Imámova dcera

Imámova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213759/mid_imamova-dcera-213759.jpg 4 413 117

Hannah Shah se narodila v Londýně v rodině pákistánských přistěhovalců. Otec je imám a v muslimské komunitě požívá velkou vážnost, ale pod nátěrem svatého muže se skrývá násilník, který si svou krutost vybíjí nejprve na manželce a pak dceři. Holčičce je šest, když ji otec poprvé udeří.

mario.nette
07.05.2020 5 z 5

...jednoho rána svět se ti promění v píseň, to křídla ti dá, zmizíš v oblacích nám... ♥ přečteno za jedno odpoledne.

adelinka
21.04.2020 4 z 5

Nedávno som čítala niečo podobné, teda príbeh, kde tiež bola dohodnutá svadba. Toto bolo omnoho silnejšie, hnus, kde otec zneužíva svoju dcéru. A tá blbosť, keď nerozumie ani slovo tomu, čo sa píše v koráne a hlavne, že ho káže, alebo sa na neho odvoláva....

Sabina335
07.04.2020 3 z 5

Autorka píše o svém životě, zejména o tom, jaký je její manžel tyran.

tatereza
28.02.2020 4 z 5

- strašně moc spojlerů, vůbec to nečtěte:)
je to příběh z hodně zvrácený rodiny. je to spíš extrémní případ, ale některý zobecnění (nejen) o muslimský kultuře z toho dovodit lze.
že postavení ženy je problematický, že čest a hanba mají v žebříčku hodnot výsostný postavení.
že uzavřený komunity jsou zlo, protože z nastíněnejch příběhů v knize bylo patrný, že když se některý rodiny trochu nechaly říznout zápaďáckou kulturou, že to mělo na jejich životní hodnoty a přístup velkej vliv.
že zrádci jsou největším trnem v oku (aneb jak se praví v kurvahošigutentag "mně nevadí, žes nevstúpil, mně vadí, žes vystúpil!).
že pokud selhává rodina, mají instituce nezastupitelnou funkci (díky bohu za zápaďácký školství, vnímavý pančelky atd., na to se rádo zapomíná, protože většina děcek, co nemají problém, tuhle úlohu instituce nepotřebuje a nevyužije, ale pro mě bylo neuvěřitelně silný to, jak vše fungovalo, když to zafungovat mělo; na druhou stranu bylo obrovsky zdrcující vidět i tu variantu, že tahle jediná šance pro děcko selhala, k čemuž v knize taky došlo).
jak důležitý pro další postup je navázat s obětí citlivej kontakt.
jak moc se sama oběť může cejtit stigmatizována, zodpovědná za celou situaci, jako horší člověk oproti ostatním a tím se cyklit ve vlastní uzavřenosti a neschopnosti to řešit.
že každá další generace imigrantů má větší šanci "vytěžit" z toho svobodnýho světa maximum.
že tisíckrát opakovaná lež se bohužel stává pravdou.
že korán a to, jak se islám praktikuje jsou nebe a dudy. že se v koránu mluví víc o ježíšovi než o mohamedovi:)
že svoboda je těžká a jenom pro ty silnější (v tom se utvrzuju dlouhodobě). a že ukotvení jedince je pro nějakou životní pohodu velmi důležitý.
že nenávist a předsudky jsou hnus a neploděj nic dobrýho, a to na žádný straně barikády. a lidi, co to produkujou, jsou toxický, pro sebe i svoje okolí...

jako moc nechápu, že ta kniha je tažená tim, že nějakej iman przní svoji malou dcerku. jasně, je to strašný, ale myslim, že tahle zpověď nabízí mnohem víc věcí k zamyšlení a rozšíření obzorů, než točit celý promo na tomhle faktu. ale ok, jestli emoční ždímačka generuje prachy a popularitu, tak prosim:)

zimolka
04.02.2020 5 z 5

Dojemný,smutný čtivě napsaný příběh.

9773
29.01.2020

Nejvíce z celé knihy zabolela autorčina nevinnost a naivita když se pokusila pozvat rodinu na svůj křest nebo se s ní vůbec zkontaktovat. Je to pochopitelné i nepochopitelné. Je to ale hlavně celé smutné. Kdo ví, čím si člověk zaslouží narodit se do takového pekla. Škoda, že je těžké, ba nemožné do takových "končin" světa efektivně zasáhnout a tomuto primitivnímu a sadistickému pojetí víry učinit přítrž...

Baronkaj
28.01.2020 5 z 5

Velmi silný a smutný příběh, je děsivé, že se toto opravdu někde děje bez toho, aniž by za konané zrůdnosti následoval trest. Těžko se hodnotí naprosto odlišná mentalita lidí, ale velmi mě zklamal přístup rodiny a v podstatě celé komunity... pro náš svět nepochopitelné.

martin3554
21.01.2020 5 z 5

Surové, brutální přesto velice působivé. Kdo rád čte podobný typ knihy, vřele doporučuji. Kniha není vhodná pro slabé povahy..

