Hate List

Hate List https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387533/bmid_hate-list-tOE-387533.jpg 4 263 69

Hate List série

1. díl

Před pěti měsíci střílel Valeriin přítel Nick na spolužáky v kantýně. Valerie se ho pokusila zastavit a jeden život tak zachránila, ale kvůli seznamu, který pomáhala sepsat, je podezřelá ze spoluúčasti. Byla na něm jména lidí a věcí, které oba nenáviděli. Pro ni to byla jen slova na papíře, pro něj však cíle k odstranění. Po létě stráveném v ústraní se teď Val vrací do školy. Pohledy spolužáků i vlastní rodina jí neustále připomínají, čeho byla součástí. Musí se vypořádat nejen s Nickovou smrtí, ale především s důsledky toho, co udělal. Vina padá i na ni, ale jakou roli vlastně při tragédii sehrála? Dokáže odčinit to, co pomohla stvořit, ale nikdy nechtěla přivést k životu?... celý text

Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Hate List , 2018

6591
08.02.2021 4 z 5

Dobrý příběh, cover se mi moc nelíbí -líp by bylo kdyby ti třeba zobrazovalo jen třeba sešit-, nejvíc mě dostal konec..
*spoiler*
...když hodili Nickova Hamleta na Valerin sešit do kapsle...
*konec spoileru*

Půjčila jsem si ji z knihovny, asi bych si ji nutně nekupovala...

pedroK
14.11.2020 5 z 5

Čtivá a podnětná, ikdyž závěr byl možná trochu naivní.. přesto i dospělý čtenář se mohl nad leccim zamyslet. Šikana a její důsledky..

diddlinka11
05.11.2020 5 z 5

Přečetla jsem knihu opravdu jedním dechem. Nechtělo se mi ji odkládat a potřebovala číst víc a víc. Neobvyklé téma, zajímavé rozložení. Za mě 5/5

petusska01
26.10.2020 4 z 5

Zo začiatku ma príbeh veľmi nebavil ale našťastie sa to zmenilo a ja som sa nevedela od príbehu odtrhnúť a bola som zvedavá ako to skončí. Val "z časov pred" mi prišla ako typický pubertiak, precitlivena na svoju osobu, na správanie rodičov, tuziaca po láske a plne prikyvujuca svojmu frajerovi len aby ju mal rád (ked už jej nik iný lásku neprejavoval). A to je okej, netreba ju za to súdiť. Coz si jej rodičia absolútne neuvedomili do takmer poslednej stránky a to je frustrujúce a na nervy idúce zároveň. Škola absolútne neriešila sikanu ktorá sa tam diala a ktorá sposobila to co sa stalo-jediná co si priznala svoju chybu skončila v nemocnici zavretá na psychiatrii. Na jednej strane obdivujem Val ako to zvládla, na druhej strane je ten príbeh tak strašný a mne nervy drasajuci, až je z toho výborná kniha-emotívna pozitívne aj negatívne.

Ajda300
20.10.2020 5 z 5

Kniha mě hrozně překvapila. Měla jsem dost nízká očekávání, ale příběh mě vážně dostal. Bylo to strašně silné, napínavé a krapet depresivní. Je mi líto, že se o knize víc nemluví, protože byla vážně skvělá. Doporučuji

blackoutzuzi
08.09.2020 4 z 5

Skvěle napsaná young adult kniha se silným tématem, kterým se hodně podobá Tekutému písku - a to střelba na střední škole.
Hate list je emotivní příběh s ponurou atmosférou a pohledem na to, jak se naše postavy vypořádávají s následky traumatu. Příběh je vyprávěn střídavě ze současnosti s flashbacky do minulosti. Škoda jen, že jsme nedostali i pohled Nicka na celou situaci. I tak moc doporučuji, už jen kvůli tomu tématu.

petra2284
07.08.2020 5 z 5

Super kniha, te holky mi bylo moc líto

Monns
16.07.2020 5 z 5

Tak tohle byla hodně silná a emotivní kniha. Autorka mi vyrazila dech. Jsem těsně po přečtení a musím to ještě vstřebat.
Hlavní hrdinka prošla těžkou životní zkouškou, překonala šikanu, smrt, nenávist svojí i těch ostatních, nedůvěru a žádnou oporu v rodině. Při jejím proslovu v závěru mi tekly slzy.

