Husákův děda

Husákův děda https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256350/mid_husakuv-deda-kzw-256350.jpg 4 68 23

Generace prarodičů dnešních dospělých byla zvláštní tím, že její příslušníci postupně žili v několika státech a společenských zřízeních, aniž by vytáhli paty ze svého města. Bouřlivé zvraty dvacátého století se jim vryly do životů a daly vzniknout komickým i dramatickým příběhům, které jejich vnuci nadšeně hltali. A nové s nimi prožívali. Jak vypadalo dětství vedle jednoho takového dědy na rázovitém východočeském venkově? Vedle dědy přesvědčeného komunisty, který prošel nacistickým vězením a sabotoval invazi v roce 1968? Dětství kluka, kterého politika vůbec nezajímala, ale chtěl vědět, co se skrývá v té bedně s haknkrojcem v dílně pod ponkem... Známý propagátor internetu a renomovaný technologický publicista Patrick Zandl vzpomíná na svého dědu - a potažmo celou generaci Husákových prarodičů - s humorem i nostalgií.... celý text

orson
30.08.2015 4 z 5

Povídky se mi líbili hodně, i když některé jsem si dříve přečetl na facebooku. Celou povídkovou knihu ale trochu "pokazily" úvahy autora na jejím konci. Přišly mi tam nepatřičné a zbytečné (z pohledu čtenáře), místo nich bych mnohem vice ocenil nějakou další povídku.

bosorka
12.08.2015 3 z 5

Když jsem rozečetla Husákova dědu, přišlo mi, jako bych jen pokračovala v povídkách z knížky Mé dětství v socialismu. I když tahle povídka byla mnohem delší a jak se posléze ukázalo, také mnohem více svěží a mnohem čtivější i vtipnější. Jak moc nemusím blogové zápisky vydané papírově, protože mi zhusta přijde, že vydané naráz nedrží pohromadě, tady jsem ten pocit neměla. Pro mě, která jsem přibližně stejně stará jako autor, navíc historky mají příchuť něčeho známého, něčeho, co jsme v obdobných variacích prožívali tenkrát všichni. A vážně jsem se bavila. Škoda jen toho závěru, kdy Zandl zdůvodňuje, proč píše zrovna o dědovi, sám sebe hájí a ospravedlňuje a přitom vůbec nemá proč. Stejně tak mi do knížky nesedly jeho myšlenky a názory na politické dění, tak nějak posunuly knížku úplně jinam a podle mě i zbytečně, ztratila tak šmrnc, vrátila se do blogového plkání a u mě se tímto připravila o jednu hvězdičku. I tak jako letní čtení vřele doporučuju.

Palom
07.08.2015 4 z 5

Hezká knížka, koupil jsem si jí právě proto, že historie naší rodiny byla více "nehusákovská". Celá řada úsměvných historek, ale i zajímavých postřehů, nad kterými by se naše generace asi měla zamýšlet, kdybychom na to měli čas. Některé postřehy se v knížce trochu opakují, zřejmě kapitoly byly součástí jednotlivých příspěvků na blogu nebo něco podobného.

povídky vzpomínky

Patrick Zandl