Deník Dory Grayové

Deník Dory Grayové https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433779/bmid_denik-dory-grayove-QsR-433779.jpg 5 127 127

Hanka vs. historie série

Když rodiče Hance oznámí, že se budou stěhovat z města na venkov, převrátí jí svět vzhůru nohama. Hanka svůj nový domov nesnáší, dokud na půdě náhodou nenajde tajemný starý zápisník – deník Dory Grayové. Co se s jeho autorkou a její židovskou kamarádkou stalo? Hanka se to rozhodne zjistit stůj co stůj. Tak začíná dobrodružné pátrání po stopách minulosti, která by se už nikdy neměla opakovat.... celý text

Evikj
03.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, která pohladí po duši..

Lucie.kukla
13.01.2021 5 z 5

Poutavý příběh pro náctileté. Nevzbudí hrůzu, ale dle mého názoru podnítí zvědavost, zjistit si více o holocaustu. Dcera je na knihu ještě malá, ale těším se, až si ji jednou vytáhne z knihovny.

bublina84
14.10.2020 5 z 5

Četla jsem jako dospělá v době nachlazení, kdy jsem hledala jednodušší četbu. Přečetla jsem ji za jeden den. Kniha byla svižná, děj zajímavý a napínavý. Nevím jestli autorka ještě něco napíše, protože tohle bude těžko překonávat.

radus
21.09.2020 4 z 5

Nejsem cílová skupina, proto asi nedokážu knihu tolik ocenit. Budu čekat, co na to řekne moje puberťačka :-)

attila1
31.07.2020 5 z 5

Prečteno na jeden zátah. Vyprávění dívky,která při stěhování s rodiči našla na půde deník z války.

deniska2
19.07.2020 5 z 5

Přečteno na jeden zátah.Moc krásný příběh , knížka mně moc bavila.Knizku doporučuju.

MartinaF
10.07.2020 4 z 5

Milá a krásná jednohubka na dva večery. Bylo to napínavé a skvěle vymyšleno. Nenásilné zmínky o válce a židech mám raději než vyprávění o hrůzách z koncentračních táborů. Autorce se skvěle povedlo vcítit do teenagerovské dívky i do jejího cítění.

Mona-Lisa
26.06.2020 5 z 5

Čistá radost během čtení a přemítání, co vychválím dřív?
- Krásnou vazbu s vymazlenýma ilustracema?
- Jazyk vypravěče - teenegera- který nesklouzává do lascivnosti ba naopak dodává knize civilnost a tím atraktivnost pro cílovku?
- Téma druhé světové - jak se žilo obyčejným lidem = jejich osudy v jednotlivých zapadlých vesnicích, o čemž se moc ve školách neslyší?
- Detektivní nádech příběhu, jenž tě nutí příjít celé věci na kloub nejlépe hned spolu s hlavní postavou?
A nakonec mi došlo, že klenotem je tento útlý skvost právě kvůli tomu, že jde o precizně zkompletovaný vyvážený celek všeho jmenovaného.
A kdyby si měl jen jediný člověk (nejenom dítě 13+ pro které je kniha určena) díky těmto pár stránkám uvědomit, jak se má dobře, nadává na malichernosti svého denního života v porovnání s tím, co se dělo jiným, třeba Doře, tak mají tyto knihy pořád smysl a čestné místo na pultech knihkupectví.

PanTydlitát
16.06.2020 5 z 5

(může obsahovat spoiler) Paráda. Čekala jsem jen příběh ustrašeného židovského děvčete, ale kniha mi poskytla úžasné pátrání po majitelce malého plyšového medvěda a majitelce záhadného deníku...
Sama si teď v hlavě tvořím fikce, proč se Hance zdá noční můra o srážce s autem v 6:29...

ivana02
02.06.2020 5 z 5

Krásná kniha, která mi trošku připomínala Hanin kufřík.

Pan_Švec
31.05.2020 5 z 5

Autorce se podařilo spojit zdánlivě nespojitelné: humor a hrůzy války a holokaustu. Druhé řečené je jen nastíněno, první silně a zdatně zdůrazněno. Právě proto jde o mix stravitelný pro dětské čtenáře, kterým je knížka určena. Dívka se s rodiči přestěhuje z Prahy na venkov do domku, který má pohnutou historii. Z vilky byla za Protektorátu vystěhována česká rodina, aby uvolnila místo nacistickému důstojníkovi. Česká rodina se ale nevrátí ani po válce. Dívka najde na půdě ukrytý deník, začne pátrat po její pisatelce a rozkryje osud dvou kamarádek, kterým změnila život válka a holokaust. A podaří se jí stát součástí toho osudu, byť o 70 let později.

Ditules
31.05.2020 4 z 5

Prima spojení současnosti a válečných dob pro mladší čtenáře. Každá půda může ukrývat tajemství.

vevu.
21.05.2020 5 z 5

Pro dětské čtenáře nenásilnou formou podané hrůzy 2. světové války. Rohodně doporučuji. Bavit bude nejen samotný příběh a odhalování tajemství, ale i lehký humor a současný jazyk.

HaniS182
15.05.2020 5 z 5

Boží knížka která mě moc bavila.

janka3232
07.05.2020 5 z 5

Nenásilná kniha o 2. světové válce i dnešním světě. Hodně humoru, současné mluvy, ale celkově nepodbízivé. Knihu jsem si užila i jako dospělá.

Knižní střípky
19.04.2020 5 z 5

Rozhodně doporučuji tuto knihu všem dětem a jejich rodičům. Dětem zprostředkovává velmi nenásilnou a lehkou formou situaci u nás za druhé světové války, nucený odsun českých občanů z jejich domovů, deportaci a osudy Židů a mnoho dalšího. I když to zde není nijak do hloubky a do detailů popsáno, věřím, že právě díky tomu to může děti podnítit k vlastnímu pátrání a sebevzdělávání o této kapitole našich dějin. A my rodiče jim můžeme být pomocníky. Po přečtení souhlasím s verdiktem poroty - tato kniha si právem zasloužila své vítězství v loňské literární soutěži Albatrosu o nejlepší příběh na téma ODVAHA.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

lucie3725
18.04.2020 5 z 5

Vynikající kniha, užila jsem si ji i jako dospělý čtenář. Kdyby mi bylo třináct, tak ji hltám pořád dokola. Zcela zasloužené vítězství v literární soutěži Albatrosu.

piquillio
18.04.2020 5 z 5

Podle anotace by člověk řekl, že tahle knížka bude dobrá. Ale že je v ní plno svěžího humoru, na to přijdete až při čtení. Náramně jsem si ji užil. Hanka je skvělá holka.

kolacky
12.04.2020 5 z 5

Moc se mi líbila, byť nejsem cílová skupina :-)... Holocaust z veliké dálky, ale ne méně hrozný. A i když jsem tušila, kde je Tylda, přesto jsem si Hančiny výzkumy a pátrání užila.