Lenka2020
12.01.2020 5 z 5

Nejprve poznamenám, že nemám problém stýkat se s lidmi jiné barvy kůže, ani jiného náboženství, pokud jsou tolerantní k ostatním. Po přečtení této knihy jsem si ale uvědomila, jak málo možná víme o životě v rodinách a komunitách některých hodně mentálně odlišných menšin, byť žijí v naší blízkosti. Tato kniha popisuje skutečný příběh muslimské dívky, která se narodila a vyrostla ve Velké Británii, dívky, která v 16 letech utekla před domluveným sňatkem v Pákistánu, konvertovala ke křesťanství a kterou její rodina celé roky štvala z místa na místo, protože odpadlíka je přece potřeba zabít. Příběh dívky, kterou od 6 let znásilňoval, bil a psychicky týral vlastní otec - imám (uctívaný duchovní, v našem pojetí téměř svrchovaný vůdce) muslimské komunity. Příběh dívky, která velmi rychle pochopila, že se ve své rodině ani komunitě pomoci nedočká, protože "čest rodiny" je pro ně důležitější, než zničená dívčí duše, zničený život, ztýrané tělo. Hannan našla sílu se vzbouřit a utéct dřív, než ji stihli unést do Pákistánu, nakonec našla i sílu veřejně promluvit. V závěru knihy píše: "Občas byli reportéři viditelně šokováni. Jak se takové věci mohou dít na ulicích britských měst jednadvacátého století?"
Příběh Hannan není první podobného typu. Jsme už dost zvyklí na příběhy těch dívek, kterým se povedlo uprchnout z islámských zemí, na příběhy plné bolesti z obřízky apod. Jenže máme pořád pocit, že se nás to netýká, to se přece děje v těch středověce zaostalých zemích. Tak jen přemýšlím, kolik ještě podobných skutečných příběhů z evropských zemí, jako je ten Hannanin, bude muset vyplavat na světlo, než se lidi a vlády probudí z vnucované tolerance? Vřele doporučuji tuto knihu pro naše pravdoláskaře a sluníčkáře. Jak dlouho bude trvat, než se probudí tato země? Až naši kulturu převálcuje ta netolerantní, se kterou bojuje Evropa tisíc let? Jestlipak se to povede dřív, než opravdu dojde k zániku evropské kultury? Je mi z knih, které poodhalují způsob života těchto komunit v evropských zemích, hodně úzko. Ale jsou potřeba. A měly by podle mne být ve školách povinné, stejně jako knihy o holokaustu. Aby se to už nemohlo tak snadno zopakovat, nebo aby se to nestalo normou, nad kterou zavíráme oči.

Radka1911
03.01.2020 5 z 5

Autobiografická kniha z muslimského prostředí. Kniha se čte sama, ale samo čtení je děsivé. Knížek z podobnou tematikou jsem přečetla už dost, přesto stále je pro mne tamější svět nepochopitelný.

Cher
19.12.2019 3 z 5

Nepochopitelné, že se tohle děje.

viki77
08.12.2019 5 z 5

No kniha pěkná, ale hrůza co se děje

lucievachovaxx
06.11.2019 5 z 5

Tato kniha ve mně vyvolala nechuť. Hodně jsem přemýšlela nad tím, jak je možné, že se tyhle věci v téhle době dějí. Tato tématika mě baví - a to velmi. Kniha je psaná s citem, doporučuji..

eva0772
26.09.2019 3 z 5

Cetla se mi dost tezko...

danielavachova
01.09.2019 4 z 5

Je k neuvěření,že v dnešní době se něco takového děje. Jsem ráda,že nežijeme v islámském světě,člověk si uvědomí jak hezky a pohodlně si tady žijeme.

Adelheid21
19.06.2019 4 z 5

Přečetla jsem dost knih o muslimských ženách a žádná mě ještě neznechutila tolik, jako to dokázala tahle. Je až neuvěřitelné, co se v dnešní době stále děje. Určitě doporučuji přečíst.

PetaZ
16.06.2019 5 z 5

Silene a na 21.stoleti neuveritelne.. By me zajimalo, co se musi stat, aby se tohle vsechno zmenilo

Martian
17.05.2019 4 z 5

Silný příběh silné ženy. Jen ten románek na konci mě nebavil. A taky mi chybělo potrestání toho netvora. Jinak to bylo velmi čtivé.

miriam.w
29.04.2019

Tento román potvrdzuje to, že islam ako náboženstvo sa "zasekol" niekde v stredoveku, ale hlavne - najhoršie zlo predstavujú tí "svätí" muži, imámovia, ktorí myšlienky koránu prekrúcajú a demagogicky vykladajú a tým vlastne fanatizujú tých nevedomých. A navyše sú vypočítaví, zneužívajú systém!
"Naše rodina žila z darů mešitě a štědrosti britských daňových poplatníku. Táta dostával podporu v nezaměstnanosti a podporu na bydlení.Každý aspekt života mého otce hradila britská vláda. A přesto to byla tatáž vláda, kterou tak nenáviděl a snažil se dosáhnout toho, aby ji stejně tak nenáviděly jeho děti."
(nepochopiteľné - otec drsne týra a znásilňuje vlastnú dcéru, to je v poriadku, ale keď sa dcéra po rokoch vzoprie, odstúpi od islámu, je prvoradá tzv. rodinná česť, celá komunita ju prenasleduje a neváha zabiť...)
"Četla jsem kapitolu o tom, jak by se měli muslimové chovat k ženám. Píše se zde, že příslušníci obojího pohlaví by se měli oblékat skromně, a že ženy by se měly opatrovat a ctít. Píše se zde síce, že muž má právo ženu fyzicky potrestat, pokud se špatně chová, ale zato jsem se nedočetla nic o tom, že by ženy měly chodit zahalené závojem od hlavy po paty nebo že by si měly zakrývat vlasy a obličej."

Papik.21
14.04.2019 5 z 5

Chvílemi se mi nechtělo věřit, že je to skutečný příběh. Nedokázala jsem pochopit, jak někdo může být schopen něčeho tak hrozného.