Hořké humoresky

Hořké humoresky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170826/horke-humoresky-170826.jpg 4 18 18

Soubor smutnoveselých povídek jednoho z ruských klasiků nás zavede do sednic mužiků i do salónů těch nejbohatších. Život je ovšem hořký i humorný všude stejně.

Franc
04.02.2023 5 z 5

Opět jedinečná sonda do duší obyčejných lidí.

Kniha obsahuje vše. Příběhy smutné, tragické, příběhy o hledání smyslu života, příběhy o pochopení i odsouzení.

Autor nebývale prostě a intenzivně pojme běžné životní osudy, provede Vás úvahou a vnímáním života lidského jedince, a poté z jeho života opět vystoupí. Ale Vy nadále přemýšlíte o událostech uběhlých na stránkách knihy.

Příběhy jsou intenzivní a silné, podané nebývale bohatým jazykem. Tato kniha opravdu nabízí mimořádně silný čtenářský zážitek.

LucaBrasi
25.12.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších povídkových sbírek. Člověka z některých příběhů až mrazí, přitom je to celé takové lidové a uvěřitelné.

neeme
30.10.2021

Krátké povídky ze života obyčejný ruských lidí. Trefné postřehy, dokonale přesně vykreslené postavy na malém prostoru.Místy velmi smutné.

Eva2424
24.07.2021 5 z 5

Čtenářská lahůdka, mistr vyobrazení nejobyčejnějších chvilek nejobyčejnějších lidí v celé jejich hloubce a barevnosti. Povídky jsou stejně tak realistické jako poetické, stejně tragické jako optimistické, každá postava je originál a příběhy se sobě nepodobají. Pod zdánlivou jednoduchostí čtenář vnímá hluboký psychologický a filozofický podtext nevtíravě a bez přikrašlování. Nic není jednoznačné, lidská duše je rozporuplná a proměnlivá. Nežvaní se tady jako u Dostojevského, text příjemně plyne a povídky mají často nečekanou pointu. Bylo mi potěšením číst a četla bych dále.

jindra2
25.01.2021 4 z 5

Čechov byl velmi chytrý muž. Jeho povídky mají druhý plán, který běží pod povrchem. Z nenápadných poznámek jej zpětně vydedukujete až na závěr. Svými rozbory "ruské duše" připomíná Dostojevského, ovšem bez jeho tragiky a jisté patologičnosti. Vypadá to, že hlavními faktory, které formují a determinují ruskou společnost, jsou mráz, vodka, vztah k ženám (...byl to dobrý manžel, ženu bil jen v opilosti...) a částečně náboženství. Některé povídky jsou více než hořké, přímo tragické. Jsou to momentky ze života středních a nižších vrstev, spíše rusky specifické ale některé univerzálně přenosné.

Vidlička
17.10.2017 4 z 5

K anotaci není co dodat, pouze to, že jde o opravdu příjemné čtení, jak spisovatelovým mistrovstvím, tak "ruskobolnou" atmosférou díla. Ke krbu a kakau. SPOILER: Milovníci zvířátek ať raději určité povídky přeskakují (poznáte z názvu)...

Anton Pavlovič Čechov
ruská, 1860 - 1904
1976  85%O lásce
1933  89%Pavilon číslo 6
2008  72%Povídky (6 povídek)
1962  90%Okamžiky
2002  85%Ivanov