Hry Osvobozeného divadla

Hry Osvobozeného divadla https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19507/hry-osvobozeneho-divadla-19507.jpg 5 32 4

Knížka her Jiřího Voskovce a Jana Wericha navazuje na třísvazkový výbor Hry Osvobozeného divadla, vydaný nakladatelstvím Československý spisovatel v letech 1980 - 1985. Z éry Osvobozeného divadla přináší tři díla: Líčení se odročuje, Sever proti Jihu a nikdy nehranou hru Hlava proti Mihuli. Z poválečné autorské spolupráce vychází text muzikálu Divotvorný hrnec. Autorem dvou zbývajících her Teta z Bruselu a Falstaffovo babí léto je už pouze Jan Werich.... celý text

1amu
02.02.2019 2 z 5

Ta kniha, vlastně bichle je špatně zpracovaná . Dát dohromady k vydání to co již vydáno bylo, k tomu Divotvorný hrnec (ve kterém pouze Čochtanova partie, zpracovaná Werichem je humorná) a Tetu z Bruselu, což je Werichem upravená a nepovedená hra Hlavou proti Mihuli (1938), nikdy nehraná, protože Osvobozené divadlo bylo zrušeno (a nastoupil tam Jára Kohout) a Falstaffovo babí léto - je spíše "kasovní počinek" , na kterém se asi nevydělalo. Je tam toho moc a výsledkem byla velká NULA, nedůstojná dvou geniálních komiků. Pokud chtěl někdo udělat radost příznivcům Osvobozeného divadla vydáním hry Hlavou proti Mihuli, stačilo jediné: když byl strojopis hry náhodou objeven v pozůstalosti režiséra J.Honzla, stačilo ji vydat samotnou, jako vzpomínku na dílo, které nebylo nikdy uvedeno.
Místo toho máme "míchanici" Hlavy a Tety (upravené Werichem). I když se cítím velkým příznivcem Osvobozeného divadla, tuto knihu jsem nikdy nedočetl a je v knihovně odstrčená jako siroteček v koutě.
A pokud budu hodnotit, nemohu míchat jablka s hruškami (Líčení se odročuje-1929, Sever proti Jihu -1930, Hlava proti Mihuli -1938, Divotvorný hrnec - vydán v r.1948, Teta z Bruselu - 1961, Falstaffovo babí léto - 1964) Vydalo Nakladatelství UK Praha KAROLINUM v r.2000.

majuše
11.11.2011

nejhezčí hra je stejně Caesar:)

panjan
07.10.2011 5 z 5

Nedávám sto procent, protože sto procent u mně má pouze jediná kniha, ryze praktický důvod a hra s čísly. Hry osvobozeného divadla, jsou velni vtipné (ať jde o humor situační, nebo konvezační, hra se slovy), mezi řádky těchto komedií se se skrývají velké pravdy a moudra oněch dvou klaunů , jsou určitě nestárnoucí a nadčasové. Velmi lituji toho, že je nemohu vidět v provedení ansámblu osvobozeného divadla.

WEIL
16.08.2011

Ty hry mám, ale nikdy jsem je nedokázal důkladně pročíst.

Co fungovalo na jevišti, tak jako písemný záznam je méně zajímavé.

Osvobozené divadlo

Autoři knihy