Hradišťko u Davle

Hradišťko u Davle https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177983/bmid_hradistko-u-davle-rIk-177983.jpg 5 1 1

verka5083
11.12.2023 5 z 5

Miroslav Richter patří k zakladatelským osobnostem československé středověké archeologie. Richter byl vynikající terénní pracovník, který pracoval se středověkou keramikou přímo na svých vlastních výzkumných lokalitách a mohl pracovat na přímé metodice práce se středověkou keramikou. V tomto ohledu vzniká tato úžasná kniha jeho top dílo, kde základem je slovní situační popis keramiky vytvořený s cílem vyhodnocení zastoupení hlavních typů a morfologických prvků s cílem pomocí dalších komparací a analýz časových a lokálních vytvořit datování.
Právě na základě studia keramiky z Hradišťka u Davle vytvořil Richter svůj vlastní deskripční systém, který byl současně určen pro zpracování těchto konkrétních lokálních nálezů. Deskripční systémy mají za cíl vytvoření jakéhosi katalogu nálezů, což jednak vede k vytvoření jeho soupisu, ale také poskytuje základní interpretaci složení celého souboru. Richter vycházel z procentuálního zastoupení tvarů nádob a typů okrajů ve vybraných souborech z určitých objektů a jejich fází. A právě tato studie je dokladem toho, jaký přínos měl Richter pro zkoumání středověké keramiky u nás a zejména také pro práci s nálezy z této oblasti.

Miroslav Richter
česká, 1932 - 2011