Harry Trottel a kámen MUDr. Tse

Harry Trottel a kámen MUDr. Tse https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5117/bmid_harry-trottel-a-kamen-mudr-tse-Fv4-5117.jpg 2 375 61

Harry Trottel série

Parodie na Harryho Pottera a Kámen mudrců, zcela za hranicemi dobrého vkusu, o něco delší než předloha. Ve Velké Británii super úspěšná série byla pro Čechy upravena, ale domníváme se, že je ještě mnohem veselejší. Ne že bychom neměli Pottera rádi, ale mnoho věcí je v té legendě podivných. Například: jak by mohli trápit chudáci mudlové největšího čaroděje? Kde se bere tolik sov? Viděl by opravdu předpubertální Potter v lucidním zrcadle své rodiče? A tak dále.... celý text

KajusaKil
29.03.2024 3 z 5

Zvažovala jsem i 4*, ale nelíbí se mi vizuální zpracování knih této série. Potter ságu miluji, ale tohle je opravdu vtipné a dobře zpracované.

uzivatel83509
02.02.2024 1 z 5

Knihu jsem měla problém vůbec dočíst do konce. Čekala jsem parodii, že se pobavím... ehm, bohužel - celkový můj dojem z knihy : občas trapné, většinou nudné, ztráta času..

vercatko20
26.02.2023 odpad!

No to byla neuvěřitelná pí*ovina. Někdo vykrade světoznámý a oblíbený dílo a udělá z něj frašku. Ano, to je definice parodie. Ale tohle nebyla parodie, tohle byla kolosální trapnost. Nebylo to vtipný, nebylo to ani úsměvný. Bylo to prostě jen hloupý. Vůbec nechápu autorčino (dle předmluvy) sebevědomí, že to bude trhák :)) Tohle vydat a ještě si to obhajovat, to chce fakt odvahu. Anebo prostě absenci soudnosti. Hnůj.

DominaCZ
13.11.2022 odpad!

Hnůj všech hnojů...což je tak nějak většina knih autorky jak jsem již měla tu čest.

A že by v Anglii způsobila boom, zrovna tam kde si na Pottera nedají sáhnout??? POCHYBUJU!!!

protokol
12.12.2021 5 z 5

konečne trocha humoru v knihe . v poslednom čase sú knihy dosť fádne a humor ako by sa strácal. mne sa príbeh páčil a tie hlášky no zábava. sanitár v záchode to bol rop úlet . . som zvedaví ako to pojde ďalej .

Layyen
07.08.2021 4 z 5

Dobrej úlet, člověk se zasměje, ala krvavé kalhotky panny které lákají jednorožce a další specialitky :-) určitě stojí za to přečíst v rámci odpočinku

Janeyx21
06.07.2021 3 z 5

Knihu jsem vzala do ruky kvůli čtenářské výzvě (2021, Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih), jakožto jednu mezi 15 nejhůře hodnocenými.

Docela dobře chápu, že skalním fanouškům HP tato kniha dozajista po chuti nebude. Ačkoliv jsem rostla s HP jako vrstevnice a jeho příběhy jsou mi dobře známé jak z knih, tak z filmů, Harry Trottel mě nijak hluboce neurazil. Možná mi jeho postava, jakkoliv pitomá, byla trochu sympatičtější nežli původní ukvílený Potter.

Forma je místy slabší, místy silnější, jak to tak bývá. Párkrát jsem se příjemně zasmála, sem tam kroutila hlavou a ano, občas jsem si řekla "to je ale blbost". Nicméně celkem jsem si u toho odpočinula. Docela se mi zalíbily roztomilé detaily odkazujicí na nějakou reálnou věc či osobu, jakkoliv se zakládaly na pravdě či na drbech.

lucie.dc
23.04.2021 2 z 5

Davam 2 * jen proto, ze snad pubertaka by tohle mohlo jeste nadchnout.

Chapu, ze parodie je trapne vtipna, ale vtipna, tohle bylo jen trapne. Prirovnavani
vubec nebylo trefne ani vtipne ani zajimave, ty zbytecne zavorkove vety jeste vic skodily a cist o mariance a heroinu uz bylo vazne moc.

