Holka statečná: Skutečný příběh Blanky Čílové

Holka statečná: Skutečný příběh Blanky Čílové https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535520/bmid_holka-statecna-skutecny-pribeh-blan-660c3f4eed176.jpg 5 12 5

Skutečný příběh Blanky Čílové a odvážných odbojářů, kteří prošli krutými výslechy a jáchymovským peklem. Román založený na autentickém vyprávění hlavní hrdinky Blanky Čílové (1928). Strhující příběh zasazený do společensko-politického kontextu popisuje osudy hrdinů čelících hrůzám zločinných režimů. Mladí odvážní muži se v roce 1949 stali oběťmi komunistického agenta provokatéra, který poslal za mříže bezmála tři desítky lidí. Blanka přišla na několik let o manžela, její dvě malé děti o tatínka. Ani po návratu z uranových dolů si ho dlouho neužili, jelikož zemřel v pouhých 43 letech na následky ozáření. Jejím druhým manželem se následně stal jejich společný kamarád, který si peklem výslechů, věznic a lágrů prošel také a po boku Blanky se dožil vysněné změny režimu. Román čtenáře vtáhne do děje dialogy a napínavými scénami, zároveň mu předá cenné historické svědectví podložené dobovými archiváliemi.... celý text

Přidat komentář

LéňaM
22.01.2024 5 z 5

Velice silný příběh.
Neskutečně co člověk dokáže vydržet a naopak co dokáže člověk udělat někomu jinému.
Vřele doporučuji, ale neni to lehké ani oddechové čtení

Lenka276
30.12.2023 5 z 5

Nádherná kniha, u které jsem plakala a to se mi už léta nestalo. Neskutečný příběh o odvaze, morálních zásadách, lidském utrpení, lidské krutosti. Je neuvěřitelné, co dokáže lidská bytost. Souhlasím s komentářem níže, zařadit do povinné četby. Krásně srozumitelně napsané, velká pochvala pana spisovatele. Mám přečteno hodně knih s touto tématikou, ale tato je pro mě momentálně TOP.


NikyTaky
28.12.2023 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha, která mě velmi zasáhla. Myslim si, že by měla být zařazena na seznam povinné četby, stále bychom si měli připomínat co za zvěrstva se tu dělo a jak lidi bojovali o svůj život. Kniha je velmi obsáhlá, čte se dobře, text je dynamický avšak téma velmi, velmi těžké, až jsem knihu musela odložit a párkrát si pobrečela. Naprosto obdivuji celoživotní nadhled a optimismus paní Blanky. Je to naprosto nepředstavitelné. Smekám.
A děkuji za práci panu Polmanovi, že vůbec něco takového vzniklo.
Všem doporučuji!

michaela1345
04.12.2023 5 z 5

Tak tohle je jednoznačně to nejlepší, co jsem za poslední dobu četla. Holka statečná je mimořádné dílo o mimořádné ženě. Ke knize mám velmi blízko. Autora Dana Polmana znám a stejně jako on a protagonisté knihy pocházím z Nové Paky. Životní osud Blanky Čílové je sepsán velmi čtivě, poutavě a autenticky. Skrze osobní prožitky se čtenáři dotknou významných českých dějin.

Velmi poutavá forma, plná dialogů, akčních scén, barvitých přirovnání činí z knihy čtenářský zážitek, byť se jedná o nelehké čtení. Často mě při čtení pohltily emoce a musela jsem na chvíli knihu odložit.

Všechny události, nelidské mučení, útlak, zradu i chvíle naděje na lepší zítřky líčí autor s vědomím, že je potřeba tyto vzpomínky uchovat. Aby se už nikdy nemohlo stát, že zlo proroste skrz naskrz společností a zhatí vše dobré, co v lidech je.

eva3992
08.10.2023 5 z 5

Blanka Čílová až doposud pro mě neznámé jméno. Jsem však opravdu ráda, že jsem ji mohla poznat díky knize Holka statečná. Její život byl plný situací, které vyžadovaly odhodlání a sílu. Díky těmto vlastnostem paní Blanka dokázala mnohé.

Tato kniha je skutečným příběhem Blanky Čílové a odvážných odbojářů, kteří prošli krutými výslechy a jáchymovským peklem. Cenné historické svědectví o hrůzách zločinného režimu. Manžel paní Blanky a jejich nejlepší kamarád, byli odsouzeni společně s dalšími lidmi za vlastizradu. Dostali se tak až do uranových dolů. Paní Blanka se musela sama postarat o malé děti, ale nikdy nezapomněla pomoci i dalším, kteří měli své nejbližší ve vězení.

Kniha o době, na kterou by se nemělo zapomínat, abychom nedovolili její opakování. To, co se tu odehrávalo v dobách komunistického režimu, zmanipulované soudní procesy, chování dozorců ve vězení, udávání, nesvoboda. To vše je pro nás nepředstavitelné, i když to není až tak dávná historie a jsou mezi námi pamětníci, kteří si tím vším prošli.

Vyprávění autor začíná od malé Blaničky. Od idylického dětství se rovnou dostaneme k hrůzám tehdejšího režimu. Příběh je psán lidsky, až máte pocit, že čtete o vašich známých a dokážete s nimi prožívat jejich životy, ať už to dobré nebo to špatné.

V knize najdete popsány skutečné hrůzy, jaké se odehrávaly ve vězení. Mučení kruté tak, že nechápu, že toho jsou lidé schopni. Ublížit někomu tak moc, že se to nikdy nezahojí (a to ať fyzicky, tak hlavně psychicky). Bylo to nelehké, ale opravdu silné čtení, u kterého mi nejednou tekly slzy.

Paní Blanka je neskutečnou ženou, v září oslavila krásné 93. narozeniny, a ještě do nedávna byla aktivní v Konfederaci politických vězňů.

Také jsem v knize zjistila, že o jednom ze zadržených a společném známém jsem již četla knihu Mukl od Petry Čeřovské, kterou rovněž doporučuji přečíst. Vše se mi tak propojilo a jeden příběh jsem viděla z více stran.

Více takových knížek, které nám připomenou naši minulost, a hlavně více takových lidí, jako je paní Blanka Čílová.