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Knihu jsem si vybrala slepým výběrem a jsem překvapená, jak se mi líbila. Nevím, jestli u tohohle tématu se dá napsat slovo líbila, protože ač je to kniha pro mládež, dotýká se hlubšího tématu. Celou knihu provází ponurá atmosféra, ale zároveň je ta kniha tak čtivá, že vám to nepřekáží a je tam několik momentů, které jsou skutečně hezké. Jsem fakt překvapená. Obyčejně čtu ráda toto téma v literatuře pro dospěláky, ale tahle knížka na mě fakt udělala dojem, že jsem se přistihla, že o ní přemýšlím i po dočtení.

TerkaM
04.04.2020 5 z 5

Ani přesně nevím, co se mi na knize líbilo, když jsem ji četla (komentář píšu rok a půl po přečtení), ale musím říct, že ji miluji. Asi taky skrz to, jak byla ta kniha čtivá a jak mě hrozně zajímaly důvody toho seznamu a taky důvody, proč Nick ve školní jídelně střílel na spolužáky, kteří byli na tom seznamu. Celkově je to kniha s tématikou, jež se u nás zase tak moc nevidí a dost možná i proto je moji srdcovkou.

Viviana-Mori
21.03.2020 4 z 5

Kniha má výhodu, že se perfektně čte, člověk vplyne do děje a vcítí se do hlavní hrdinky. Ovšem já bych asi ocenila lepší psychologické zpracování celého příběhu, určitě se dal děj rozpracovat více do hloubky, jenže pak by to zase nebylo pro děti a mládež. Rodiče Valerie byli teda opravdu příšerní. Hlavně ten otec. Nickova matka dá synovi na hrob "Milovaný syn", i když vystřílel školu a rodiče Valerie, která vlastně za nic nemohla, ji odepsali a jen kroutili hlavou, mlčeli, nebo mleli krávoviny. To mně fakt vadilo.
Jinak je kniha velmi dojemná a depresivní. Škoda, že v ní nebyl i pohled Nicka na celou věc. To bych možná přidala o hvězdu navíc.

sgjoli
21.03.2020 5 z 5

Tahle kniha mne nečekaně emocionálně zasáhla, připoutala si mne k sobě a nutila mne přemýšlet o řadě věcí. Především o tom, jak se lidé navzájem vnímají, co si o sobě myslí, co chtějí vidět a co chtějí, aby viděli ostatní. A jak je tohle téma komplikované, trochu ošidné, ale přesto se s tím často potýkáme sami v reálném životě. Dobře to vystihuje následující citát z knihy: "Lidé to dělají neustále: myslí si, že "vědí", co se odehrává v hlavě někomu jinému. To ale nejde. A myslet si opak je chyba." Zároveň se tu velmi dobře řeší téma viny, kdo je viník a kdo oběť + jak snadné je někoho odsoudit, ačkoliv třeba nemáme dostatek informací.
Kniha mi přišla psychicky dost hutná. Hlavní hrdinka Val si prochází neuvěřitelně těžkým obdobím života. Vina, výčitky, strach, křivda, úzkosti, nejistota a mnoho dalších věcí, které cítí a s nimiž se musí vypořádat. To všechno je tady velmi dobře popsané a velmi sugestivně to působí i na čtenáře. Já měla celou dobu pocit, jako bych většinu pocitů cítila spolu s Val. A v tom mne to asi zasáhlo nejvíc. Zároveň musím autorku pochválit, jak dobře to uměla popsat.
Autorčin styl psaní je velmi plynulý, uhlazený, citlivý a hlavně neuvěřitelně čtivý. Kniha se mi četla moc dobře, ačkoliv se potýkala s tak těžkým tématem. Pokud jste již dospělým čtenářem, je potřeba počítat s tím, že je to příběh mířený převážně na mladší publikum, ale já to tady pro sebe samu nijak nepociťovala jako nějakou bariéru. V poslední době je to jedna z mála knih, u kterých nemám, co bych vytkla.