Odkladam zklamane nedoctene, s Harrym jsem vyrustala a i kdyz mam original dilo rada, byla jsem zvedava a myslela si, ze se zasmeju, ale jen mi pribyly vrasky mezi obocim ):|

rencovav
06.02.2021 3 z 5

Jsem mile překvapená - byla to totiž vážně docela legrace. Nejvíc mě pobavil asi původ Harryho jizvy na závěr. Jo a taky profesor Grape a jeho láska k Beatles.

Tahle knížka je jednou z patnácti nejhůř hodnocených na Databázi knih - upřímně nechápu proč. Nehraje si na žádné veledílo, naopak paroduje všechno a všechny, zároveň ale některé sporné věci zajímavě vysvětluje (a upřímně - kdo z vás si nikdy nepoložil otázku, jak je to se záchody a přívodem vody v Brada- pardon, v Neštovicích, proč byl Harry někdy takový ňouma, proč si ho vůbec Dursleyovi/Donkeyovi vzali k sobě nebo proč sakra kouzelníci jen tak posílají dopisy soví poštou). Nevím, jestli se pustím do dalších dílů, spíš ne, nicméně tohle bylo opravdu milé překvapení. Když od toho nic neočekáváte a když se dokážete trochu povznést nad originál a nebrat to tak vážně, pak to vážně docela ujde. :)

Jiřina18
04.02.2021

Ani jsem nedočetla přišlo mi, že je to úplná slátanina

E.vi.k
27.01.2021 1 z 5

Nedočetla jsem. Nevím, vtipné to nebylo a nebavilo mě to.

mulderka
24.01.2021 2 z 5

Jedna česká potteroparodie se v záplavě tehdy mohutně vydávaných podobných čtiv nijak neztrácí. Jak moc se budete smát, záleží nejen na míře lásky k původním potterovkám, ale hodně i na momentální náladě. Použitý humor je totiž místy velice specifický a ne vždy kápne do noty.
Dala bych za tři, ale za prvé: zatím je to jen rozjezd k té pravé nekorektní srandě, za druhé: trochu mě naštvalo, že v Neštovicích jsou hippíci a rockeři opovrhovaní a skončí v lůzerském Kobrojedu. Představuju si, v jak dobré společnosti bych se octla :-)

Áža707
15.06.2020 5 z 5

Miluju! Tuto knihu mám doma již roky a je to jedna z těch ke kterým se ráda vracím. Člověk se u toho pobaví a uvolní. Má to skvělou myšlenku a originální nápady.

Aivinka
20.08.2019 5 z 5

Pobavila jsem se. Bylo to něco jiného a do jisté míry originálního.

Ana72154
15.02.2019 3 z 5

Jelikož jsem fanoušek HP, nedalo mi to, abych si nepřečetla tuto knihu. I když jsem se při čtení nesmála, a chvílemi mě to moc nebavilo, nutí mě to k přečtení dalšího dílu.

leotwain
07.10.2018 5 z 5

Vcelku nechutně povedená parodie, u které jsem žasl a bavil se od první stránky. Ano, nejen tento díl, i ty další, mají své slabé stránky, nicméně, logické moderní vysvětlení některých aspektů, je ve srovnání s předlohou, kterou mnozí znají, jako když bičem mrská (samozřejmě i já), opravdu k popukání. Harryho jizva, původ jméno Mixie, Bumbál, to jsou jen jedny z mála perel vtipnosti, které kniha přináší. Při předčítání svým kamarádům, ale samozřejmě nejvíce sklidil úsměv seminář fyziologické magie. Ano, chápu, že některým, kteří považují původní dílo za posvátné, se tato parodie může zdát trapná či nevkusná. Já osobně jsem ovšem rád, že jsem na tyto knihy narazil, jelikož se u nich ani po několikátém čtení nepřestávám "chlámat" a žasnout, stejně jako se nepřestávám bavit a žasnout ani u všech sedmi původních dílů HP.

