Ódinovo dítě

Ódinovo dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/bmid_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4 1035 226

Havraní kruhy série

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Odinsbarn , 2013

Dixinka
12.11.2017 5 z 5

Tak to byla knížka! Opravdu moc pěkné. Od začátku do konce jsem se od knihy neodtrhla.

Trya
10.11.2017 4 z 5

Začátkem jsem se nemohla prokousat, ale pak mě to neskutečně chytlo a posledních 100 stran bylo naprosto epických.
4,5*

Kakiko
05.11.2017 3 z 5

Kniha se mi ze začátku líbila hlavně z toho důvodu, že jsem v Hirce trošku viděla Aloy z Horizon Zero Dawn. První polovina byla vážně dobrá, ačkoliv se tam objevovaly klišé prvky z YA literatury, dalo se to přežít. No, pak to ale začalo jít z kopce. Pár příkladů... Ze Síly se stalo něco, co už má představivost moc nedávala, a tak jsem v pozdějším stádiu knihy měla problém pochopit, co to vůbec je, ačkoliv na začátku si o tom člověk dokázal udělat obrázek. Vývoj postav - hlavně Hirky - mi taky neseděl. Stala se z ní místy docela otravná postava, nad níž jsem jen otáčela oči v sloup. O Urdovi ani nemluvím, měl jako postava celkem potenciál, ale autorka ho nechávala jeho cíle plnit až moc snadně, což ve výsledku znamenalo, že to nebylo moc uvěřitelné.
Ten svět je jinak zajímavý, druhý díl má být údajně úplně jiný a šanci mu dám.

adorjas
02.11.2017 2 z 5

YA literatúra ako vyšitá, sorry, ale okrem iného sveta bola zápletka klasická ako z Twilight a Hunger Games. Chýbajú mi kvalitné YA knihy...

Anyv
31.10.2017 5 z 5

Skvělý příběh, sympatické postavy, napínavý děj. Ódinovo dítě jsem četla jedním dechem. Kniha mi přinesla nespočet pocitů při čtení, a tak to má být. Jen co jsem otočila poslední stránku, hned jsem otvírala další díl, abych se dozvěděla, kam se Hirka dostala a co tam na ni čeká. Doporučuji!!

parvitas
17.10.2017 5 z 5

Parádny príbeh, skvele vyrozprávaný, normálne mi je ľúto, že to nebolo dlhšie. Viem, čaká ma ešte druhý diel a možno aj ten posledný v češtine vyjde čoskoro. Hirku, Rimiho, dokonca aj toho havrana som si obľúbila. Je to taká zmes dobrodružstva a mýtov, točiacich sa okolo dospievajúcej dievčiny, ktorá sa odličuje od ostatných. Nie je to Avatar, nie je to Minehava, nie je to Cudzinka, nie je to Slávičia dlážka... neviem, pripomína mi to kopu príbehov z rôznych kníh a filmov, ale ani jeden nie je taký istý ako Odinovo dieťa.
Dávno som sa s chuťou nezačítala do fantasy, vďaka ktorej by som ponocovala.
Príbeh mi pripomínal severské mýty, ale nie je celkom z nášho sveta, lebo tamojší ľudia, teda, aetlingovia majú chvosty, vedia sa spojiť so Silou a celé je to tak trochu prírodné, šmrncnuté stredovekom, liečiteľstvom, obradmi, legendami, uctievaním havranov ako poslov a božstvá (áno, pripomínalo mi to aj Hry o tróny, ale aj iné... ale je to tak vynikajúco vykreslené!!!) Ja som si zamilovala celý príbeh, je to bez veľkého vysvetľovania, ste vrhnutí priamo do akcie, kde vidíte ako sa Hirka odlišuje od ostatných detí. A keď sa objaví Rime (ach, aj Zaklínača mi pripomínal - bielovlasý, vlčie oči, dva meče ), ktorý odmietne pokračovať ako vládnuci člen rodu a stal sa bojovníkom. Je to Hirkin kamarát z detstva, s ktorým súperila, ale postupne k sebe začínajú cítiť niečo viac. No nebojte, nie je to romantika. Nie je na to čas, ani priestor. Hirka musí absolvovať niečo ako obrad dospelosti, ale nevie sa "primknúť", necíti Silu... a keď jej jej otec prezradí, že nie je jeho vlastné dieťa, že ju len našiel, že je ako príšera z piesní... no nezrútili by ste sa? je to veľmi dobre napísané, musela som si urýchlene požičať z knižnice aj dvojku, ale je to kniha, ktorú chcem aj vlastniť!

