Hudobná kontrakultúra na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia v kulturologickej perspektíve I. https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331977/bmid_hudobna-kontrakultura-na-prelome-60-ITW-331977.jpg 5 1 1

Problematika významu progresívnej hudobnej kultúry so zameraním na psychedelický rock a kraut-rock v rámci tzv. kontrakultúry je vo vedeckej monografii reflektovaná z viacerých intetdisciplinárnych, kulturologických a filozoficko-estetických hľadísk – skúma vzájomné vzťahy a prieniky hudby, životného štýlu s filozofiou, resp. svetonázorom a politickými východiskami kontrakultúry daného obdobia. Odborná reflexia témy sa pohybuje od uchopenia kontrakultúrnych fenoménob vo všeobecnosti až po jej konkrétne prejavy v tzv. kraut-rockovej subkultúre vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike (v komparácii so situáciou vo svete).... celý text

Akademik1991
28.05.2023 5 z 5

Pamätá si ešte niekto, v akom konkrétnom dobovom kontexte vznikla legendárna Lennonova pieseň Give Peace a Chance? A mená ľudí, ktorí ju v montrealskom hoteli pri jeho Bed-In Honeymoons spolu s Yoko Ono v roku 1969 spievali s ním? Timothy Leary, Allen Ginsberg, Rabbi Abraham Feinberg, Joseph Schwartz, Allan Rock, Rosemary Woodruff Leary, Petula Clark, Dick Gregory, Murray the K, Al Capp či Derek Taylor niekto z nich v tomto pacifıstickom protestsongu proti vojne vo Vietname nie náhodou za
kričal: Počuješ, Nixon? Žiada sa mi tie dobové revolučné súradnice konca 60. rokov pripomenúť, a to práve dnes
Julo Fuják, Vlna