Hypofýza v exilu

Hypofýza v exilu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375797/bmid_hypofyza-v-exilu-Sxj-375797.png 4 19 4

Román Hypofýza v exilu je zajímavý jak obsahem, tak formou. Ve vyprávění hlavní hrdinky Mii se prolínají tři vzájemně provázaná témata – šokující prožitek války v Jugoslávii, uprchlická zkušenost a komplikované snahy o početí dítěte. Českému čtenáři nabízí Sofija Kordić důvěrně známé prostředí Prahy 90. let s jeho klubovou scénou, nadšením z dříve nedostupných kulturních zážitků (jako byl třeba koncert Pink Floyd na Strahově v r. 1994), ale i projevy nesnášenlivosti a xenofobie, ať už jde o silácké projevy skinheadů nebo pohled svrchu na „Jugoše“. Formálně i obsahově pak románu dodávají na zajímavosti dopisy Miiných kamarádek z Anglie, Izraele a Bělehradu, jež plní hned několik funkcí – jednak zprostředkovávají širší pohled na situaci v Jugoslávii i její vnímání ve zbytku světa, jednak si díky nim čtenář snáze dokáže představit, jaké to je, když se člověku rozpadne svět i se všemi mezilidskými vazbami. Miguel... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Hipofiza u egzilu , 2018

linda2125
09.02.2021 5 z 5

Velmi povedená a silná kniha. Návrat do 90. let 20. století, do období plného zvratů a do doby, která se vyvinula způsobem, který byl pro Evropana v té době již jen těžko představitelný.
Válka a genocida v Jugoslávii, divoké devadesátky v Praze s nově nabytou svobodou a následné rozčarování z dalšího vývoje z pohledu uprchlíka (hlavní hrdinky knihy), ale i osobní problémy a trápení spojené s nemožností otěhotnět. To jsou hlavní témata, která se v knize průběžně vzájemně prolínají.
Střídající se forma vlastního vyprávění hlavní hrdinky a jejích vzpomínek s přepisy dopisů jejích kamarádek s jejich pohledy na aktuální dění mi vyhovovala a nepůsobila mi potíže, ale spíše naopak, činila pro mě knihu velmi zajímavou.

Ronny
20.05.2019 4 z 5

Kniha popisuje skutečné události života Sofije Kordič narozené v Chorvatsku, provdané za Srba ve válečné době při rozpadu Jugoslávie a roky po ní. Kniha je silná právě svou autetičností. Sofija žila v Bělěhradě, pak studovala v Holandsku a Dánsku a nakonec se usadila v Praze jako novinářka. Pracovala také v rádiu Svobodná Evropa. Sofija silně prožívá všechny válečné události ve své vlasti, katastrofální dopady na životy všech lidí žijících v té oblasti ať už jsou jakéhokoliv náboženství, ať jsou to Chorvati, Srbové, katolíci, pravoslavní, muslimové. Ti všichni žili do té doby poklidně a najednou se to vše zhatilo a sousedé se vraždili a navzájem vyháněli ze svých domovů..
To všechno jsou fakta, které my starší pamatujeme z médií a nechtělo se nám věřit, že je něco takového po 2. světové válce možné. Já jsem kromě toho četla již dřívě několik autentických knih, např. od Barbary Demick "Logavina street" apod.
Přesto toto byl pohled také ze strany obyčejných Srbů, kteří nechtěli mít s touto válkou nic společného a nechtějí být spojováni s nacionalisty a jejich krvavými zločiny. Sofija je velmi temperamentní a velmi ji obdivuji za její odvahu, s jakou se dovedla postavit rasistům a říci jim, co si myslí.
Co se týká dopisů jejích přítelkyň, ty jen dotvářejí celkový obraz.
Není to právě pohodové počteníčko, ale je třeba, aby byl čtenář v obraze, to znamená, pokud mu není jasné, o co šlo, dohledat si fakta a souvislosti na internetu.

KuroHaru
06.05.2019 5 z 5

Tato kniha je v podstatě autobiografií Sofije Kordić. Především co se týče zážitků spojených s národnostními spory a válkami v Jugoslávii, které může nejlépe zprostředkovat právě ten, kdo tyto hrůzy prožil na vlastní kůži. Hlavní hrdinka Mia a její přítel sice z rozpadající se Jugoslávie uprchnou, své břímě si však nesou s sebou a nedokáží se od něj nikdy odpoutat. Bezprostřední dění v Jugoslávii pak zprostředkovávají dopisy Miiných kamarádek.

Upřímně je mi dost líto, že se o tomto tématu moc obecně nemluví/neví. Já jsem byla v době, kdy války probíhaly, dítě, takže ani ve škole jsem se k žádným informacím nedostala, proto jsem ještě před přečtením knihy shlédla nějaké dokumenty na YT s touto tematikou, abych se pak v knize orientovala. (Neznalým doporučuju!) Protože už po přečtení prvních stran mi bylo jasné, že znalost bude potřeba, jinak bych si ze čtení nic neodnesla. Jakmile se člověk přehoupne přes to, kdo s kým proti komu bojoval, vyloupne se z této prvotiny velmi čtivě a lidsky napsaná kniha.

intueri
03.01.2019 4 z 5

Prvotina této chorvatské autorky mi přišla velmi zdařilá. Horší počáteční orientace ve střídajícím se ději s dopisy, byla u mně po "začtení" se nahrazená nadšením "z rozvrstvené optiky pohledů obyčejných jugoslávců" na samotný balkánský konflikt i na přístupu okolního světa k němu, na těžkosti migrace a integrace v jiných kulturách a na válečné posttrauma, které stále někde "probublává" účastníkům jejich osobní i profesní životy.

Praha 90. léta 20. století početí chorvatská literatura válka v Jugoslávii (1991-2001)

Autorovy knížky

Sofija Kordić
chorvatská, 1965
2018  82%Hypofýza v exilu

Kniha Hypofýza v exilu je v