Hvězda Severu

Hvězda Severu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383834/bmid_hvezda-severu-orq-383834.jpg 4 155 53

Před dvanácti lety se Su-min vydala na romantický výlet na odlehlý jihokorejský ostrov. Měla před sebou univerzitní studia, vlastně celý život. Ale pak záhadně zmizela přímo z pláže. Je mrtvá? Její sestra Jenna se s takovouto představou nedokázala nikdy smířit. A nyní ji v této souvislosti kontaktovala CIA se žádostí o spolupráci. Ve stejné době se paní Mun, šedesátileté rolnici ze severokorejské provincie Rjanggang, stane velmi podivná věc. Na poli najde spadlý balón s jihokorejskou pomocí. Pár kousků prodá v nedalekém městě, kde v sobě nalezne netušený obchodnický talent. Netrvá dlouho a z prosté ženy se stane prosperující podnikatelka a následně také mluvčí místního disentu. V hlavním městě se život vysoce postaveného severokorejského diplomata začíná ubírat zcela opačným směrem. Jeho bratr aspiruje na funkci v nejužším okruhu Drahého vůdce Kim Čong-ila, ale nejprve je třeba prokázat, že po tři generace je celá rodina ideologicky bezúhonná. Tajná policie však nalezla informace, kvůli kterým se kariéry, a tím pádem i holé existence obou sourozenců mohou velmi rychle zhroutit. Životy všech tří hrdinů se propojí způsobem, který by nikdo nečekal, a vyústí v děsivém a – ano – smrtícím závěru. Autor využívá vlastních zkušeností nabytých při pobytu v Severní Koreji a v jeho podání na stranách knihy ožívá příběh, který se možná právě teď někde na Korejském poloostrově odehrává.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Domino

Star of The North , 2018

astra3
30.05.2019 4 z 5

Velmi zajímavý příběh. Mohl být kratší. A v současnosti můžeme sledovat činnost další generace Kimů v přímém přenosu.

Madelisi
10.05.2019 5 z 5

Už dlouho jsem se při čtení tak nebála o postavy a neoddechla si když jedna utekla hrobníkovi z lopaty, aby se na ni zase v další kapitole posadila jiná.
Prolog a epilog nádherně pasuje k celému příběhu. Díky tomu, že je vyprávěn z pohledu tří osob, se v každé kapitole něco děje, čtenář se nenudí. Zpočátku se mi nelíbila pouze americká část s Jennou, připadala mi až moc postižená svým traumatem a rodinným původem. Naštěstí se to rychle změnilo a její práce v CIA mi ji omilostnila.
Navíc při běhání poslouchá Dvořáka.
A nevěřila bych, že Američani ukradli Kimův vynález dvojité žemle s masem uprostřed.

Barush64
08.05.2019 5 z 5

Wow, to bylo žrádlo :). Ještě teď se vzpamatovávám. Jak to do sebe na konci vše zapadlo... Poslední strany mi vzaly dech. Je šílené, že se něco takového skutečně odehrává, važme si toho, co máme.

PetK
23.03.2019 4 z 5

Jasně, je to fikce, román, ještě k tomu americký, takže tak jakože "americky" přibarvený. Ale jak se píše už na obálce - je docela pravděpodobné, že se podobný příběh právě teď na Korejském poloostrově odehrává - protože autor vycházel z reálií, výčet nastudované literatury je docela úctyhodný, taky mluvil s uprchlíky...
K příběhu samotnému - trochu bych to pokrátila, ale vzhledem k tomu, že sledujeme tři různé hlavní postavy, pomohlo to k udržení pozornosti. Nicméně jako připomínka toho, co se někde na světě doopravdy děje, to funguje. Vzpomeňme si na to, až zase budeme nadávat na své pos.ané životy.

Veve2626
18.03.2019 5 z 5

Naprosto není místo, kde by jste se nudili při čtení....úplně fascinující, mrazivý pocit během celého čtení. Je to trochu kombinace světů, které by jste nečekali, že se mají šanci střetnout v jedné knize. Člověk vůbec nedokáže pochopit, co se v tomto malém totalitním státě může odehrát. Ten mrazivý pocit Vás nutí číst dál a dál. Skoro celou knihu jsem přemýšlela nad tím, co vlastně znamená ta Hvězda severu, ale myslím, že ta má tady více významů. Je na každém z nás, jakou si zvolí.

monaska
12.03.2019 5 z 5

Napínavý příběh.

sioux
11.03.2019 4 z 5

Kvalitní thriller. Speciálně severokorejská linka příběhu byla zajímavá až fascinující, napínavá a svým způsobem exotická. Americká linie příběhu pokulhávala, ale nebyla zas tak obsáhlá a bez ní by autor možná neudržel napínavost po celý zbytek knihy. Nepochopil jsem, proč byla hlavní hrdinka míšenka černocha a korejky. Vzhledem k homogenosti korejské populace mi to přišlo mimo mísu, spíše taková americko- politicko - korektní kravina. Ale dalo se na to při četbě zapomenout.
Celkově dobrá věc.

Boboking
15.02.2019 5 z 5

Není co dodat, jak napsala většina lidí níže, je to skutečně mrazivý thriller, který nelze pustit z rukou. Vřele doporučuji.

Alizon
06.02.2019 5 z 5

Opravdu povedená kniha. Překvapuje mě, že ji zatím četlo tak málo lidí a má zatím jen 4 komentáře (alespoň se mi tak hodí do výzvy - kniha která má v době čtení méně než 10 komentářů), protože je opravdu dobrá. Slušně vystavěný příběh, výborně vystihnoutá mrazivá atmosféra v Severní Korei a velmi velmi čtivé. Jak píše bookcase, koho Hvězda severu vtáhne - toho nepustí. Původně jsem měla tento týden jiné plány, ale všechno šlo stranou a já každou volnou chvilku četla. Doporučuji.

DericCaster
03.02.2019 5 z 5

Většina lidí ví, že Severní Korea je diktatura, ale co to vlastně obnáší už tolik ne... Knížka člověku dovolí nahlédnout do bežneho života obyčejných i privilegovaných lidí a jak vlastně funguje státní zřízení založené na demagogii, strachu a nesvobodě. Knížka mne velmi zaujala, skvěle se četla a zanechala silný dojem.

Atuin
14.01.2019 5 z 5

Tak tohle se autorovi tak nějak zvláštně podařilo.
Ve světle určitých událostí si to zaslouží vysoké hodnocení zcela bez diskuse. Všechno co považujeme za věci minulé a dávno vyřešené, existuje někde dál a určité věci v naší každodennosti tak samozřejmé prostě někde nemají šanci...A to je dost hrozné...5/5

Rania
01.01.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která nám nabízí exkurzi do Severní Koreje založenou na výpovědí uprchlíků. V dnešní době jsou populární knížky ala utekl jsem z Osvětimi. Tyto koncentrační tábory už jsou minulostí, ale my jsi neuvědomujeme, že existují krajiny, kde gulagy pořád fungují, kde se unáší lidi z jiných krajín pro převýchovu v KLDR a vysílají je jakožto špiony do jiných zemí, kde funguje inseminační program a jiné. My jsi pořád stěžujeme na politiky, ale muzeme být rádi, že máme takový režim jako máme. Může být mnohem hůř.

bookcase
03.12.2018 5 z 5

Koho jednou vtáhne Hvězda severu, toho jen tak ze svých spárů nepustí. Děsivé, mrazivé, plné šokujících informací o životě TAM. Čte se velmi dobře, má to švih, spád a taky vás to dojme.

totalitní stát koncentrační tábory Severní Korea CIA totalitní režimy

Autorovy knížky