Hnev

Hnev https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452479/bmid_hnev-rRx-452479.jpg 3 29 5

Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy. Uliciam deväťdesiatych rokov vládnu gangy šuštiakových mafiánov, no najmocnejšou organizovanou zločineckou skupinou je Slovenská informačná služba, tou najväčšou zasa policajný zbor. Len poručík Molnár je blázon, ktorý si obliekol uniformu, aby čistil mesto od zločinu. Stáva sa tak zrnkom piesku v súkolí dobre rozbehnutého stroja na peniaze. Ten ho, samozrejme, okamžite zomelie. Miki Miko je iný typ policajta. Nekrúti sa spolu s ostatnými kolieskami mašinérie, no nie je ani blázon. Vie, že keď sedí pri stole s falošnými hráčmi, vyhráva ten, kto najlepšie podvádza. A pokiaľ hráte o život, cena fair play sa naozaj neráta. Keď mu zabijú partnera a systém spravodlivosti urobí aj nemožné, aby ochránil vrahov, zostáva iba pomsta. No Konfucius sa mýlil, vykopať dva hroby, než sa vydá na jej cestu, by ani zďaleka nestačilo.... celý text

Radoľa
17.04.2021 2 z 5

Po dvoch vynikajúcich knihách (Mäso; Sviňa) prichádza novinár a spisovateľ Árpi Soltész s Hnevom, ktorý tvorí akýsi prequel k Mäsu a vracia sa k udalostiam 90. rokov na východe Slovenska. Žiaľ, snaha vytvoriť profesionálny román, podporený radami Ďura Červenáka, vyšla do značnej miery naprázdno. Šťava sa kamsi vytratila. Ostáva opis reality, a ak poznáte niekoľko rozhovorov so spisovateľom, kde spomínal na divoké 90. na východe Slovenska, ide do značnej miery o beletrizovaný opis jeho vlastných zážitkov. Takže nielen šťava, ale aj fantázia ustúpila vlastným spomienkam a ich literárnemu spracovaniu. Niežeby opis podlých mafiánskych praktík na východe Slovenska (v zásade platný pre celú krajinu), kde v jednom šíku rabovali zločinci krytí políciou, sudcami, tajnou službou a prokuratúrou bol nezaujímavý, to vôbec nie. Len snaha byť až dokumentaristicky presný odoberá čitateľovi jeden z hlavných očakávaných bonusov, ktorým je prekvapenie. 50%

lusila
22.03.2021 5 z 5

Kniha, ktorá vás zbaví ilúzií a optimizmu, no napriek tomu sa ju oplatí prečítať. Za mňa- skvelé.

branislav1814
14.03.2021 2 z 5

V porovnaní s dvomi predchádzajúcimi knihami má Hnev vôbec nezaujal, skoro až nudil. Prelúskal som knihu asi za 3 dni ale veľký dojem teda u mňa nezanechala, o "čitateľskom zážitku" ani nehovoriac. Na moj vkus príliš mnoho postáv, príliš mnoho zvratov, nejasné časové línie, príliš časté zmeny "strán" postáv.

0948
22.01.2021 3 z 5

"Fikcia" ale zaujimave citanie o diani hlavne na vychodnom Slovensku. Kto aspon chvilu zil v Kosiciach alebo na vychode tak si spoji vela veci.

roman6788
23.12.2020 5 z 5

Odporúčam prečítať, tretí vydarený román Arpiho Šoltésza o divokých 1990-tych rokoch a o východe, kde nič nie je. Človek sa pri knihe nenudí a o sarkastický humor nie je núdza.

Arpád Soltész
slovenská, 1969