Hvězdy české sci-fi

V tomto neopakovatelném editorském počinu se setkávají největší literární hvězdy, žijící klasikové české science fiction - Ondřej Neff (Arkádie), Vladimír Šlechta (Oggerd), Jaroslav Velinský (Christy Bigs), Jiří W. Procházka (Rox'n'Roll) a Vilma Kadlečková (Legendy o argenitu). Každý přichází s krátkým románem nebo novelou, každý s dosud nepublikovaným příběhem spadajícím do jeho nejznámější románové série. Kniha Hvězdy české sci-fi dokazuje, že kvalitní fantastika u nás není jen otázkou historie, ale že Čapek nebo Nesvadba mají následovníky hodné jejich tradice. Sestavil Ondřej Jireš....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35912/hvezdy-ceske-sci-fi-gj0-35912.jpg 3.719
Povídky, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Kniha Hvězdy české sci-fi

kalache
08.04.2017

...mám raději klasiku...

Arrizabalaga
17.08.2015

Soubor spíše průměrných novel, ze kterých vyčnívá Lunapark Luna. Chcípnout jako pes je trochu nudné a hodně samoúčelné, Prázdniny v mezisvětě by nebyly tak špatné, ale nesmyslný konec je hodně sráží. Rox’n’Roll má zajímavou formu, jenže to je v podstatě všechno. Druhým nejlepším příspěvkem ja tak Ghebrthouxwnlck, kde se v zajímavém prostředí mísí humorná detektivka se sci-fi prvky a záchranou světa.

PeterDzurjaník
02.04.2015

Martin Šust napísal k zbierke doslov kde sa snažil zhrnúť jej prínos a charakterizoval ju ako dôležitú, priekopnícku a odvážnu. Zároveň však vyjadril obavu z toho ako ju prijmú mladí čitatelia. Predsa len ide o starších autorov a novely sú z cyklov, ktoré uvideli svetlo sveta neraz už v 80. rokoch a u mladej generácie nie sú známe a na adresu zúčastnených autorov sa od nej objavuje tvrdá kritika. Dúfal, že aj týmto počinom presvedčia mladých, aby im dali šancu.

Až na Vilmu Kadlečkovú som doteraz skutočne nič z jednotlivých cyklov nečítal a tak som aj ja bol zvedavý či ma niektorý príbeh alebo postavy oslovia natoľko, aby som mal chuť vyhľadať si zvyšok poviedok a románov a doštudovať ich. V mojom prípade sa to podarilo u Vladimíra Šlechty (Oggerd) a Jiřím W. Procházkovi (Rox’n’Roll). O kvalitách Vilmy Kadlečkovej ma presvedčilo jej Mycelium a popravde práve ono a Lunapark Luna ma k Hvězdam české sci-fi priviedlo. Určitú poetiku mal aj Ghebrthouxwnlck, sklamal ma však Ondřej Neff (vzhľadom na jeho povesť a skúsenosť som od neho očakával najviac), ktorého Prázdniny v mezisvěte mi prišli pomalé, rozťahané, bez zvlášť zaujímavej a logickej pointy a pri viacerých pasážach som sa vyslovene nudil.

Ako celok má však zbierka silu a vidieť, že všetci autori už sú už vypísaný a vedia sa pohrať s textom a navodiť atmosféru a väčšinu času som si skutočne užíval. Zaujímavé mi prišlo aj to, že všetky príbehy obsahovali nejaký podiel detektívnej práce. A okrem Lunaparku Luna tu absentujú klasické sci-fi motívy (pre niekoho naopak žánrové klišé): cestovanie vesmírom, ultramoderné technológie, kontakt s cudzími civilizáciami (častokrát prvý) či nové zdroje energie. Všetky na jednom mieste som ich skutočne našiel len u Kadlečkovej a napriek všetkému je príbeh originálny, pútavý a s neodhadnuteľným záverom. Protipólom je Šlechtov Oggerd, ktorý naopak pôsobí až ako fantasy. Odporúčam aj čitateľom, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi sci-fi, ale nevadí im sem-tam si niečo z tohto žánru prečítať.

QEDS
16.11.2014

Velmi dobrý výběr povídek, doporučuji. Jediné co mě mrzelo u některých povídek je fakt, že je to pouze povídka a né celá kniha. Některé by si opravdu zasloužili celou knihu především, díky svému zasazení do prostředí, které uchvátí.

české sci-fi

Ondřej Jireš