Holčička, která nechtěla vyrůst: můj boj proti anorexii

Její fotky obletěly celý svět, aby pomohly v boji s mentální anorexií. Isabelle Caro - modelka trpící touto nemocí pózovala na šokujících fotografiích Oliviera Toscaniho. Rozhodla se světu ukázat své tělo. Vyhublé až na kost, nahé… Její odvaha odhalit se rozdělila svět. Někteří ji i celou kampaň proti poruše příjmu potravy ocenili, jiní fotografie šmahem odsoudili a kampaň označili za příliš krutou. Nakonec se rozhodla svůj příběh sepsat. Příběh, kam až tato nemoc může zajít. Dva roky po jejím vydání modelka Isabelle Caro svůj boj prohrála. Zemřela ve věku 28 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85643/big_holcicka-ktera-nechtela-vyrust-muj--L9M-85643.jpg 4.3207
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Zdraví

Vydáno: , XYZ (ČR)

Petite fille qui ne voulait pas grossir: Ma bataille contre l’anorexie, 2008

Kniha Holčička, která nechtěla vyrůst: můj boj proti anorexii

Berulidemknihy

Velmi silné čtení.
Nejhorší je pomyslet, kam to mohla Isabelle dotáhnout, kdyby se jí nestaly tak zlé věci. Hodně se mi líbilo na poukázání psychiatrií a celkově postupy u léčby anorexii, sama se s nemocí potýkám a nikde mi zatím psychiku nespravili, spíše zhoršili. Čímž samozřejmě nenadávám na nemocnice spíše poukazuji na problém.
Kniha mě také velmi potěšila čtivostí a odkrývání všemožných koutů anorexie, děkuji.

vodovodnice

Na knihu jsem přišla díky kampani upozorňující na anorexii.
Musím se přiznat, že jsem se zmýlila v očekávání, když jsem četla, že autorka je modelka a knihu napsala o svém životě s anorexií... Myslela jsem, že to bude také o modelingu.
Ale to vůbec nevadí, že je to příběh úplně jiný.
Při četbě rodinného příběhu, který má počátky ještě dřív než se Isabell narodila, mne překvapilo, jak snadno a podvědomě si člověk nese neštěstí i do budoucího života.
Někdy máte větší někdy menší šanci s tím něco změnit, někdy vůbec žádnou.
Když rodina nefunguje tak jak má a člověk, který si neuvědomuje nebo nepřizná, že není normální, vám pak může zničit život a v takovém případě zbývají jen asi dvě radikální možnosti: buď se vzepřít a i třeba zpřetrhat vazby (stojí to hrozné množství sil) nebo dál člověk pojede ve vyjetých kolejí a přenášíte toto "dědictví" dál.
V této knize obdivuji Isabell, že si našla způsob, jak to věznění nějak přežít. Nebo to jak popisuje boj se svým vědomím vězněné, poslušné osoby a zároveň ví, že když bude v kontaktu s matkou, tak nemá naději na záchranu.
Je tady velmi dobře vidět, kolik to stojí sil i jen se pokusit změnit svůj život k lepšímu, jak hrozně těžké to je, když nemáte nikoho kdo by vám v tom mohl pomoci.
Kniha člověku pomůže si uvědomit, jak velké štěstí je, když máte normální rodinu, normální život, člověka to upozorní, že věci co považujeme za samozřejmost, samozřejmostí nejsou.

Jana283

"Až příště potkáte na ulici příliš hubenou dívku, usmějte se na ni, potřebuje to..."

Pro tuhle větu stojí za to knihu přečíst. Isabelle na svém příběhu odkrývá bolestný boj s anorexií, podhoubí jejího vzniku a marné snahy o osvobození se od matky i od nemoci.
Už nikdy se nepodívám na příliš hubenou dívku s odsudkem "že to s tou dietou nějak přehnala".

DenNav

Knihu jsem poprvé četla ve svých šestnácti letech, od té doby se k ní ráda vracím.
Neustále se mi vrací jedna otázka: „Kde mohla dnes Isabelle být, bez zcela sobecké výchovy její matky”

lenka6751

Líbila se mi.

Jirinamac
07.01.2020

Mohla vyrůstat jako zdravé dítě, toužila po kamarádech, přírodě a běžných dětských radostech. Ani v dospělosti nedokázala bojovat proti autoritě své matky, ale alespoň si dokázala uskutečnit část své touhy studiem herectvím a částečně se osamostatnit. Léčbu potřebovala hlavně její podívínská matka, když ještě byla Isabelle malá holčička. Ke knížce mě přivedla čtenářská výzva a to, že ráda čtu životopisy.

Kjája
22.12.2019

Už od začátku příběhu musí být všem jasné, že hlavní podíl viny na její nemoci nesla její chorá matka. Škoda mladého života.

veronika9761
26.11.2019

Cte se jednim dechem, ale jinak velmi depresivni kus.