Hendrixova kytara

Hendrixova kytara https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466333/bmid_hendrixova-kytara-mtU-466333.jpg 4 65 26

Jeden mladý muž, jedna kytara a jedno dusné normalizační Československo. Aneb příběh o tom, co má společného Jimi Hendrix s klukem ze severní Moravy. Svobodu. Kytaru. A touhu. O čem jste snili, když jste byli malí? Že až vyrostete, nebudete muset nikoho poslouchat a budete si žít po svém? Hendrixova kytara je o snech. O snech plných svobody. Jenže když vyrůstáte v socialistickém Československu, můžete si o ní nechat jen zdát. Dokud ovšem nepotkáte HUDBU. Ta dokáže pohnout vaší duší i tělem a donutí vás k činu. Založíte kapelu a pořád někde narážíte. Až utečete za dráty, kde jste konečně sami sebou a plníte si sny. A za svým si jdete velmi cílevědomě. Hendrixova kytara je kniha o svobodě a o ceně, kterou za ni zaplatíte. Tehdy i dnes. Je o muži, kterého si kytara několikrát našla, a on si až po letech uvědomil, jaká je cena jeho svobody a talentu. A že ji neplatil sám. Místy je to až bolestné čtení. Možná každý z nás má v sobě podobnou „Hendrixovu kytaru“ – symbol rozletu a touhy žít si jen po svém. Jenže její cena je pro mnohé z nás příliš vysoká, takže to vzdáme nebo uhneme. Nebo to ani nezkusíme. Ale tahle kniha říká – vstaň a běž. Protože svobodní nemůžeme být jen napůl.... celý text

Knihomolka544
15.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Musim rict, ze po knizce Dcery to pro me bylo od autorky zklamani.

Kniha neni vyslovene spatna, ale prisla mi trochu nudna a bez napeti. Chybel mi tam nejaky zajimavy zvrat. Hlavni hrdina sice emigruje, ale zadne drama se ani tady nekona, vse probiha vzdy hladce. Je pravda, ze diky te vsednosti je pribeh docela uveritelny, ale je to jako cist o sousedovi odvedle a prislo mi to trochu skoda, protoze z tematu slo vytezit vic a popis na obalce znel slibneji.
Nektere dialogy mi krome toho prisli trochu zdlouhave a o nicem.

Ale pokud ma nekdo chut precist si poklidnou knizku, kde nemusi trnout a trpet s hlavnim hrdinou, tak je to asi to prave.

JanaDor
15.08.2021 5 z 5

Román je napsán skvěle. Pro mě tam nebylo hluché místo. Vždy se stalo něco, co mě zaujalo a já čekala na další hrdinova životní překvapení. Přes to všechno se nenechal zlomit a jeho touha žít po svém bez omezení byla v něčem inspirující. I když je zcela povahově jiný, tak přesně ho autorka dokázala vykreslit, že jsem ho chápala, i když s jeho skutky nesouhlasila. Velmi přirozený byl popis té doby. Hlavně devadesátá léta jsem vnímala velmi živě. Chaos, krádeže, ale i hlad po všem západním, tak to bylo. Za mě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy o nevšedních lidech v reálném prostředí, které přikazovalo a nebralo kompromisy. Někteří poslechli a někteří šli za svými pocity, které volaly po svobodě, a tak to je vlastně i v této divné době.

Márinka
12.08.2021 4 z 5

Více než 500 stránek není na jednu noc. Naopak. Zejména pamětníci budou číst pomalu, aby jejich vzpomínky měly čas vykutat se z dlouhodobé paměti. A těm mladším bude chvíli trvat, než pochopí…
Více v rubrice Recenze

Bobina74
30.07.2021 5 z 5

Román Hendrixova kytara vypráví příběh muzikantského snu o svobodě a touze po jeho naplnění. Epický román je postaven na silném příběhu, jenž vás zavede do strastiplné minulosti naší země, a vy sledujete dlouhé časové období jednoho pestrého lidského osudu, který je úzce spjat s láskou k hudbě. Román byl pro mě moc milým návratem do minulých časů a zároveň silným příběhem lidského osudu. Více v recenzi od Kniha za knihou. ;-)

bookcase
25.07.2021 5 z 5

Výborná knížka, ocení rockeři i milovníci hutných příběhů. Potěšilo mě, že byl hlavní hrdina od nás. /Karvinsko/. Trefný pohled na minulost a současnost v kulisách muziky, ne nadarmo se knížka jmenuje tak, jak se jmenuje ;-)

jaroiva
24.07.2021 5 z 5

Knížka, která mi zahrála na tu správnou strunu.
Mnohem lepší, než se zdálo podle anotace. Zatím jsem toho od autorky moc nepřečetla, vidím, že to budu muset napravit.

Lidský příběh, zahrnující poměrně dlouhé časové období, zachycuje jak proměny české (československé) společnosti, tak i vývoj a zároveň houževnatou neměnnost lidské povahy.