Hovory

Hovory https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33167/hovory-33167.jpg 5 200 34

Počas druhej svetovej vojny požiadala rozhlasová stanica BBC C. S. Lewisa, aby pripravil sériu prednášok o základoch kresťanskej viery. Kniha Hovory, ktorá obsahuje texty týchto programov patrí k najpopulárnejším Lewisovým knihám. Krásne a pravdivé myšlienky, jasné vyjadrovanie, osviežujúci humor a príťažlivá ľudskosť. Čo viac by mala mať kniha, ktorá predstavuje základy kresťanstva? Len málokto dokáže tieto vlastnosti namixovať tak geniálne ako práve C. S. Lewis. Skvelý darček pre tých, ktorí sa pýtajú, o čom to kresťanstvo vlastne je. Martin Luterán Rektor, Kolégium Antona Neuwirtha Pred mnohými rokmi som na túto knihu narazil v garáži. Pochádzala ešte z čias, keď sa do našej krajiny náboženská literatúra pašovala. Pamätám si, ako ma uprostred kopy iných očarila a zaujala. V čase, keď kresťania hĺbili obranný zákop voči spoločnosti, som narazil na myšlienky človeka hlboko presvedčeného o tom, že existuje len jeden nedeliteľný svet, v ktorom veci a javy vzájomne súvisia. V knihe som objavil šarm, radosť z používania zdravého rozumu a slobodu, čo volá k tomu, aby sme sa z plných pľúc nadýchli. Z garážovej podoby samizdatu sa teda aj v slovenčine dostáva na pulty kníhkupectiev. Konečne! Dušan Jaura teológ a religionista, učí na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave Legenda anglickej literatúry 20. storočia, C. S. Lewis dokazuje, že apologetika kresťanskej viery má svoje opodstatnenie. Silnými argumentmi vyvracia otrepané stereotypy o nepriateľstve medzi vedou a vierou. Oslovuje agnostikov aj ateistov, najmä tých, ktorí sa odvážia racionálne zvažovať dôvody pre a proti viere v Boha. Odpovedá na otázky skôr, ako ich čitateľ stihne vysloviť. Fascinujúce čítanie... Štefan Markuš fyzik a diplomat Obsah knihy Hovory: Kniha I. Dobro a zlo ako stopa vedúca k zmyslu vesmíru 1. Zákon ľudskej prirodzenosti 2. Niekoľko námietok 3. Skutočnosť zákona 4. Čo je za zákonom 5. Máme dôvod k znepokojeniu Kniha II. Čo kresťania veria 1. Súperiace predstavy o Bohu 2. Invázia 3. Šokujúca alternatíva 4. Dokonalý kajúcnik 5. Praktický záver Kniha III. Kresťanské správanie 1. Tri súčasti morálky 2. „Kardinálne cnosti“ 3. Spoločenská morálka 4. Morálka a psychoanalýza 5. Sexuálna morálka 6. Kresťanské manželstvo 7. Odpustenie 8. Veľký hriech 9. Láska 10. Nádej 11. Viera 12. Viera Vydal: Porta libri... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Porta libri

Mere Christianity , 1952

mirektrubak
11.11.2017 5 z 5

Z čeho jsem byl nejvíc nadšený, je Lewisovo umění podat relativně složité věci srozumitelně, schopnost vymyslet funkční metaforu, zvolit správný poměr obecného a konkrétního a dospět k logickému závěru. Čtivě a elegantně. V tom připomíná (a často dokonce i předčí – a to už je ode mne opravdová poklona :-) Orwella a jeho eseje.
Formát krátkých přednášek je pro intuitivního křesťana a „teologa-začátečníka“ jako jsem já dokonale vhodný, ale má ze své povahy i omezení – zejména v rozsahu kapitol, kdy často prostě není dost místa pro podrobnější argumentaci jednotlivých závěrů. Takže když například Lewis píše, že všichni velcí tyrani jsou stejní, ale svatí úžasně rozdílní – tak nezbývá nic jiného než mu věřit. Trochu podobně jako u Snydera a jeho Tyranie.
Ale to není výtka – těžko kritizovat knihu za to, že není taková, jaká nechce a nemůže být.

