Indie cesta do budoucnosti

Indie cesta do budoucnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426884/mid_indie-cesta-do-budoucnosti-8Wj-426884.jpg 4 2 2

Málokdo dokáže o Indii vyprávět tak jako Mark Tully, který pochází z Kalkaty, vystudoval v Cambridgi, aby se pak v půli 60. let vrátil do Indie, kde se stal zpravodajem a později šéfem indické BBC. Kniha Indie, cesta do budoucnosti je strhující expedicí po druhé nejlidnatější zemi světa, která má ambici stát se v příštích dekádách největší světovou ekonomikou. Díky autorovu vynikajícímu pozorovacímu i vypravěčskému talentu mají jeho slova o Indii často platnost nejen pro největší demokracii světa, ale i pro Středoevropany. Témata jednotlivých kapitol volí Tully promyšleně tak, aby pak mohl jakoby náhodou zavadit o problematiku často mnohem hlubší a obecnější. Kupříkladu kapitola "Kasty vzhůru nohama" tak zkoumá kromě postavení dřívějších nedotknutelných i zákulisí voleb a politikaření namísto politiky. Zajímavé jsou i paralely se společenskými změnami od ekonomických liberálních reforem, které v Indii začaly v roce 1991. V první kapitole se vypravíme i za maoistickými guerillami, které operují asi na pětině indického subkontinentu. Už na jejím příkladu je skvěle patrná autorova chápající žurnalistická technika: hovoří jak s partyzány, tak s generály policie, kteří mají vést s guerillami válku - nestaví se však na stranu těch ani oněch, ale na stranu řadových občanů. Jako protřelý žurnalista dokázal Sir Mark Tully nejen sjezdit celý subkontinent i okolí, ale také přitom navštívit a vyzpovídat leckoho od politických hvězd přes kapitány průmyslu až po tamilského národního buditele. Putování s takovým průvodcem je opravdu mimořádným zážitkem.... celý text

Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Beletris

India the road ahead , 2011

vlkove
18.02.2021 3 z 5

Bohužel tohle pro mě byl krok vedle. Šla jsem do toho jako do cestopisu. Kniha je ale spíše takovým kompletním náhledem do různých indických politický, ekonomických a dalších záležitostí, které jsou občas okořeněny nějakou tou historkou nebo rozhovorem.
Pro lidi, které takové téma zajímá a třeba mají něco málo už o problematice načteno, tak toto je ideální kniha. Autor ví o čem píše a dodává mnoho zajímavých informací.
Bohužel jsem ji já špatně odhadla, což je mou chybou.

Jinak musím říci, že ta obálka není moc hezká.

Indie cestopisy

Autorovy knížky