Bubetka79
16.10.2017 5 z 5

Co říct, upřímně jsem se do nějaké 80. stránky nedokázala začíst, ale díky tomu, co poté následovalo, nestrhávám ani jednu hvězdu. Ódinovo dítě jsem si jednoduše zamilovala. Proč? Miluji fantasy svět, který se liší od ostatních a autorka nám ho tady dala požehnaně. Ačkoli nečekejme jen klasickou "fantasmagorii". Je zde dosti politiky a upřímně, vše se točí hlavně kolem ní, avšak nenechte se odradit, protože je jí tam tolik, abychom vše chápali, dokázali nad věcmi přemýšlet a pochopili její význam, avšak jí tam není až moc, aby nás to nudilo. Přiměřeně politiky, fantasy, magie a samozřejmě lásky. Žádný otravný milostný trojúhelník, jak jsme zvyklí. Ničeho nebylo málo ani až moc, že jsem se s každou stránkou těšila na každé z vyjmenovaných témat, které byly jednoduše a přesto úžasně propletené. Nedokážu nic než se nad knihou rozplývat!

vandalindakova
16.10.2017 5 z 5

Miluju tu knihu! Poprvé po dlouhé době se mi stalo, že se mi kniha zalíbila hned od začátku v prvních kapitolách. Je to trochu jiný typ fantasy, což oceňuji. Začátek mohl být docela zmatený, protože vás autorka rovnou hodí do úplně jiného světa plného jiných názvů, jiného systému atd. Díky tomu se mi povedlo, se do příběhu plně ponořit a naopak se mi líbilo, jak všechno postupně a pomalu zjišťuji až později. Kdo je to Vidoucí (který je tam věčně zmiňován), jsem třeba zjistila až po 300 stránkách. A ono se to pomalu slepovalo dohromady jako puzzle.
Strašně jsem soucítila s Hirkou, když nevěděla kým je, bála se obřadu a nemohla se začlenit mezi ostatní. Rimeho úplně zbožňuju!! Kniha obsahuje dost popisných částí, autorka popisuje vše do detailu. Někdy to bylo i otravné, když nutně potřebujete zjistit, proč se stalo tohle nebo co se stane dál. :D Ale jinak mi autorčin styl psaní hrozně sedl. Myslím, že mám novou oblíbenou spisovatelku a o sérii nemluvě!

Velevous
12.10.2017 5 z 5

Mě se ta kniha moc líbí.. Trošičku mi Hirka připomíná Kvotheho. Nebo by to mohla být jeho holka.

Tesset
11.10.2017 3 z 5

Upřímně mě kniha na rozdíl od mnoha ostatních tak neuchvátila. Fantasy literaturu miluju, ale tahle kniha mi moc nesedla. Z asi 550 stránek mě bavilo tak 200 stran (a to ještě těch ke konci) a zbytek jsem se vyloženě nutila číst. Každopádně si přečtu další díl a uvidím, třeba tomu ještě přijdu na chuť. Nemůžu ale popřít, že mě zajímá, jak to celé dopadne a jestli se dočkáme nějakých vysvětlení.

Halka2
08.10.2017 5 z 5

Tlustá kniha, silný příběh.
Mám ráda "bichle", které mají všechno,co čtenář vyžaduje a upoutává tak, že se od nich nemůže odtrhnout.
Mám ráda "bichle", které nejsou prázdné!
Mám novou oblíbenou autorku.

Princezna22
02.10.2017 3 z 5

Na knihu jsem se vyloženě těšila,ale co se nestalo. Klasika,kniha mě tak trošku zklamala... Sto názvu,holka která je puberťacka atd,jako dalo by se to překousnout v předpokladu kdyby kniha nebyla tak strašně tlustá! Klišé ocas za mě dobrý ale název typu plíseň nevím :D... Docela jsem zvědavá na další díl I když do tohohle jsem se musela nutit,abych dočetla a konečně mohla knihu dát do police a vzít něco co mě bude opravdu bavit. Nicméně dávám tomu ještě šanci a jsem zvědavá na další díly...:)) slabé tři hvězdy (dávám šanci dalším dílům...)

