Impérium musí zomrieť

Rusko všetci dobre poznáme. Ale je to naozaj pravda? Nie je to len naša naivná predstava? Nová kniha Michaila Zygara, autora bestselleru Všetci mocní Kremľa, nás zoberie o sto rokov späť, do mimoriadne zaujímavej časti ruských dejín. Dokumentárna kniha "Impérium musí zomrieť" nám predstavuje živú drámu ojedinelého ruského experimentu s občianskou spoločnosťou, ktorú o pár rokov definitívne rozdrvil despotizmus komunistickej revolúcie. Malé okienko medzi dvoma rovnako dusivými autokratickými režimami – imperiálnym a komunistickým – bolo otvorené len na niekoľko krátkych chvíľ, no ozveny tohto veľkého príbehu zreteľne počujeme ešte aj dnes. Od posledných rokov života Leva Nikolajeviča Tolstého až po smrť cárskej rodiny Rusko experimentovalo s liberálnosťou a kultúrnou otvorenosťou. Ruský balet bol v Európe vrcholom dobrého vkusu. Rozkvitala literatúra, divadlo i nové politické názory a Sankt Petersburg bol na chvíľu druhým Parížom. Na pozadí hroznej vojny a upadajúcej ekonomiky však štát nemohol takéto pokusy tolerovať dlhodobo. Dokumentárna kniha Michaila Zygara "Impérium musí zomrieť" vychádza v preklade Samuela Marca. Zároveň ňou otvárame novú absyntovskú edíciu, v ktorej sa budeme venovať histórii a neobyčajným dejinným súvislostiam....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411571/big_imperium-musi-zomriet-8oM-411571.jpg 58
Literatura faktu, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Absynt

The Empire Must Die, 2017

Kniha Impérium musí zomrieť

zipporah
26.12.2019

Prosím o pokračovanie:) Možno investigatívni novinári nahradia historikov... a takéto knihy sú budúcnosťou bestsellerov. Neviem, koľko pravdy a koľko výmyslov je v knihe, v každom prípade ma navnadila zakúpiť si Všichni muži Kremlu. Výborné čítanie o Leninovi, ako si z vetiev skladá "kanceláriu", ako sa z Illiodora-Sergeja Trufanova s hrozným kukučom, z tohto mníšskeho bojovníka porážajúceho papierového draka, stáva vrátnik v hoteli alebo o prekvapujúcej kríze stredného veku u Maxima Gorkého, kedy dostáva chuť založiť sektu ako Tolstoj a hrá biblickú postavu Abraháma.
Dejiny sú hrozné, a preto ma láka čítať ďalšie podobné knihy. Rozhodne túto odporúčam!!! Bude to pre vás ako Lenin vraví v závere: "Es schwindelt!" Nielenže sa mi hlava točí z toľkých otrasných udalostí, cítim, že priberám z toho ťažkého poznania, slzy sa menia na kamienky, je to ťažké čítanie. Vedela som, že Nikolaj II upadá a je na nič cár, táto kniha je zbierkou príčin a poviem vám, je to príšerné, už nepozriem na obchody bez predstavy o "chvostoch" (hoci takéto chvosty spomína aj Victor Hugo v Človek, ktorý sa smeje a rastú od tretej rána). Neskutočné množstvo mŕtvych, ľadová ľahostajnosť, záhuba, to je sedemnásťročné ruské peklo :( Dnes už to nie sú chvosty hladujúcich, ale chvosty turistov, koré rastú pred Zimným palácom.
Zipporah, treťotriedny rečník uznávajúci obývačkovú politiku:D

Igor1311
26.09.2019

Sedemnásť rokov, ktoré sú opisované v tejto knihe, je v dejinách ľudstva nič. Ale v cárskom Rusku sa v tých rokoch udialo neuveriteľne veľa vecí. Jedná sa o naozaj ťažkú tému, o ktorej by sa dalo napísať aj 2000 strán. Zygar to zvládol na 688 stranách, a že to bolo čítanie!

Vskutku vynikajúcim štýlom napísaná kniha, ktorá sa nezaoberá výlučne politikou, ale v značnej miere opisuje životné príbehy najdôležitejších postáv tých rokov. Dlho bola pre mňa osobne táto revolúcia španielskou dedinou, samí boľševici, menševici, červení, bieli, Trockij, Witte, Kerenskji, Kolčak a mnohí iní. Bál som sa, že hneď od začiatku budem zahltený samými odbornými výrazmi, že sa budem v texte strácať, ale ani neviem ako a zrazu som už čítal epilóg.

Knihu sa jednoznačne oplatí čítať, keď už ani nie pre všeobecný prehľad, tak aspoň preto, aby sme pochopili, ako sú ľudia schopní veriť hocijakým revolucionárom, ktorí bez sebelepšej vízie budúcnosti boli ochotní vybudovať novú ríšu na krvi a kostiach stáročia vládnúceho cárskeho rodu.