Hoří už Paříž?

Děj této dodatečné reportáže o osvobození hlavního města Francie se odehrává v necelých dvou týdnech před 25.srpnem 1944. Síly domácího odboje připravovaly v Paříži povstání. Spojenci byli v Normandii a Paříž chtěli obejít, a Hitler dal příkaz k tomu, aby v případě vyklizení města německá armáda za sebou nechala spálenou zemi. Co všechno bylo podniknuto, aby Paříž nebyla srovnána se zemí, dokládají autoři živě na osudech jednotlivců, účastníků, kteří boje přežili. Jejich svědectví je nutně neúplné a taky výběrem svědků prokázali autoři jsitou subjektivnost, shromáždili však takové bohatství anekdotických příběhů, zážitků a vzpomínek lidí, kteří byli při tom, že se čte jako přímá reportáž. a nad zážitky lidí, kteří pro dějepisce zůstanou neznámí, stojí několik postav velmi známých, mezi nimi hrdina pařížského podzemí plukovník Rol-Tanguy, generál Leclerc a generál de Gaulle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26486/hori-uz-pariz.jpg 4.524

Paris brule-t-il (1964)

Válečné, Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Odeon

jerisno

Přiznám se, že válečné romány jsem nikdy moc nevyhledával, nevyhledávám a vyhledávat nebudu, ale tahle kniha rozhodně stojí za přečtení. Popis událostí, jak to s Paříží, ke konci války, mohlo dopadnout, ale naštěstí nedopadlo. Psáno z pohledu několika hlavních postav, přesto se v ději ani v osobách neztratíte. Za pozornost stojí i černobílé filmové zpracování (jak je uvedeno v příspěvku níže). Vlastním vydání z edice GAMA, kterou jsem měl velmi rád, pro její grafickou "čistotu" a vytříbenost. Velmi doporučuji.

pobijecmuch
23.11.2016

Vcelku podrobně popsané ozbrojené povstání a následné osvobození Paříže v srpnu 1944 od fašistické okupace. Paradox byl, že ozbrojené Pařížské povstání začali levicově smýšlející odbojáři, kteří si takto od americké armády vynutili osvobození Paříže o 14 dní dříve. Také mně od autorů trochu zarazilo popisování generála de Gaulle jako podivínského, až sebestředného člověka.

woodward
29.07.2015

Vynikající zpracování atraktivní látky. Mimochodem, ve stejnojmenném tříhodinovém černobílém (poměrně zdařilém) filmovém přepisu si zahrál Jean-Paul Belmondo jednu ze svých prvních filmových rolí.

moriarty
06.04.2011

Sugestivně napsaná kniha o pěti dnech, které vedly od pařížského povstání po osvobození Paříže americkými a francouzskými jednotkami. Autoři vyslechli mnoho aktérů z obou válčících stran a vytvořili pestrou mozaiku osudů a příběhů od rebelie francouzského generála, který se natruc spojeneckému velení rozhodl osvobodit Paříž, přes německého velitele Paříže, který se rozhodne neposlechnout Hitlera a neudělat z ní druhou Varšavu až po politické boje de Gaulla s francouzskými komunisty.
Rozhodně doporučuji přečíst!

druhá světová válka (1939-1945)

Autoři knihy

Dominique Lapierre