Hodinář z Dachau

Hodinář z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496747/bmid_hodinar-z-dachau-i1u-496747.jpg 4 121 28

Srdceryvný román z období druhé světové války. Nezapomenutelný příběh o lidské dobrotě, inspirovaný neuvěřitelnou skutečnou událostí. Venku padá sníh a žena se připravuje na pohřeb, který nepřišel nečekaně, ona však doufala, že se ho nebude muset zúčastnit. Zatímco si upravuje vlasy a rukou uhlazuje šaty, říká si, že tohle přece není poprvé, kdy někoho ztratila. Z krabičky na toaletním stolku zdvihne jemné, léty poznamenané hodinky a přitiskne si je k tváři. Náhle se ztratí ve vzpomínkách… Leden 1945, Dachau, Německo. Rachotící vlak se šine třpytivou, zasněženou bavorskou krajinou. Nehybná krása za oknem skrývá strašlivé scény odehrávající se uvnitř vlaku, muže a ženy tisknoucí se k sobě, promrzlé a vyděšené. Židovský hodinář Izák Schüller nedokáže pochopit, jak se tu ocitl, a je si jistý, že odsud neodejde živý. Když vězni dorazí do koncentračního tábora Dachau, Izáka neočekávaně vytáhnou z davu a zaměstnají ho v nedalekém domě důstojníka Bechera a jeho mladé, krásné, rozmazlené ženy. Izákovo hodinářské nadání by se Becherovi mohlo hodit. Je mu však jasné, že jeho život má nějakou cenu, pouze dokud bude důstojník jeho šikovné ruce potřebovat. Anna Reznicková v domě Becherových posluhuje u stolu a pere prádlo. Becherovi jedí, baví se a užívají si života, jako kdyby je neustále neobklopovala všudypřítomná smrt. Když se Anna seznámí s Izákem, dojde jí, že v něm nalezla opravdového přítele, možná i víc. Avšak Dachau je nebezpečné místo, kde se láska může ošklivě nevyplácet, a když Izák objeví ve své dílně u Becherových srdcervoucí tajemství, ocitnou se spolu s Annou v nesmírném nebezpečí…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Kontrast

The Watchmaker of Dachau , 2021

lilly1
31.03.2023 5 z 5

Prečteno "jedním dechem".Příběh Anny a Izáka,kteří se setkají ve vile důstojníka Bechera.Ona jako pomocnice v domácnosti,on dokáže opravit skoro vše-je hodinář.Oba z koncentr.tábora Dachau...Dožijí se vysvobození?Setkají se po válce s Fridrichem,synem důstojníka,kterého rodiče přehlížejí a který si k oběma najde cestu?Kdo začne číst,brzy se vše dozví...

Jirinamac
20.03.2023 5 z 5

V knížce je psáno, že autorka byla inspirována skutečnou událostí v lágru, těžko posoudit, co bylo pravdivé a co dodala spisovatelka, ale knížka se moc dobře čte, i když to není veselé čtení, tak dodává spoustu sil, naděje a lásky k lidem.

cornetka
19.02.2023 4 z 5

“Usmívej se a mysli na veselé věci.”
Hodinář z Dachau je pěkný a dojemný příběh o tom, že i v těžkých časech mohou vznikat hezké vztahy. Objevují se tu i popisky života z tábora, ale né v takové míře jako v jiných knihách. Hodně se mi líbila myšlenka, že je důležité být veselý a mít dobrou náladu v každé situaci, protože tohle nám nikdo nevezme.

martunka
01.02.2023 4 z 5

Rozhodně je to silný a dojemný příběh...

mirka2558
19.01.2023 5 z 5

Veľmi smutná kniha so silným odkazom. Izak a Anna sú veľmi silný ľudia a dúfam, že história sa nikdy nezopakuje

