Hovory s Janem Masarykem

Hovory s Janem Masarykem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42775/hovory-s-janem-masar.jpg 5 107 23

Záznamy se týkají Jana Masaryka, syna zakladatele československého státu, který tragicky zahynul za záhadných a dodnes nevysvětlených okolností dne 10.3.1948, tedy krátce po komunistickém puči. Viktoru Fischlovi se podařilo při svém odchodu z Československa v roce 1949 zachránit řadu materiálů, mezi nimi právě i písemné notace svých rozhovorů s Janem Masarykem, a dopravit je do Izraele. Tam je utřídil a vydal poprvé v roce 1952. Za rok následovalo vydání v USA, ale obě vydání byla neúplná, protože autor musel mnohé informace vypustit, aby neohrozil osoby, tenkrát ještě žijící v Československu. Toto vydání vychází z třetí, doplněné a podstatně rozšířené verze, která vyšla v roce 1982 v curyšské Galerii Krause a kterou lze považovat za definitivní.... celý text

kyselina
25.12.2012 5 z 5

"Je mnoho věcí, jež nelze tlumočit čtenáři v knize tohoto druhu. A tak obraz originální osobnosti nebude jistě úplný. Nemohu například popsat jeho hlas. Ten laskavý, veselý, měkký hlas, v němž nebylo nikdy známky skutečného rozčilení, který se nikdy nezvýšil hněvem, ten vyrovnaný, moudrý hlas, v němž se často skrýval utajovaný smích a v němž tak často bylo něco, co nedovedu nazvat jinak než nepatetický patos. Byl to hlas, který z Masaryka udělal jednoho z nejlepších rozhlasových řečníků. Byl to hlas, který dal tolika lidem cítit, že mluví s dávným přítelem." (o Masarykovi se takto na záčátek knihy vyjadřuje Viktor Fischl)

verulaj
11.01.2012 5 z 5

Je až pozoruhodné, jak se myšlenky Jana Masaryka v této knize prolínají se současností a kolik jeho předpovědí se vyplnilo, nebo vyplňuje. Knížku jsem měla pujčenou, ale určitě si jí pořídím do své knihovny. V těchto myšlenkách je stále co nacházet.

Mám jenom jedno osobní nesplnitelné přání, chtěla bych znát, co by asi na dnešní Českou republiku a svět říkal Jan Masaryk a co teprve,,starý pán."

WEIL
13.08.2011

Jan Masaryk je značně rozporuplná osobnost už sama o sobě.
Syn významného otce, velká očekávání, ale samé problémy...

Jeho klíčová role byla ovšem sehrána těsně po vítězném únoru 1948. Odmítl emigrovat, neuvědomil si, že situace je vážná, domníval se, že dál bude ve vládě, a netušil, co se na něho chystá.
Byl nejvíce nepohodlný člověk a politik v zemi, takže s největší pravděpodobností byl zavražděn. Rusko, ale dodnes neotevřelo archívy KGB, takže jak se to odehrálo, o tom je naočený dokument, kde je asi 11 verzí.

Tato kniha je výpovědí člověka V. Fischla, jak to viděl on.