Nairiss
26.08.2017 2 z 5

Knihu jsem si koupila na základě tématiky, obalu a pozitivních recenzí zde na databázi. Ve finále však pro mě byla spíše zklamáním.

Nejvíce mi vadily postavy, které jsou velmi neuvěřitelné a nereálné. Hlavní hrdinku a lásku jejího života dobře popsala uživatelka Braenn v komentáři níže. Mně nesedly ještě dospělé postavy (zejména ty vysoce postavené), které pro mě byly velmi ploché a většinou jednaly docela nesmyslně, jako by jim bylo patnáct let všem. Největší wtf moment jsem asi zažila, když hlavní záporák (který je mimochodem taky dosti jednodimenzionální) přesvědčil celou vládnoucí radu naprosto bez argumentů, prostě jen tak, aby se příběh pohnul, kam autorka potřebovala. Většina postav je celkem bezradná, musí přijít Hirka, aby jim poradila, nebo něco rozhodla. Prostě pubertální holka, která je středobodem tamního vesmíru.

Vzhledem k tomu, že postavy pro mě byly takto nereálné, tak i svět, který by mohl být zajímavý, na mě působil jaksi povrchně a nesmyslně.

Abych jen nedštila síru a nějak zdůvodnila udělené dvě hvězdy, tak musím napsat, že autorka si dokázala udržet mou pozornost. Kniha se četla velmi rychle a na konci mě začalo zajímat, co je na druhé straně havraních kruhů, a zda jsou mé domněnky správné.

Poctivé dvě hvězdy. Oddechová četba, ze které si vesměs nic neodnáším.

Braenn
25.08.2017 3 z 5

Já už toho mám fakt dost. Copak se dneska už nepíšou fantasy, které by nebyly určeny pro pubertální holky? Které jsou o něčem jiném, než o mladé dívce 15-19, která buď umí všechno, nebo je takový ten chudák společensky nemožný otloukánek, však víte, jen je krom toho krásná, šikovná, nadaná, umí ideálně léčit, bojovat či obojí, je statečnější než všichni okolo a zabouchne se do ní ten nejhezčí frajer v okolí. Ve většině dílek teda frajer a jeho kámoš, nebo její kámoš, zkrátka tam musí být trojka. Kéž by v obchodech tyhle všechny Selekce, Dvory, Půlnoční koruny a podobné dostaly vlastní poličku s nápisem "romány pro dívky". Pak by se nestalo, že vám tuhle knihu podle dobrých hodnocení koupí muž k narozeninám, a když se pak zeptá "a jaké to bylo", já můžu jen říct "dobrý, kdybych ještě byla v pubertě".

Ale ke knize samotné.

Tohle je ten případ, kdy hrdinka je prezentována jako chudinka, co ale ve všem exceluje. Je docela sympatická. Vztah s hlavním super uber frajerem a jeho rychlovýcvikem v zabijáckých dovednostech je obohacen tím, že díky absenci ocasu se nedostane na sex... ne, jako vážně jde o ocas. Ale její, než mě obviníte z nějakých prasáren. Nevím, jestli jsem to vylepšila, ale prostě tam mají všichni ocas, ale ona ne, protože je to člověk a dostala se tam jako mimino portálem, byl u toho zlý kouzelník, nejspíš její otec a tak dále originálně... Ale to zas odbočuji. Takže hrdinka je přesvědčená, že když mu bez ocasu dá, tak na něj nastoupí strašlivé prokletí, plíseň či co, a proto na sebe jen zbožně koukaj... Na druhou stranu, je jí patnáct, třeba by mi také prošlo, kdybych v pubertě nakecala svým dětem něco o plísni, aby počkali se sexem? Mno, opouštím raději téma ocasů a zpět k příběhu, tohle nakonec není tak podstatné.

