I rodina má svou paměť

I rodina má svou paměť https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400331/bmid_i-rodina-ma-svou-pamet-4dR-400331.jpg 4 3 2

Paměťová studia, o jejichž boomu v podobě nejrůznějších pamětí, vzpomínek či memoárů není pochyb, tematizovala povětšinou paměť jako individuálního nebo kolektivní/národní. Rodině v tomto kontextu nebyla zatím věnována náležitá pozornost, a to přesto, že valná část našeho života se odehrává právě v rodině. Tato publikace nahlíží na rodinnou paměť inovativním a originálním způsobem, prostřednictvím čtyř vědních disciplín – psychologie, literární vědy, historie a filozofie. Spojnicí jednotlivých kapitol je předpoklad, že rodinná paměť je nestálá entita měnící se vzhledem k potřebám dané rodiny i vzhledem k současným společenským a kulturním normám.... celý text

Dandulka
21.07.2020 5 z 5

Výzkum rodinné paměti z několika hledisek a vědních oborů. Je jen škoda, že se u nás rodinnou pamětí zabývá tak málo lidí. Zatím vše, co se mi dostalo do rukou z českého prostředí je od týchž autorek. To malinko zkresluje pohled na věc.

Lenka4
19.02.2020 3 z 5

Zaujal mě výzkum v rodinách, jejichž počet sice nebyl velký, ale k podobným výsledkům by patrně dospěl i při širším záběru. Vlastně z něj vyplývá, že rodina je, co se paměti týká, hodně velký sklerotik. Tradované vzpomínky spíše vystihuje označení rodinná legenda. Osobní zážitky jsou nepřenositelné a každý vypravěč si je více méně upraví. Včetně onoho prvotního.