slaska77
21.09.2018 1 z 5

Musím říct, že na satiru to bylo trochu slabé. Začátek dobrý, i když poměrně delší než originál, po příjezdu do Neštovic najednou Harry zcela změnil svou povahu a začal být hodně podobný své předloze, stejný mechanismus smrti rodičů, stejné setkání s kamarády i profesory. Celý děj v Neštovicích jakoby autorka jen okopírovala Kámen mudrců a vyměnila pouze jména za rádoby vtipnější varianty - konflikty s Pacem, konflikty s Grapem, školní tresty v Zakázaném lese, světlý moment profesorky Olahové to nezachránil. Váhala jsem mezi 1 a 2 * a když jsem viděla, jak vysoké skóre kniha má, přiklonila jsem se spíše dolů, protože toto s klidným svědomím doporučit nemohu. Jediné dva světlé momenty závěru knihy - Analogie Beatles a původ Harryho jizvy. Zbytečně dlouhé, zbytečně stejné, zbytečně málo vtipné.

ladaol
30.08.2018 3 z 5

Po přečtení několika stran jsem měla chuť knihu velice rychle odložit, nelíbilo se mi, že Harry se opravdu chová jako trotl. Ale vydržela jsem a zbytek knihy se mi docela líbil, i když si zatím nejsem jistá, zda si přečtu i ostatní díly. Dávám 3,5*.

Butch-core
20.02.2018 3 z 5

Původně jsem si myslel, že zdejší chabé hodnocení knihy je takový ten "zbožný odpor "pottrofilů"" vůči čemukoli, co může jejich modlu zpochybnit nebo zesměšnit. Po přečtení musím dát bohužel kritikům této parodie částečně za pravdu. Byť se to na první pohled nezdá, parodie je velice obtížný žánr, pro autora žádná velká psina. Tvůrce parodie jednak musí patřičně odlehčit příliš znormalizované a uctívané prvky originálu, zároveň by měl ale taky pamatovat na poctivé udržování struktury příběhu, který vždy v něčem podstatném vychází z kostry původní, byť je jejím ironickým stínem. Pseudo-autor Jolin zvládá převyprávět Pottera jen částečně. Oproti kameni mudrců je kámen MUDr. TSE snad o sto stran delší. Ptám se: Proč? První polovina děje se až urputně drží předlohy, občas je dokonce příběh nesmyslně natahovaný. Závěr knihy je místy pro změnu zbrkle, byť vtipně zrychlovaný. Celkově je vyprávění hrozně nesoudržné, a to je problém. Ani parodie by neměla být nekontrolovatelným výplachem nadšeně jízlivého pisálka. Co do prosté zábavy je celek taky příliš nestabilní. Místy jsem se nasmál a mělo to spád. Místy jsem nechápal, proč se už hodnou chvíli prokousávám kupou šedivé nudy a proč vyprávění až příliš začíná napodobovat originál. Zase ale nebylo tak zle! Pro mnohé bude ten humor příliš infantilní, možná i trochu fekální, ale já mám pro zmíněný druh zlehčování slabost. Všechny knihovníky je na závěr třeba upozornit, že pokud chtějí knihu zařadit v oddělení pro děti a mládež, měla by být nanejvýš v literatuře s modrým proužkem. Pro mladší rozhodně není, a nic se nestane, bude-li přímo v oddělení pro dospělé. Dospělí jsou koneckonců překvapivě ti, kdo knihu nejspíš jedině ocení. Dětem bude k ničemu. Přirovnám-li celou věc k sobě: Když jsem byl dítě, Harryho Pottera jsem zbožňoval. Dospělost mi Harryho pošpinila, mnohdy právem díky schopnosti zraleji analyzovat některé anti-ušlechtilé rysy fenoménu. Možná i díky tomu přišla chvíle na Trottela. Nic světoborného, ale místy solidní pokochaná.

Adelyna
12.02.2018 2 z 5

Jeden díl mi bohatě stačil. Více než to, jak je kniha napsaná ( průměrné pobavení na zlatém podnose, moc se nad tím přemýšlet nedá a ani nemusí) se mi líbí myšlenka... proč by mudlové šikanovali (ještě tak přehnaně jako v originále) nejnadějnějšího čaroděje.

parodie

Kniha Harry Trottel a kámen MUDr. Tse je v