Trýzeň slávy

Historický román v němž autor obrací svou pozornost k údobí českého státu - ke konci dvanáctého a do první poloviny třináctého století. Vlády se ujímá Přemysl Otakar I., jehož panování trvalo přibližně půl století a bezmála stejný čas mu stála po jeho boku ctižádostivá manželka Konstancie Uherská, která je hlavní hrdinkou tohoto dramatického románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25760/tryzen-slavy-yyq-25760.jpg 414

Historická trilogie česká (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Blok

Devorah
27.07.2016

Musím napsat, že ze začátku byla tato kniha s názvem Trýzeň slávy spíše mou trýzní. Strašně jsem se trápila stylem, jakým to bylo napsáno, dlouhé předlouhé popisné pasáže, spousta jmen, která si člověk ani nemusel pamatovat (postavy jen prošly a už nebyly zmíněny), spousta výrazů, které se dnes již nepoužívají, např. poceloval jí ruku. I přes toto všechno jsem knihu dočetla a jsem ráda. Autor dovedl vystihnout "boje" mezi dvěma královnami, kdy se člověk přiklání na stranu jedné, pak druhé, zlořečí králi. Nemyslím, že si jí kdy ještě přečtu, ale určitě stojí za to věnovat jí svůj čas.

Richie1
02.05.2014

Když jsem kdysi četl román poprvé, tak jsem ještě neznal dost dobře historii Přemyslovců, a proto mě román nadchnul. Doba Přemysla Otakara I. byla hodně bouřlivá a díky tomuto schopnému panovníkovi z ní české knížectví a později království vyšlo vítězně. Úsilí Přemysla Otakara o uznání českého státu bylo korunováno slavnou Zlatou bulou sicilskou.
Po letech jsem román četl podruhé a už mě tolik nezaujal, nicméně stále v mé knihovně patří k těm kvalitním historickým románům.
Tato kniha má pro mě i své další kouzlo, neboť je osobně podepsaná autorem - Františkem Neužilem.

WEIL
24.11.2011

První manželkou krále Přemysla Otakara I. byla Adléta, se kterou musela druhá manželka krále Konstancie Uherská neustále bojovat o místo první ženy v českém království.