Horniny

Horniny https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319977/mid_horniny-Zs7-319977.jpg 4 18 2

Útlý svazek nových básní žijícího (a živoucího) klasika české poezie Karla Šiktance s názvem Horniny zahrnuje verše jeho posledního tvůrčího období (2014–2016).

matej.kulistak
19.06.2023 5 z 5

Petr Hruška někdy cca v době vydání této sbírky řekl o Šiktancovi, že je to začínající básník. Myslím, že je to velice výstižné. Šiktanc není nikdy dost spokojený s tím, co už má za sebou, vždy hledá nový tvar pro další báseň. Byť se může zdát, že jeho poslední sbírky jsou už trochu "na jedno brdo", není tomu tak.
Vidět to lze právě v horninách, kde se jakási tříšť různých vjemů, slov, míst atd., kdy do básně leze všechno jaksi pospolu, proměňuje v zaujetí konkrétní chvílí, slovem, prožitkem. Je to zase o kus oproštěnější a torzovitější, než dřív. Jakoby Šiktanc v posledních sbírkách čím dál víc okrajoval to zbytečné až na kost.
Rozepiseji se zde o tom zástupně za několik posledních autorových knih, protože mám pocit, že velikost Karla Šiktance není v konkrétní sbírce (byť má mnoho takových, kvůli kterým samotným by si zasloužil nehynoucí slávu), ale v jeho díle jako celku, v jeho hledačství, neodbytnosti, pokoře.

puml
04.02.2017 4 z 5

Mág slova Karel Šiktanc a jeho nová sbírka je v mnohém podobná těm předchozím. Básník píše vlastně jedinou báseň. Ač je Šiktanc autorem několika desítek sbírek básní, je pro mě daleko spíš autorem jediné nekonečné básně/řeky se spoustou meandrů, vírů, ostrovů, mělčin a hlubin. Doporučuji.

Karel Šiktanc
česká, 1928 - 2021