Parwana
08.01.2023 5 z 5

Tato kniha mě chytla za srdce podobně, jako Houslistka z Osvětimi. Velmi silný příběh, který mě na konci dojal a rozbrečel. Stárnoucí Izák, který pozná lásku na sklonku svého života v mladičké Anně, která posluhuje v rodině nacistického pohlavára SS a jeho stárnoucí rozmarné ženy Liesl, bohužel válečné útrapy nepřežil, ovlivnil však k lepšímu životy dalších lidí, kteří na něj nikdy nezapomněli. Zaujala mě hláška o tom, že životní negativa dokázala přebít tři pozitiva natolik, že už to žádné negativum nikdy nemohlo změnit.

marina4088
06.01.2023 5 z 5

Po delší době se mi právě tahle kniha dokázala nepopsatelně dostat pod kůži a prostě mi nešla odložit.

Hodinář z Dachau, jak ze svého názvu vypovídá, vypráví příběh staršího pána Izáka, který žije v malé vesničce, tudíž má "štěstí", že se do tábora dostává až poslední rok války. Příběh ale nevypráví jen o něm - vypráví i o statečné Anně, která přišla jak o rodinu, tak o snoubence. Jako poslední se můžeme podívat na příběh i očima 10 let starého chlapce Friedricha Bechera. Osud těchto tří lidí se protne v moment, kdy se všichni setkají v domě Becherů.

Anna zde pracuje jako první jakožto služka, s čímž Becherova manželka silně nesouhlasí a dává to Anně najevo. Izáka zde zamněstají hned po jeho příjezdu dobytčím vlakem, díky jeho schopnosti spravovat hodinky a jak se časem zjistí, i spoustu jiných věcí. Postupným čtením začneme sledovat i vývoj vztahu mezi Annou a Izákem, který je ze začátku přátelský a aspoň na chvíli u sebe najdou štěstí a necítí se na tomto světě tak sami. Samotný Friedrich postupně zjišťuje, že ho jeho rodiče učili lžím a najde si cestu, jak svůj čas trávit s touto dvojicí.

V kůlně, kde pracuje převážně Izák naleznou dopisy adresovaným někým, kdo se podepisuje jako J.A.P. I ke konci se tento rébus vyřeší a budete se až divit, jakým způsobem jsou vlastně osudy jednotlivých postav společně propojené.

Určitě za zmínku stojí zmínit minimálně tři postavy - obětavou Gretu, starší služebnou z nedalekého města se srdcem na pravém místě, optimistického zahradníka Leviho a Anny kamarádku Ninu.

vera5841
07.11.2022 4 z 5

Příběh z konce druhé světové války vypráví především o třech lidech.

Izák - starý židovský hodinář, který se do koncentračního tábora dostává až v lednu 1945 a má velké štěstí, protože díky jeho schopnosti opravovat dostává práci v domě vysoce postaveného němce Bechera
Anna - mladá židovská žena, která již kvůli válce přišla o celou rodinu. Pracuje také v domě Bechera, což vyvolává závist jejích spolubydlících v táboře
Friedricha - desetiletý syn Bechera, který se musel vrátit domů z internátní školy. Rodiče o něj nejeví žádný zájem a on hledá společnost u služebnictva. Příliš nerozumí tomu, proč se s nimi nesmí bavit a proč vypadají tak nezdravě

Kniha končí osvobozením tábora a v závěrečném epilogu se dozvídáme, že životy většiny postav byly provázány mnohem více, než se zdálo. Stejně tak se dozvídáme, jak jejich život pokračoval dál a jak je válka ovlivnila.
Nejvíce se mi na knize líbily kapitoly z pohledu Friedricha, jakožto z pohledu nevinného privilegovaného dítěte, které netuší co se kolem něj děje . Byť postupem času pomalu zjišťuje jaká hrůza se odehrává jen kousek za jejich domem a tím svou nevinnost ztrácí.

Tento příběh bych doporučila hlavně čtenářům, kteří teprve s tématem koncentračních táborů začínají.

Citát z knihy: "Často si říkám, jestli třeba všichni nevypili nějaký lektvar. který jim popletl mozky, protože nevidím žádný jiný důvod, proč by se měl člověk na člověka dívat tímhle způsobem."

tajemství

2022  87%Hodinář z Dachau