Hospice a umění doprovázet

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Umět se vžít do situace nemocného není snadné. Dokud to člověk sám nezažije, možná si ani dost dobře neuvědomí, co všechno pacient ztrácí. Může to být jméno, postavení, životní jistota, soukromí, stud, životní rytmus, práce, stravovací zvyklosti, volnost pohybu, možnost aktivity atd. K tomu všemu navíc přibyla bolest, slabost, obavy, nepříjemná vyšetření a možná i nepříjemní spolupacienti a mnoho dalšího, převážně také ne zrovna příjemného. Proto má nemocný právo reagovat na novou situaci i agresí, úzkostí, depresí, zmateností, poruchami chování apod. Nepřipravené okolí na takové pacientovy projevy obvykle reaguje negativně; to jeho agresivitu stále stupňuje, vzniká bludný kruh a nikomu to neprospívá. Zato dobře připravené okolí zvládne vzniklou situaci mnohem lépe a může být nemocnému obrovskou oporou a pomocí. Proto taky hospice nabízejí možnost stáží, přednášky a praktické semináře pro veřejnost. Stejný cíl sleduje i tato knížka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8708/big_hospice-a-umeni-doprovazet-0OM-8708.jpg 4.521
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Hospice a umění doprovázet

Dandulka
12.08.2020

Skvělá kniha k diplomce o kaplanech, hospicích a ostatních věcech s tím spojených.

ondras666
20.12.2019

Paní doktorka Svatošová píše výborné knihy a ví, o čem píše. A dokáže to předat dál, i když téma není lehké. Její knihy se čtou snadno, píše je pro obyčejné lidi. A díky ji za to.


slaska77
02.06.2019

Moc zajímavý návrat do minulých desetiletí, kdy se hospice nejen v Česku, ale po celém světě, teprve začaly budovat. Paní Marie si velmi vážím za její lidský osobitý přístup i schopnost zachovat si dobrou náladu, nadhled a smysl pro humor v nelehkém oboru, kde se pohybuje. Knížka je protkaná respektem, pochopením i určitou spiritualitou. Je skvělé, že se tento obor hlavně v posledních letech postupně rozvíjí, protože každý z nás by si přál odcházet z tohoto světa důstojně. Začít můžeme u sebe a u výchovy svých dětí. (červen: 152 str.)

Sasanka173
22.10.2018

doporučuji

Maanna
16.01.2017

Kniha se skládá ze tří částí, přičemž první dvě napsala autorka již před založením prvního hospice u nás a poslední vznikla po několikaleté zkušenosti s jeho provozem. Třetí část mi přišla ze všech nejzajímavější a nejužitečnější. Působí uceleněji a méně jednostranně a zachází i do větší hloubky než první část. Druhá část pak obsahuje konkrétní příběhy, jichž se autorka účastnila, které knihu vhodně doplňují. Někdy jsem měla trochu problém poznat, komu je vlastně kniha určená - jestli laikům obecně, zájemcům o tuto službu nebo pracovníkům v oboru, což způsobovalo určitou nevyváženost. Myslím si ale, že podobné knihy jsou velmi potřebné, protože současná tendence předstírat, že smrt vlastně neexistuje, nakonec neprospěje nikomu.