Hlas karavanního zvonku

Hlas karavanního zvonku https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124201/hlas-karavanniho-zvonku-124201.jpg 3 3 1

Snahou tohoto výboru, který vychází jako připomínka stého výročí Ikbálova narození a k uctění jeho památky, je podat co nejširší a nejhlubší pohled na dílo básníka, který patřil spolu s R.Thákurem k největším zjevům moderní indické poezie. Český výbor se připojuje k rostoucímu zájmu, který dnes svět věnuje tomuto básníku. Je dobře připomenout, že přesné datum narození, 9. listopadu 1877, bylo fixováno přičiněním českého vědce a znalce Ikbálova díla Jan Marka, který ke též autorem výboru, řádkového překladu a komentáře tohoto svazku. Lze tedy předpokládat, že tento výbor otevře široký a zasvěcený pohled na dílo tvůrce, jehož Pákistánci dnes považují za svého národního básníka. Hlas karavanního zvonku "Bánge dará", (Vydána 1923) Tajemství vlastního já "Asráre chudí" (Vydána 1915) Poselství z Východu "Pajáme mašrik" (Vydána 1927) Kniha o věčnosti "Džávédnáma" (Vydána 1932) Perské žalmy "Tabúre adžam" (Vydána 1927) Křídlo Gabrielovo "Bále Džibríl" (Vydána 1932) Úder Mojžíšovy hole "Zarbe kalím" (Vydána 1936) Dárek z Hidžázu "Armagháne Hedžáz" (Vydána 1938)... celý text

Poezie
Vydáno: , Odeon

Bánge dará, Asráre chudí, Pajáme mašrik, Džávédnáma, Tabúre adžam, Bále Džibríl, Zarbe kalím, Armagháne Hedžáz , 1938

Šárkaxx
06.05.2022 2 z 5

Básně mi přišly takové monotematické, nebavilo mě to. Myslím si, že většině jsem ani nerozuměla, ta kultura je hodně odlišná.

urdská literatura

Muhammad Ikbál