A ne, nechci se tu přít, zda se jednalo opravdu o politiku deflace, nebo spíše jen stabilizace, to já prostě posoudit nedovedu.

Nedovedu ani posoudit obsah této přednášky, či jak to nazvat. Já nejsem ekonom a o ekonomii vím prdlačku. Mohu tak tedy ocenit jen to, jak pěkně doktor Rašín popsal finanční smrt mocnářství a vnesl mi do života trochu těch nových informací, s druhou polovinou knihy si však příliš poradit nedovedu, nebudu tu tedy předstírat opak. Je to každopádně zajímavý (a krátký, tudíž není důvodu si tento text nepřečíst) vhled do ekonomiky počítající se zlatou rezervou, respektive přímým propojením papírových peněz a zlatého fondu. Také je zajímavé sledovat, jak malý pokrok některé státy, koukám na Rusko, ano, udělaly za sto let. Finanční úpadek Rakousko-Uherska lze se současnou situací Ruska celkem pěkně propojit, situace je jiná, chyby jsou relativně odlišné, úpadek stále stejný. Smutné, což?