Takže zkrátka, je to příběh, zasazený do vcelku promakaného světa, který vám nebude připadat moc tajemný, jestli máte ponětí o severské mytologii. Je to trošku krutý svět, v tom jsou seveřani machři, to je výrazný plus oproti všem těm cukrovým románkům s podobnou tématikou. Bohužel, příběh je stále... inu, nápaditý, ale takový ploše hladký, jestli mi rozumíte. Hrdinka nepřemýšlí, všechno vychází a když nevychází, tak si pobude ve vězení tak akorát, aby nám jí bylo líto, ale ne, aby se jí něco doopravdy stalo. Žádné složitosti, skryté plány, prostě to tak nějak jde, jak hrdinka potřebuje. Nekonají se velká překvápka a komplikace v podobě realističnosti, které by narušily děj.

Shrnuto? Čtivé, i když rozhodně ne vícekrát. Musím litovat, že do tohoto světa není zasazen nějaký dospělejší hrdina a příběh. Občas musíte nad hrdinkou protočit oči v sloup, takže další díly přečtu, jen kdybych se nudila.
Slabší tři hvězdy.

Sheemas
17.08.2017 5 z 5

Velmi zajimavě napsaná fantasy kniha, která je sice ze začátku trošku pomalejší a hlavní postava mi přišla poměrně otravná, vše se ale naštěstí v půlce a hlavně ke konci změní. Příběh je chytlavý, ať už se jedná o různě světy, národy či věřící, a do toho všeho dívka která k nim nepatří.

Kathy1225
28.07.2017 5 z 5

Co bych téhle knize jen vytkla? Zřejmě jen To, že začátek byl pro mě dost chaotický a samotnou me odrazoval číst dál. Nakonec jsem se přece jen překonala a jsem za to ráda, protože kniha naprosto úžasné prostředí, skvěle propracované postavy i děj. Rozhodně doporučuji přečíst i když má o trošku víc stran, ale stojí to rozhodně za to. Ještě jsem nečetla druhý díl ale co jsem tak slyšela je prý fakt dobrý. :D

JK_Player
07.07.2017 4 z 5

Na začátku docela zmatek, autorka nevysvětluje, asi počítá s tím, že vše vyplyne z kontextu (což se mýlí) .. viz. "přimknutí" .. 70% knihy si říkáte: co to vlastně je to přimknutí? .. Před začátkem čtení knihy se hodí si něco přečíst o postavách na oficiálních stránkách nakladatelství.

Přišlo mi to málo tajemné, furt se mluví o slepých, ale autorka pořádně nevysvětlila co to slepí vlastně jsou, tak čtenář neví jestli z nich má mít strach nebo co vlastně. Chyběla mi v knize nějaká větší záhada, nějaké větší tajemno, které bych chtěl rozluštit, či se ho bát, nějaká síla, která může zničit svět a je potřeba proti ní bojovat.

Příběh je relativně pěkný a propracovaný, respektive nápad není špatný, ale autorka čtenáře neumí pořádně vtáhnout do děje, už jen tím, že čtenář musí vše pochopit sám a autorka mu v tom nijak zvlášť nepomůže. Knížka není zbytečně natahovaná, furt se něco děje co má vliv na příběh.

Miss.hell
18.06.2017 2 z 5

Bohužel jsem se nezacetla a knihu odkládám na později :-\ každopádně dostane ještě šanci

bookwarmerka
15.05.2017 4 z 5

Ze začátku jsem byla z knihy velmi zmatená a nemohla jsem se pořádně "začíst". Příběh je ale skvělý a těším se na další díly :).

anavi2009
30.04.2017 5 z 5

WOW.. Právě jsem dočetla.. Úžasná kniha, úžasný příběh, úžasní hrdinové. Miluju Rimeho a miluju Hirku :)
Musím uznat, že prvních 100-150 stran bylo zdlouhavých a nebavilo mě to. Neorientovala jsem se ve jménech, názvech měst a světů.. Asi i tím, že jména zní opravdu cizokrajně.. Naštěstí jsem vydržela. Příběh potom začal gradovat a asi tak 30 stran před koncem přišlo vyvrcholení, u kterého jsem ani nedýchala. Hltala jsem stránky a byla nedočkavá, jak to bude dál.. Super. A jsem moc zvědavá, co bude následovat v druhém díle.. Moc zvědavá..