Na mnoha místech jsem souhlasně přikyvoval. Na mnoha jiných místech jsem měl pocit, že Lewis dokáže artikulovat to, co jsme měl už-už na jazyku (témata odpuštění a pokory - hlavně). V řadě případů jsem konstatoval, že takhle jsem se na věc zatím nedíval a v duchu poděkoval autorovi za rozšíření obzorů.
No a na některých místech jsem zůstal nepřesvědčen (větu, která říká, že pýcha není v jiných náboženstvích vnímaná jako hřích bych si asi Dalajlámovi do očí říct netroufl. A s tvrzením že mimo uvědomělý život v Bohu nejsou skutečné osobnosti nesouhlasím přímo bytostně) - ale to mně vůbec nevadí. Naopak. Lewisovi se dobře naslouchá a příjemně se s ním i polemizuje - je to, myslím si, lepší, než vše nekriticky přijmout.
C. S. Lewis napsal o křesťanství víc knih, tahle byla moje první a jistě ne poslední. Budu se těšit na další setkání.

alweryon
02.08.2016 5 z 5

Díky této knize (samozřejmě Milostí Boží:-) ) jsem křesťan a díky Chestertonově Ortodoxii katolík. Miluji to jak myslí.

Karcoolka2210
01.08.2016 5 z 5

Krátka knižka, útla, ale plná múdrosti do každodenného života kresťana. AJ

Kelderek
26.04.2015 5 z 5

C.S. Lewis je vzdělanec a zároveň člověk s velkou imaginací. V této knize podává poutavě a zajímavě nejdůležitější teze křesťanské víry, aniž by se soustředil na nějaké škatulky jako katolictví nebo protestanství.. Doporučuju hladajícím lidem - nebo nevěřícím, ale kniha potěší i křesťana či duchovně žijícího člověka..

nickym
18.02.2015 4 z 5

Občas až moc filozofie, ale knize dávám palec nahoru, jasné, stručné, výstižné... :)

Ares.wares
25.07.2014

Do posledního puntíku souhlasím a podepisuji komentář Finského.

Finskej
07.02.2014 5 z 5

Nejčtivější, nejpřehlednější a logicky nejlépe odargumentované vysvětlení "obecných základů" křesťanství, jaké jsem za celý svůj dosavadní život četl, se jmenuje: C. S. Lewis - K jádru křesťanství. A jeho velikou předností je, že autor dodržel to, k čemu se na počátku své knihy sám zavázal: žádná agitace, jen výklad. Ale zato důkladně promyšlený, jasný a nezavádějící. Klobouk dolů. Knihu tohoto anglikánského protestanta srdečně doporučuje i 9 z 10 katolíků

Hanka_Bohmova
11.01.2014 5 z 5

Jeden z úvodů do křesťanství, který je skutečně pochopitelný i nekřesťanům, aspoň tedy v mém okolí. Za to patří autorovi velký dík.

miklaras
02.11.2013 5 z 5

Určitě velmi zásadní kniha o křesťanství, podaná s nadhledem, hloubkou a pochopením lidských nedokonalostí.

HTO
18.08.2013 5 z 5

Kdybych měl fundamentalistickému ateistovi doporučit tři knihy o křesťanství, byly by to tyto dvě: K jádru křesťanství.

– – No dobře, bylo by jich víc (Chestertonova Ortodoxie!), ale to by nebylo tak vtipné. Kromě toho, takto strukturovaný vtip má v sobě, jak mě napadá, téma trojice, což, jak uznáte, je pro nás křesťany důležité.

martin č.
26.07.2013 5 z 5

Z mého pohledu hodně pravdivá knížka. Podobně jako i ostatní Lewisovy. Jako by do mne ten starý pán viděl a měl mne celého přečteného. Možná to bude tím, že svědomí máme každý jedno a to si je vzájemně velice podobné. Jeho chápání křesťanství a formulování myšlenek je mi blízké nebo mu prostě jen nedokážu (a ani nechci) téměř nic vytknout.

_sjuu_
27.05.2013 5 z 5

Křesťanství jsem nikdy moc nerozuměla, ovšem po přečtení této knihy v tom mám více jasno :) určitě můžu doporučit :)

Garik
18.03.2011 5 z 5

Ak niekto skutočne chce pochopiť podstatu kresťanstva a jeho myšlienky, tak táto kniha je tým najlepším úvodom. Aspoň pre mňa, kedysi jeho zarytého odporcu, rozhodne bola.

bleska
04.03.2011 5 z 5

Výborná! Díky této knize jsem začala chápat princip Boží existence ve třech osobách.