Hledání přítomného okamžiku

Hledání přítomného okamžiku https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225127/bmid_hledani-pritomneho-okamziku-Ool-225127.jpg 4 84 25

Spisovatelka Ruth najde při procházce na pláži v Britské Kolumbii svačinovou krabičku s obrázkem Hello Kitty. Ta obsahuje vojenské hodinky a ručně psaný deník, ukrytý v deskách knihy Marcela Prousta Hledání ztraceného času. Mohly tyto předměty patřit někomu, kdo zažil tsunami v roce 2011? Mladá tokijská studentka Nao je šikanovaná svými spolužáky. Aby unikla dennodennímu týrání a ponižování, rozhodne se spáchat sebevraždu. Ještě před svou smrtí však chce na stránkách svého deníku popsat fascinující osud své prababičky, buddhistické mnišky Džiko. Deníku, ukrytého v deskách knihy Marcela Prousta…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Motto

A Tale for the Time Being , 2013

ZÓNA
09.03.2015 5 z 5

Tak o téhle knize budu přemýšlet hodně dlouho. Je hodně emocionální, hodně čtivá, napínavá a dojemná. Spisovatelka propůjčila své jméno jedné z hlavních postav románu a můžeme se jen domýšlet, zda-li by něco takového chtěla prožít. Záhadný závěr propůjčuje knize kvalitu a některé myšlenky jsou až fascinující. Je to lidský příběh o dívce a ženě, kterou spojilo pouto života a písmena na papíře. Neméně kvalitně je tu popsán život japonských kamikadze, které zastupuje Haruki 1. Ale je toho víc a člověk by tuto knihu neměl přehlédnout. Je nádherná.

Malunka
24.01.2015 4 z 5

Silný příběh, otevřený konec, a dost mě děsí, jestli se popisované idžime opravdu děje tak brutálním způsobem. Po dlouhé době kniha, která mě donutila si vyhledat o autorce a jejím životě více...Stále jsem se sice nedobrala všeho, co je v knize inspirováno jejím reálným životem, ale její matka se stejně jako v knize jmenovala Masako a její manžel Oliver. Jdu brouzdat dál.

JanaDor
12.01.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh. Přesto, že stylově se kniha četla dobře, tak obsahově mi to nešlo. Četla jsem ji déle jak týden a to je u mě co říct. Rychleji se to prostě nedalo. Musela jsem dělat přestávky, abych si od ní odpočinula. Jak je někomu ubližováno, nedej bože, když je tam šikana, tam mi to dělá zle a potřebuji chvilky na vstřebání dojmů. Jinak je to velmi kvalitní kniha s příběhem, který se nám odkrývá ve dvou linkách. Jedna kapitola se třídá s druhou ve vyprávěni ze současnosti o spisovatelce Ruth a minulosti o tokijské dívce Nao. Na konci jsme v okamžiku právě teď, kdy se osudy snově propojí.

Yunnan
05.01.2015 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Jak píše petaSk, dějová linka Naoko je podstatně zajímavější a také mnohem děsivější, když si uvědomíme, co se pravděpodobně ve školách a jinde odehrává (a určitě ne jen v Japonsku), než děj Ruth. Navíc mě potěšily dialogy a věty v japonštině a jejich hlubší vysvětlení. Co mě ale zamrzelo, že si překladatelka (případně nakladatel) nedal tu práci a nenechal zkontrolovat přepis "výslovnosti" japonských slov a názvů či jmen. Stalo se tak, že i v jednom slově (jméně) byl zkombinován anglický a český přepis dohromady, což působí velmi rušivě. Správně měl být použit, podle českých pravidel, přepis český a nebo případně nechat všude přepis anglický, což by ale ideální nebylo. Aspoň by to však nebylo matoucí, pro člověka neznalého.

petaSk
27.12.2014 4 z 5

Kniha více příběhů, z nichž ten nejvýraznější je popis útrap mladé japonské studentky Naoko, pro kterou je šikana spolužáků jen jednou z mnoha útrap. Dějová linka Ruth mě nezajímala, a zřejmě ani neměla. Líbil se mi způsob vyjadřování Naoko, to jak suše věci kolem sebe komentovala, bylo to na hony vzdálené tolika rádoby ironickým způsobům vyprávění v první osobě, kdy hlavní postava shazuje sama sebe v domnění, že se jedná o humorný nadhled na vlastní život. O to více mě zklamal konec, který je sice povzbudivý, ale blíží se přeslazeným happy endům. Navíc, závěrečné vplétání kvantové teorie mi přišlo mimo vzhledem k předešlému ladění knihy. Ale nic z toho není rozhodující pro to, jak výborná a krutá kniha je.

buddhismus sebevražda Japonsko americká literatura psychologické romány šikana

Autorovy knížky

Ruth Ozeki
kanadská, 1956
2014  86%Hledání přítomného okamžiku

Kniha Hledání přítomného okamžiku je v