Hypnoporod

Česká republika patří k zemím, kde se většina žen porodu bojí. Často nemají jiné přání, než ho mít rychle za sebou. To první, co většinu dnešních žen v souvislosti s porodem napadá, je vědomí rizika a hrůza z bolesti. Autorka neprosazuje hypnoporody za přítomnosti odborného hypnotizéra, nýbrž vede každou jednu ženu ke schopnosti autohypnózy. Nejde tu o nic víc než o nejhlubší uvolnění, relaxaci, vnoření se do vlastního těla za současného odpojení racionálního vnímání, které umí spolehlivě zastavit jak orgasmus, tak spontánní porodní proces. Možná s autorkou nebudeme ve všem souhlasit, přesto připomíná podstatné. Těhotným a rodícím ženám skrytou moudrost a sílu jejich těl a těm, kdo o nastávající matky pečují, důležitost respektu a empatie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177429/hypnoporod-177429.jpg 4.549

Překlad:Libuše Mohelská
ISBN:978-80-7387-364-6

Kniha Hypnoporod

julanka

Doporučuji si přečíst radši Znovuzrozený porod od Odenta. Tahle knížka je taková americká slátanina všeho možného, kdy, pokud už máte nějaký porod za sebou, vám částo zůstane rozum stát. Celkem se mi líbil začátek, kde tak, jako v Odentovi, autorka vyzdvihovala přirozenost porodu, možnost rodit v klidu a bez zbytečných zásahů. Zcela v rozporu s tím ale zároveň tvrdí, že bez účasti na kurzu Hypnoporod® (tento název se objevuje tak v každé druhé větě) a každodením tréningem všeho možného prakticky nemáte šanci sama takovýto normální porod prožít. Jeden porod už za sebou mám, od knížky jsem očekávala nějaké metody práce s psychikou, jak třeba účinněji zvládat porodní bolesti, samotná práce s psychikou je v knížce ale opravdu okrajově, pořád je odkazováno akorát na výše zmiňovaný kurz. Jeho absolventky, "maminky rodicí metodou Hypnoporod", jsou zřejmě úplně jiná kategorie žen, protože nemusí pracovat se zvládáním bolesti, podle knihy jim totiž ani žádná v průběhu celého porodu nevznikne, a personál porodnice si dokonce "ani nemusí povšimnout, že vlastně rodíte". Ale podobných perel je zde více - některé pro zasmátí uvedu.
- "Nikdy jsem neviděla zvířecí matky procházet se po chodbách." - o zbytečnosti chůze během první doby porodní, o pár stránek později doporučeno jít se projít, pokud porod trvá dlouho
- kapitola Pomalý nebo zastavující se porod: "Zabalte si sebou několik kusů vtipné četby."
- "Když se blíží samotný porod, některé ženy mají potřebu uniknout - `Já už tohle dál nechci.'- narození vašeho miminka už je za dveřmi. Váš doprovod vám to připomene a nálada v místnosti se okamžitě změní."
Závěrem - nejvíce líto mi bylo chudáka "doprovodu" k porodu. V knížce jsou mu připsány snad všechny myslitelné funkce - masáže, neustálé předříkání afirmací rodicí ženě, hlazení, dokonce milování v porodnici (to už je vážně úlet), výzdoba dveří porodního sálu, neustálé zjišťování, jestli všechen personál opravdu četl jejich porodní plán, neustálé informování o tom, že s metodou Hypnoporod® je vše jinak, např. že žena nebude tlačit apod., znemožnění komukoliv jinému jakýkoliv dotek s miminkem po porodu.. Já být tím doprovodem, tak asi uteču.

Páájinka
13.11.2018

Zajímavé čtení o porodu bez bolesti. Jenže v českých podmínkách je to téměř v nemocnici nemožné.

janulka1310
13.09.2018

Doporučuji každé ženě, která je v očekávání...Kniha nám dává možnost nahlédnout do historie porodnictví, popisuje současný stav a hlavně pomáhá ženám pochopit, že nejdůležitější je u porodu hlava...

petra7210
04.07.2017

Úžasná kniha, která ženám pomůže pracovat s jejich strachem z porodu. Určitě doporučuji přečíst v době těhotenství, kdy si těhotná žena připouští mnoho strachů, hlavně díky tlaku okolí.

30.12.2016

Doporučuji všem ženám, kterým nestačí jako příprava k porodu jen "klasický" předporodní kurz v porodnici, ale chtějí se na porod připravit i trochu jinak.

LaBruja
26.06.2016

Knihu doporučuji všem ženám, které mají strach z porodu, které už špatný porod zažili, které porod chtějí prožít hlouběji... V prvé řadě kniha opravdu uklidní, protože pádnými argumenty přesvědčí, že porod nemusí bý strašný zážitek s nesnesitelnou bolestí. Nejsem si jistá, jestli souhlasím s opravdu všemi tvrzeními, ale na druhou stranu - psychika je mocná, nebo spíš nejmocnější, takže je možné vážně všechno, pokud tomu člověk bezmezně věří. Svým způsobem to je opravdu hypnóza, respektive autohypnóza a autosugesce - v knize jsou popsány různé techniky, které ženu dostanou do změněného stavu vědomí a umožní jí porod prožít co nejpřirozeněji a v rámci možností "nejpříjemněji". Navíc jsou v knize různé praktické informace a zajímavosti z dějin porodnictví, uvedeny konkrétní příběhy a názory a vůbec - kniha je napsána opravdu s neskutečným citem, empatií a láskou. Já osobně jsem se porodu nebála, ale kniha mi určitě pomohla, protože mi dala jakousi jistotu a v podstatě mi potvrdila to, co jsem si už myslela. I když jsem uvedené techniky necvičila, tak mi stačilo jen to vědomí, že je to možné a moje tělo opravdu přirozeně vědělo, co má dělat, jak dýchat, sami od sebe se mi zjevovaly různé vizualizace, které mi umožnily zvládat vše s klidem a i hormony pracovaly správně, protože mě dostaly až do jakési euforie a převládal pocit, že se prostě účastním něčeho nádherného, mystického a při tom naprosto přirozeného...

Alize
20.06.2016

Podle mne super kniha pro budoucí maminky, které mají tu odvahu a chtějí prožít porod podle vlastních not. S Hypnozou podle mne nemá nic společného a název vidím jako totálně zavádějící. To je silně na vrub knize. Nedoporučuji ji ženám, které si zakládají na logice a jsou hodně analyticky smýšlející. Je spíš pro ty, které naslouchají vlastním pocitům a intuici.