Hmota, život, inteligencia, vznik

Hmota, život, inteligencia, vznik https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184236/bmid_hmota-zivot-inteligencia-vznik-184236.jpg 5 2 2

Existujú otázky, na ktoré človek stále nepozná uspokojivé odpovede. Sú staré snáď ako ľudstvo samotné. Nachádzame ich takmer v každej kultúre naprieč časom i priestorom. Patria k nim aj otázky, ktorými sa pýtame na vznik, zrod, či počiatok hmoty, života, inteligenice a ich rozmanitých foriem, ktoré pozorujeme v realite okolo seba. Táto kniha, ktorá je dielom autorského kolektívu slovenských vedcov pod vedením jej tvorcu Dušana Magdolena, ponúka slovenskému čitateľovi dobrodružnú cestu časom za hlbším poznaním reality od vzniku vesmíru až po súčasnosť. Čelní sa na štyri časti. Prvé tri časti, ktorých usporiadanie odráža postupný vývoj vesmíru od hmoty smerom k inteligencii, sú tematicky venované zrodu vybraných aspektov hmoty (častice, sily, prvky, galaxie, hviezdy, planéty), života (bunky, živočíšne druhy, človek) a inteligenice (jazyk, umenie, civilizácia, štát, umelá inteligenica). Štvrtá časť sa zamýšľa nad samotným vznikom z pohľadu súčasnej vedy, filozofie i teológie.... celý text

LordByron
03.08.2020 4 z 5

Fantastická knižka ku ktorej som sa dostal náhodou a ani celkom nerozumiem čo robí toľko tém dokopy v jednej knihe, ale vyšlo im to. Jedna kapitolka o veľkom tresku a ďalšia o neandrtálcoch či dinosauroch, vzniku jazyku či života a potom zas Egypta a Slovenska apod.. Úplne akoby náhodne dokopy pohádzané skvelé články o vede na najlepšej úrovni.

zipporah
28.02.2014 5 z 5

Rada by som vyzdvihla niekoľko výhod tejto publikácie. Bežne sa človek stretáva s knihou, ktorá je písaná jednou a viac autormi; ak ide o kolektív autorov, potom je to skupina vedcov, ktorí venujú svoj záujem v nejakom špecifickom odbore (napríklad dojemne pre laika znejúci názov knihy "Filozofia psychológie" s ešte dojemnejší obsahom od dvoch britských autorov). Táto kniha je zoskupením autorov, pre naše šťastie i nešťastie však autorov z odlišných odborov, čo robí publikáciu jedinečnou a zaslúžila by si poriadnu reklamu vo vedeckom svete. Dekameronsky pôsobiaca kniha ponúka "príbehy" od filozofov, biológov, informatikov, historiografikov, fyzikov a skutočne nám tu chýba k dokonalosti len ekonóm, právnik a kňaz, aby sa leporelo uzavrelo do prekrásneho kruhu. Ešte v rámci toho sa, čo je úplne samozrejmé vo vede, sa bližšie špecializujú ľudia, napríklad ako pán Dušan Magdolen v egyptológii, jeho nadšenie pre Egypt je naozaj skutočnou radosťou prskajúcou z riadkov, čo rezonuje po článku o umení v paleolite. Teda nielen obsahovo, ale aj formou táto kniha vyniká a vzbudzuje sympatický dojem, iný si osobne neviem predstaviť. Kto má hlboký záujem o psychológiu, bude so mnou súhlasiť. Kniha sama o sebe je teda veľmi zaujímavým predmetom, ktorý môžete držať v ruke.

Spočiatku, ako z názvu vyplýva, sa budeme venovať teóriám o vzniku vesmíru (vesmírov), ako vznikali prvky, galaxie, Zem... Teda niečo o hmote. Neskôr sa budeme zaujímať o živé systémy, rozoberieme bunku a evolúciu človeka z biologického hľadiska (t.j. nálezy, hypotézy... ku konečnému Homo sapiens). Čitateľská púť by mohla robiť problém tým, ktorí doteraz nevenovali pozornosť vesmíru či bunke z publikácií od "originálnych" vedcov. Ktorí si neosvojili vedecké zmýšľanie a majú radšej články vyplnené kauzalitou. Teda články, ktoré pokračujú v ďalších kapitolách. Tu preskakujeme "Ako" a začíname "Prečo", ktoré si kladú nielen deti a jehovisti. Umenie paleolitu, vývoj človeka a spoločnosti, slovenskej štátnosti (článok od pána Dušana Kováča je zábavne pôsobiacou prudkou zmenou formy i prítomnosťou jeho "malého červíka" a ako svedomitý historik prejavil v dôležitom riadku čestné prehlásenie o najfrekventovanejšom pojme, pojme kauzality, v jeho prípade aj pojme "oný, oné, oným" a "problém").

Pre mňa však z hľadiska množstva nových informácii a neznámeho pohľadu poslúžil najviac článok o inteligencie v umelých systémoch, ktorá uzaviera publikačnú časť o inteligencii. Dodnes som verila, že s informatikom sa nedá rozprávať "v pohode", až sa hanbím to priznať, lebo sú to fakticky dobrí, zodpovední a spoľahliví ľudia, ale hlboko som sa mýlila a veľmi sa teším na ďalšie články od nich, ktoré ma názvom prilákajú. Napriek tomu, pri konekcionistickej alternatíve môj mozog prežil hotovú epilepsiu a podobne ako článok od lingvistikov, prešiel mi cez rozum ako neidentifikovateľný šum. Ale presne o tom to je... ak človek sa venuje jednej oblasti, osvojí si jej spôsoby a metódy, potom je veľmi ťažké pochopiť články z iných odborov. Je to ale fascinujúce a je to stále výzva. Pre fatalistov a optimistov mám odpoveď, ak sa pýtajú, prečo a načo toto všetko. No predsa pre hľadanie zdravého rozumu a pravdy :D Samotný proces bádania je fascinujúci a pokiaľ sa človek drží na uzde, nestane sa z neho intelektuálna pýcha a snob, nerozširuje za účelom rastu kvantity (alebo niečo si dokázať) ako pán Kapišinský s jemnou iróniou poznamenáva v poslednej kapitole, potom niet obáv, že by rozum spadol do "pekla", alebo by sme skončili "u Mojsejovcov" v očiach druhých, tých rozumných. Na čítanie tejto knihy je potrebné mať osvojené poznatky, aspoň v jednom odbore a načítané knihy, ktoré svedomito vždy spomínajú Kanta alebo antropické princípy, alebo niečo tomu podobné. V tom totiž spočíva vedecká pokora, ktorá by mala byť prvoradou prioritou v bádaní. Môj postreh ohľadom pokory: v tejto knihe som mala pocit, že si ju osvojili najmä prírodovedci, teda biológovia, fyzici, informatici a kriticky zmýšľajúci prírodovedci. Samozrejme, že toto je len malá vzorka ľudí a toto, čo píšem, je iba drobný postreh, ktorý v konečnom dôsledku vôbec nič neznamená. Napísala som to iba preto, že v realite (z minulosti) sa mi vybavujú totožné postrehy a v mojom svete by to mohlo v budúcnosti niečomu nasvedčovať, ale nie tak, aby voči nejakej skupine ľudí som si vytvorila predsudok. Na to by ani inteligencia nemala slúžiť (či už z ľudskej stránky alebo pre dychtivosť po poznaní), avšak revidovať, usudzovať, plánovať, spochybňovať atď., veď to je výsostná úloha inteligentného správania človeka ;)

evoluce vznik života

Dušan Magdolen