Desátý svědek

Z minulosti lze vylovit stejně tak bolest, jako i vzácný poklad… Přelom jara a léta 1978. Strojní inženýr Henri Poincaré tvrdě pracoval na přípravách k vylovení a záchraně lodního vraku údajně plného zlata, který ztroskotal u nizozemského pobřeží. Před zahájením potápěčských prací si bere vzácnou dovolenou a odjíždí na výlet k Waddenzee, rozlehlým pobřežním písčitým mělčinám. Průvodcem je mu bystrá, schopná a atraktivní Liesel Krausová, která spolu se svým bratrem zdědila rodinný podnik, jež v minulosti vyráběl ocel pro Třetí říši. Krausovy ocelárny jsou zdrojem obrovského bohatství, snadno svádějícího ke korupci. Čím víc se rozvíjí milostný vztah Henriho s Liesel, tím víc se Poincaré nechává vtáhnout mezi německé přátele sourozenců Krausových, kteří se netají svou nacistickou minulostí. Poincaré se zmítá mezi láskou k Liesel a svým svědomím. Až smrtelná hrozba jej donutí ujmout se vyšetřování, do kterého se nikomu kromě Interpolu nechce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220327/desaty-svedek-220327.jpg 4.153

Henri Poincaré Mystery 2.

Literatura světová, Thrillery

06.12.2020

Zajímavý námět.

pavlinka0250
21.03.2020

Znovupoznání, že všem nacistům a jejich pomahačům se nedostalo spravedlivého potrestání, mě rozesmutnívá. Ale tak to prostě je.
Velmi čtivá kniha.
****

soukroma
25.02.2020

Nečekaně silná kniha, kam se na ni hrabou stohy jiných, moderních knih o válce, Německu a nás všech: konfrontace mladého Francouze, schopného strojního inženýra, pravnuka slavného matematika Poincarého, s bohatým průmyslovým Německem sotva třicet let po válce. Na vztahu Francouze a bohaté Němky se autorovi podařilo rozehrát skvělý příběh zahrnující hrůzy války a zasahující srdce a nervy poválečných generací. Koncentrační tábor přímo v ocelárnách Hermanna G., otrocká práce vězňů, vina šéfa, osvobozování a hon na zajíce v Celle, CIA v poválečném Německu, zločiny válečné a zločinci v závětří v Argentině, lži o minulosti a využívání zkušeností z minulosti v průmyslu dnes (otrocká práce v rozvojových zemích za děsných podmínek: "Podnikání je jako válka jinými prostředky" - někdy ale bez skrupulí přímo válečnými prostředky). Interpol, šetření válečných zločinů, archivy, likvidace svědků...
V téhle knize je vše o hrůzách minulých i o zločinech nebo aspoň předsudcích, přetrvávajících či nových, i u minulých obětí. Není to černobílé, je to velice živé a celý napínavý příběh uvěřitelný.

"Bestie na sebe berou nejrůznější podobu. A nejhorší jsou ty, které chodí po dvou."

markyticka
25.05.2019

Autora jsem neznala, upoutala mne obálka. Obsah mne nezklamal, i když rozjezd byl rozvleklejší. Téma nacistických zločinů by nemělo zaniknout, ani to, co se dělo po válce a jak bylo s lidmi dále manipulováno. Rozuzlení a konec se mi líbil.

Johhanka79
09.03.2019

Zajímavá kniha. Děj má spád, není přehnaný. Celkově je knížka čtivá a chytlavá. Téma sice smutné, ale stále aktuální. Dávám čtyři a půl hvězdičky za závěr... který mi zahrál na city:-) Chvilkami člověku při čtení až mrazilo. Doporučuji tuto knihu!!!

mata57
04.03.2019

Děj koncipován na pozadí skutečných událostí, na které není dobré zapomínat. Pohodové čtení bez velkých překvapení a zvratů. Trochu dokument o chování velkých firem za II. s. války a po ní, včetně stíhání nacistických zločinců a pragmatického chování velmocí. Skvělý nenásilný doplněk hodin dějepisu.

dzeta
28.12.2017

Čtivý román, zajímavé téma. Za mě se četl dobře.

katka9574
29.09.2017

Velice zajímavý a čtivý román, zase trochu jiná "detektivka".