Hlavní body sociální otázky

Hlavní body sociální otázky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227380/hlavni-body-socialni-otazky-227380.jpg 5 2 1

Cílem trojčlenného uspořádání společnosti je lidsky důstojný život každého jednotlivce. Nemůže jej zajistit ani kapitalismus, který snižuje lidskou práci na úroveň zboží a není schopen překonat sociální nespravedlnost, ani socialismus, jenž ujařmuje občany ustrnulou byrokracií, ochromuje přirozený hospodářský rozvoj a proměňuje svobodný duchovní život ve státně kontrolovanou ideologii. Steinerovo řešení však nelze ztotožňovat s tzv. "třetí cestou", jež by byla jakýmsi umělým kompromisem mezi kapitalismem a socialismem. Jde o řešení zcela originální, které vychází ze symptomů skutečnosti, z poznání člověka jako bytosti já i jako svobodného člena lidského společenství. Idea trojčlennosti není proto ani utopií, jako byly některé minulé pokusy, ani pouhou teorií, jež by přinášela umělé řešení sociální otázky zvnějšku a samozřejmě ani přízemním pragmatismem, který by vycházel jen z úzkých praktických hledisek, bez hlubšího poznání vnitřních souvislostí. Jejím východiskem je život, jeho zjevné i skryté zákony.... celý text

Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Baltazar

Die Kernpunkte der sozialen Frage , 1919

džanaka
03.03.2017 5 z 5

Organizace společnosti v souladu s duchovní vědou. Identifikace kořenů sociálního napětí, návrh řešení sociální otázky. Podnikání v souladu se zájmy společnosti. Mezinárodní vztahy.

Tolik k obsahu, který je stejně platný i pro naší společnost po 100 letech. Moje subjektivní hodnocení: Inspirován touto knihou přehodnocuji svoji filosofii podnikání a jdu upravit strategii naší firmy :-)