zuzana4291
15.03.2020 4 z 5

Na prvních stránkách jsem pochybovala o tom, zda knihu vůbec dočtu. Ale velmi rychle mě děj knihy úplně pohltil. Nedokázala jsem se odtrhnout, dokud jsem jí celou nepřečetla. Nakonec i pír slz ukáplo. Je to překvapující kniha o pocitech a vypořádání se s tramatickým zážitkem.

leanechvilova
11.03.2020 3 z 5

Young Adult knížka, která se zabývá neobvyklým tématem pro tento žánr. Takže v tomhle ohledu je určitě originální. A bylo zajímavé o něčem takovém číst.
Knížka se dobře četla. Ale chvílema mi hlavní hrdinka Valerie lezla na nervy. Ale tak to se dalo ještě překousnout.
Knížku bych označila jako žádná hrůza ale ani žádný trhák. Takže rozhodně znovu bych ji už nečetla. Ale takhle na jedno přečtení se mi líbila. A klidně bych ji doporučila, pokud si chcete přečíst trochu jiné dílo z Young Adult.

Crozz
06.02.2020 4 z 5

Silné téma, velice dobrá a zajímavá kniha.

Zorka
02.02.2020 4 z 5

Přihlédnu-li k tomu, že se jedná o knihu pro děti a mládež, je skvělá. Nezastírám ale, že kdyby byla určená dospělým, našla bych na ní pár chyb, zejména v druhé části. Tvrdou realitu, vliv médií na veřejné mínění, těžké trauma po prodělaném střeleckém útoku ve škole najednou vystřídá trochu nepravděpodobné a poměrně rychlé "uzdravování". Přidávám se rovněž k těm, kteří by věnovali více prostoru Nickovi a jeho pohnutkám, na druhou stranu bych úplně oželela postavu fialové výtvarnice, která pro mě byla tak trochu "mimo mísu".

Karolisek12
12.01.2020 5 z 5

Nedokážu se vyznat ve svých pocitech z téhle knížky. Pořád nevěřím tomu, že něco tak epického někdo dokázal napsat. Dokázala jsem knížku přečíst za jeden a půl dne s tím, že v ní nebyla ani jedna nudná pasáž - z čehož jsem úplně paf... Autorka má ode mě rozhodně velký velikánský obdiv a plný počet hodnocení, protože tahle knížka... Je skvěle napsaná, čtivá, skvělý nápad na příběh a ten konec? U knížky celkově nešlo nebrečet.

chaera
28.12.2019 3 z 5

Knihu podobného tématu jsem ještě nikdy nečetla a vzhledem k tomu, že střílení na středních školách v USA je poměrně časté, jsem se chtěla o této problematice trochu více dozvědět. Nedozvěděla, protože celá kniha je spíše zaměřená na pocity hl. hrdinky a její psychiku, což ale po přečtení neberu jako mínus. Bylo to totiž popsáno bravurně a s Val jsem soucítila tak moc, že jsem knihu občas musela odložit kvůli toho, jak naštvaná a frustrovaná jsem byla. Bohužel mi spousta postav přišla příliš nereálná, obzvlášť rodiče Val byli na facku a jejich chování jsem nechápala. Plus konec byl tak nechutně sluníčkový a šťastný, že mi vůbec neseděl ke zbytku knihy. 3.5/5

Turtleee
15.12.2019 3 z 5

Knížka se mi opravdu moc líbila, ale asi jsme čekala něco víc...

KateTheBlogger
12.12.2019 4 z 5

Knížku bych doporučila jako povinnou četbu všem americkým středoškolákům.

Autorovy knížky

Jennifer Brown