Hate List

Hate List https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387533/bmid_hate-list-tOE-387533.jpg 4 264 70

Hate List série

1. díl

Před pěti měsíci střílel Valeriin přítel Nick na spolužáky v kantýně. Valerie se ho pokusila zastavit a jeden život tak zachránila, ale kvůli seznamu, který pomáhala sepsat, je podezřelá ze spoluúčasti. Byla na něm jména lidí a věcí, které oba nenáviděli. Pro ni to byla jen slova na papíře, pro něj však cíle k odstranění. Po létě stráveném v ústraní se teď Val vrací do školy. Pohledy spolužáků i vlastní rodina jí neustále připomínají, čeho byla součástí. Musí se vypořádat nejen s Nickovou smrtí, ale především s důsledky toho, co udělal. Vina padá i na ni, ale jakou roli vlastně při tragédii sehrála? Dokáže odčinit to, co pomohla stvořit, ale nikdy nechtěla přivést k životu?... celý text

Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Hate List , 2018

LilianaFalcon
06.03.2019 4 z 5

Nadprůměrně dobře napsaná knížka, která úmyslně nepředhazuje dokonalou hrdinku, která se stala jen nešťastnou obětí. Tohle je o hodně nedokonalé holce, pořádné puberťačce. Která byla šikanovaná a která se do nenávistné pozice sama stavěla. Kterou napadlo, že si všechny ty, co jí pijou krev, začne psát na SEZNAM.
Vyprávění o tom, co se stalo před tím než Nick vytáhl zbraň a začal střílet do spolužáků ze SEZNAMU ve školní kantýně, co se dělo během toho ale i potom. Prostě další knížka o vyrovnávání se s tíhou života.

Damonka12
13.02.2019 4 z 5

Velmi se mi líbí originální téma této knihy. Je velmi čtivá a hlavní hrdinka je úžasná osoba. Tato kniha velmi dobře ukazuje jak funguje dnešní svět. Určitě stojí za přečtení, protože je to něco jiného než obyčejná romance.

Ivka14
11.02.2019 3 z 5

Že začátku jsme se v knížce Nemohla zorientovat, ale asi ve třetině už jsme se do knížky dostala. Námět byl zajímavý, ale mě to zas tak ne oslovilo. Bylo to dojemné a občas i naivní. Průměrná knizka

Monni
25.01.2019 3 z 5

Dlouho jsem nevěděla jak knihu hodnotit. Ze začátku jsem měla chuť hlavní hrdinku zaškrtit. Vůbec mi nesedla a chování bylo strašné. Ano je strašné co se stalo, ale všeho s mírou. Kniha byla čtivá a ke konci se už i hlavní hrdinka celkem napravila, ale prostě mě na tom začátku lezla hrozně na nervy.
Námět na knihu určitě super a zajímavý, ale mohl ten začátek být trochu jiný. Možná by se mi tam líbily i kapitoly z pohledu Nicka. Zajímalo by mě co se mu honilo hlavou, proč to vlastně udělal atd...
Každopádně knihu hodnotím jako průměrnou. Někdo z ní může být nadšený, ale mě prostě nijak zvlášť neohromila.

Pefka
20.01.2019 4 z 5

Hate list je příběhem středoškolské studentky Valerie, která se svým přítelem Nickem sepisuje takzvaný hate list, neboli seznam všech, které nenávidí a všeho, co nenávidí, ať již jde o členy rodiny, učitele, spolužáky nebo fronty v obchodech. A jak je uvedeno na obálce knihy, zatímco pro ni to byla jen slova na papíře, pro něj to byly cíle k odstranění. Proto jednoho dne přijde Nick do školní kantýny se zbraní v ruce a rozpoutá vražedné peklo. Avšak nenechte se mýlit, kniha není ani tak o samotném útoku, jako o událostem, které mu předcházely (šikanování Nicka a Valerie ze strany spolužáků, jejich neutěšené rodinné situace, vývoj jejich vztahu) a samozřejmě o všem, co následovalo poté. Post-traumatický stres. Vyrovnávání se s pocity viny. Život po ztrátě blízkých osob. Vliv útoku na mezilidské vztahy. Úloha médií. Příběh Valerie dokazuje tolikrát opakovanou pravdu, že nikdo z nás nevidí do hlavy a myšlenek druhého člověka a že si kolikrát můžeme jen domýšlet, co si ten druhý ve skutečnosti myslí a co se v něm odehrává.

martinakraus
03.12.2018 5 z 5

Tenhle příběh je fakt síla, ale možná podle anotace ne v tom smyslu, který z ní dostáváte. Příběh Valerie, která se poté, co její přítel střílel ve školní Kantýně, několik lidí zabil a zranil (včetně samotné Valerie) a následně zastřelil sám sebe, není ani tak příběh, který by hledal chyby ve školském systému Ameriky a otázku toho, jak se mohl Nick dostat ke zbrani, jako spíš to, co následuje poté, co vás očerní média po celém světě, když se s vámi zachází jako s viníkem a jaké to je čelit tomu všemu tváří v tvář.
Kniha rozebírá mezilidské vztahy (rodina, přátelé i nepřátelé), ztrátu někoho blízkého a post-traumatický syndrom.
Já už nejspíš dávno nejsem cílovka, ale vím jistě, že tahle knížka má hloubku a měla by se dostat mezi co nejvíce čtenářů, abychom našim teenagerům její pomocí praskli tu bublinu, že to nejhorší, co se může stát, je rozchod nebo hádka s kamarádkou..

Pro fanoušky: Třináckrát proto, Mluv, Ten kdo stojí v koutě, ...

Ivuska.09
23.11.2018

Z young adult knih je tato jedna z těch lehce nadprůměrných. Podobné útoky příliš často v knihách popsány nejsou (alespoň já si na jinou nevzpomínám) a autorka se s tím popasovala docela dobře. Je-li tohle váš oblíbený žánr, budete nejspíš spokojení.

Nikkaa
22.11.2018 4 z 5

Já jsem tedy spokojená,kniha byla hezky psaná poměrně rychle se četla, námět rovněž skvělý tato věc se týká všech států...jak zaznělo v jiném komentáři více bych rozvedla problematiku šikany a věcem které zároveň vedlo k útoku...

sakyvanity
08.11.2018 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Líbila se mi neotřelá tématika masového útoku ve škole. V knize mi chyběl obšírnější popis Nicka - autorka se mohla zaměřit více na jeho psychiku a celkovou problematiku šikany a naopak ubrat u popisu Valeriiných sezení a podobně.
Je ale rozhodně fajn, že se někdo zaměřil ba problematiku, která je (nejen) v Americe velice rozšířená, a takto nám více vykreslil důvody, proč k masovým útokům může docházet. Dalším plusem je, že kniha je psaná jako "young adult", díky čemuž osloví čtenáře spíše, než kdyby byla psaná odborně (ale samozřejmě i odborné knihy si najdou své příznivce). Jako poslední bych ještě uvedla, že je dobře, že autorka neuváděla úplně detailní popis útoku - v Americe nalezneme mnoho případů, když útoky byly detailně popsány a poté měly své napodobitele.
Za mě 3,5* a celkem i mohu doporučit.

smejkalova.m
02.11.2018 3 z 5

Docela dobře se četla, měla jsem ji přečtenou za dva dny. Ale, že by mě nějak extra oslovila, to ne.

Autorovy knížky

Jennifer Brown