Ideální svět

Ideální svět https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415265/bmid_idealni-svet-A9y-415265.jpg 4 115 31

Ideální svět série

1. díl

Dokonalá společnost – nebo nejhorší noční můra? V roce 2052 se Spolková republika Evropa izolovala od zbytku světa. O blahobyt a bezpečí v takzvaném hospodářství optimálního blaha pečují vysoce rozvinutí roboti. Všichni občané jsou čtyřiadvacet hodin denně sledováni Agenturou pro životní poradenství, aby se pro každého jednotlivce našlo ve společnosti dokonalé místo. Samson Pátek je životní poradce ve státních službách a zapálený obhájce systému. Když je však krátce před povýšením obviněn, že udělil špatné poradenství, začíná sklouzávat do propasti, z níž již nelze uniknout. Systém vynaloží veškeré síly, aby ho optimalizoval – ať chce, či nechce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Omega

Die Optimierer , 2017

micha-ella
23.02.2020 5 z 5

Orwellovka jak vyšitá! Velmi dobře napsaná. Myslela jsem, že tuto knížku brzy odložím nedočtenou, protože jsem pod štítky zjistila, že je pro dospívající mládež a to mě důvodně odrazuje. Ale autorka mě tím příběhem tak zaujala a bavila, že musím dát pět hvězdiček!

BarkaS
22.02.2020 2 z 5

Strašlivě nesympatický hlavní hrdina mi zabránil si užít příběh. Je to navíc napsáno takovým ´tvrdým´ perem, nevím, jestli je to překladem (třeba jména bych o ocenila v původním znění, klidně s vysvětlivkou formou hvězdičky) nebo originálem. Každopádně jsem se tím musela vyloženě prokousat. Posledních cca 20 stránek to mělo drive, který mi celou dobu scházel, ale ´nečekaný´ finiš zas tak nečekaný nebyl. Po dlouhé době dávám jen **. Za snahu.

Epes
02.02.2020 3 z 5

Celkem čtivé, ale téma přebrané od dřívějších autorů, čímž se kniha odsoudila k průměrnosti, neboť příběh nepřináší nic něco nového.

mišák1262
28.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha čte se dobře nejni složitěji psaná je jen o pár lidech, ztrácet se nebudete. Hlavní postavu (Samson) jsem skoro nesnášela jeho přistup byl hrozný, obhajoval systém jak je nejlepší atd a pak skoro lusknutím prstů se to otočí.... Toto že má být idealní svět , to si hraje jen na idealní svět tohle by jsme nikdo nechtěl. O to víc mě překvapil konec čekala jsem uplne něco jiného ale pak to do sebe všechno zabadlo. Ale všechny hvězdičky bohužel dát nemužu protože kniha je z nedaleké budoucnosti a podle mě děsivá že by se tohle všechno mělo stát.

ahomonicky
26.01.2020 4 z 5

Knížka se čte dobře, je to malinko jednodušší, ale proč ne. Závěr je též lehce slabší za mě, ale celkově jsem se nenudil a proto hodnotím knihu kladně

Aveli
28.12.2019 4 z 5

Kniha se četla velmi čtivě, děj mě bavil a nemohla jsem se odtrhnout. Hlavní hrdina mi byl povahově protivný, ale to neznamená, že mě o něm nebavilo číst. Příběh jako takový se mi líbil, ale co mě zklamalo byl konec. Byl sice velmi překvapivý a nečekaný, ale dle mého názoru byl přitažený za vlasy a zklamal mě.

Alena_S
01.10.2019

Doporučím spíš těm, kdo s (anti)utopiemi začínají, jinak je struktura příběhu předvídatelná. Jako varování, kam se nechceme dostat, ale dobré. Ale je tu jedna výborná neobvyklá věc, a tou je hlavní postava - nejde jen o systémem klasicky semletého sympaťáka, hlavní hrdina je a zůstává oslem ve stylu Arnieho J. Rimmera, docela jsem se i těšila, až básník přijde o iluze :-)

blonďatá.luc
30.09.2019 4 z 5

Kniha se neodehrává v daleké budoucnosti - je posunutá jen o 33 let (pokud správně počítám). To ovšem nemění nic na tom, jak děsivá tato kniha je. Takový svět? Takový ideální svět? Říká se, že nic není dokonalé, ale tento svět si na dokonalost hraje. O to větší pak čeká čtenáře překvapení, když odhalí, jak to všechno ve skutečnosti je. Při čtení si nejde nevzpomenout na Orwella a jeho knihu 1984. V dnešní době se totiž spousta lidí vzdává svého soukromí, teda do určité míry, protože poskytujeme svoje soukromé údaje, sdílíme své fotky či třeba videa, píšeme osobní věci do chatu. Mohla bych pokračovat dál, ale myslím si, že je to zbytečné. V této knize je vše dovedeno ještě dál (ještě aby ne, když je to budoucnost). Celý příběh je vyprávěný v er formě a byť je to nemilé, hlavního hrdinu jsem téměř nesnášela. Vadil mi jeho přístup ke světu i k lidem. Vlastně jsem asi v celé knize nenašla postavu, která by mi byla sympatická, navíc vyprávění mi chvilkami připadalo zdlouhavé. To všechno mi trošku kazilo čtenářský zážitek, ale pořád si myslím, že je to kniha zajímavá - přečetla jsem ji na jeden zátah a ještě teď je mi z ní lehce nevolno. Pokud vás tedy zajímají knihy věnující se budoucnosti/dystopie, pak by neměla uniknout vaší pozornosti.

Dzovicek
19.09.2019 4 z 5

Závěr mě trošku zklamal, ale jinak dobré dílo, čtivé, uvidíme, jak dopadne pokračování.

Denisa_a
17.09.2019 5 z 5

Docela šílený svět, ale to se četlo samo. S tímto fantasy světem jste okamžitě seznámeny a vše je hezky vysvětleno.
Situace na konci knihy mě dostala do kolen. Dočetla jsem, zavřela knížku a seděla jako opařená. Bylo to šílený. Chvíli jsem tu knížku musela vstřebat, než jsem se pustila do další. A tenhle pocit po přečtení já miluju :-)
Bude to jedna z mých TOP knížek za tento rok :-)

miasa01
15.09.2019 3 z 5

Knížku jsem si koupila na základě celkem vysokého hodnocení tady a když jsem jí pak viděla vybalovat v knihkupectví, volba byla jasná.
Co na této knize oceňuji je to, že i když se jedná o scifi román, je to napsáno srozumitelně, bez zbytečně složitých popisů futuristických pojmů. Autorka velice dobře popsala budoucí svět a to velice zajímavě, kdy se hlavní hrdina dostane z vrcholu společenského žebříčku až na úplně dno. Příběh byl velice čtivý, ale snadno předvídatelný. Některé myšlenky byly ke škodě příběhu dost nedotažené. Mile mě ovšem překvapil závěr knihy s překvapivým koncem, a proto dávám 3*