Hádanka jménem Oliver

Hádanka jménem Oliver https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354394/bmid_hadanka-jmenem-oliver-9ac-354394.jpg 4 256 256

Oliver Ryan je dokonalým příkladem úspěšného muže. Žije na předměstí s manželkou Alicí, která ilustruje dětské knihy, za což získala i několik cen, a je svému manželovi plně oddána. Celé okolí jim jejich život i vztah závidí. Ovšem jen do doby, kdy Oliver jednoho večera napadne Alici, a ta upadne do komatu. A Oliver má co vysvětlovat... Nikdo jeho divoký výpad vůči ženě nechápe. Pouze Oliver ví, co všechno stálo za tím, než získat svůj vysněný život i majetek. Ale i on je v šoku, když postupně chtě nechtě musí odhalit svou minulost...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Omega

Unravelling Oliver , 2013

Mirin1349
11.01.2021 5 z 5

Musím souhlasit s ostatními kolegy čtenáři, začátek opravdu není tak čtivý a řekla bych, že není ani ničím unikátní. Naštěstí to ale netrvá moc dlouho. Kdo dá knize šanci a přelouská prvních pár kapitol, bude určitě spokojený. Takhle perfektně vypointovanou knihu, kde do sebe všechno tak skvěle zapadá, jsem dlouho nečetla. Líbilo se mi vyprávění z pohledu různých účastníků i prolínání časových os. Ta kniha je nakonec tak výrazná a jiná, že si ji určitě budu dlouho pamatovat.

ddkk
10.12.2020 5 z 5

Další kniha Liz Nugent. Stejně jako psychothriller V úkrytu, i Hádanka jménem Oliver je napsaná ve formě výpovědí jednotlivých postav příběhu. Ve své podstatě to ani není thriller, spíš psychologická studie toho, jak dávný osobní a rodinný přešlap, prudérnost, rasimus v čisté podobě a neodpouštějící společenská morálka dokážou fatálně ovlivnit osudy mnoha nevinných lidí...

Moc se mi to líbilo. Za pět a doporučuji.

P.S. Tentokrát se Omega "dopustila" docela slušného překladu.

Trustty
04.11.2020 5 z 5

Po delší době zase něco lehce spletitého.
Mě se Oliverův příběh moc líbil.
Vyprávění z několika úhlů pohledu bylo zajímavé a vůbec to nerušilo, naopak.
Doporučuji

Allla9
12.10.2020 4 z 5

Zajímavý pohled na jednotlivé postavy příběhu.

SilvieSisinka
26.09.2020

Nečetlo se to špatně.

iveta3689
23.09.2020 4 z 5

Kniha je psaná z pohledu více postav a různými styly tak, že to krásně jednotlivé postavy vykreslí. Při první kapitole jsem měla chuť knihu odložit. První vypráví Oliver a je to tak neuvěřitelný floutek, že jsem nechtěla jeho výlevy číst. Byla by to ale velká škoda, protože to má svůj význam. Kniha se od druhé kapitoly skvěle rozběhla. Na Olivera jsem změnila názor a pak ještě několikrát. Autorka skvěle popsala, kam můžou vést předsudky a slepé dodržování tradic nebo společenských zvyklostí.

knihomol1985
19.09.2020 4 z 5

Pozvolný rozjezd mi trošku vadil, příběh dobrý ale kniha mě vtáhla až v druhé polovině. Jinak mohu doporučit.

mysak518
18.08.2020 5 z 5

Kniha čtená jedním dechem taky přečtena za dva dny spisovatelka opět nezklamala

L.Helena
05.08.2020 4 z 5

Oliver zmlátí svou ženu a ta upadne do kómatu. Pak se tato dějová linka úplně vytratí a sledujeme vyprávění z minulosti jak Olivera, tak dalších osob, které mají s Oliverem určitou souvislost. Zpočátku jsou to takové běžné epizody ze života, ale postupně to nabírá na dramatičnosti a odhalují se temná tajemství. Chvílemi je vám Olivera líto, jindy ho odsuzujete…
Dobrý příběh, který se sice rozjíždí jen pozvolna, ale nakonec z něj vůbec nebudete mít dobrý pocit.

Evaho73
25.07.2020 5 z 5

Vždy ma poteší, keď sa mi do rúk dostane kniha, ktorá je svojim spracovaním aspoň trochu odlišná, oproti žánrovo podobným knihám.
Kniha Hádanka jménem Oliver je presne tento typ, kde sa mi najviac páčilo prerozprávanie príbehu z pohľadu viacerých postáv, čo jej pridalo na celkovej originalite.
Bolo pre mňa veľmi zaujímavé objavovať, aké skutočnosti dovedú človeka k jeho prerodu na ľudské monštrum bez akýchkoľvek zábran...
Oceňujem aj celkové podanie príbehu, kde bol dej dobre vystupňovaný a celý čas som bola v napätí, ako to celé dopadne, pričom som sa ani na chvíľu pri čítaní nenudila.

Lubisek
18.06.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která ve vás ještě dlouho po přečtení zanechá nemalé emoce.

Z anotace a obálky jsem čekal úplně jiný druh vyprávění, než kterého jsem se nakonec dočkal. Kniha začíná Oliverovým napadením své manželky - zdánlivě nesrozumitelný čin, který dává postupem knihy čím dál tím větší smysl.

Příběh střídavě vyprávějí různé postavy, které mají úzkou souvislost právě s Oliverem (ať už v současnosti, tak minulosti). Velká část děje se odehrává právě v minulosti, konkrétně ve Francii. Bylo zde opravdu všechno tak růžové, jak to zpočátku vypadalo?

Autorka dokázala perfektně čtenářům přiblížit zákoutí irské společnosti, katolické církve. Přibližuje nám také dobu první světové války a dobu, ve které je homosexualita brána jako trestný čin.

Musím podotknout, že závěr mě opravdu velmi překvapil a uchvátil.
Od začátku si myslíme, že hlavní otázkou je to, proč Oliver zmlátil svoji manželku. Ano, je to velmi důležité, ale zápletka je nakonec zcela jiná - no... nechte se překvapit sami! :)

Žirka
24.05.2020 4 z 5

Krimi románem ani thrillerem bych tuto knihu neoznačila (lze se dočíst na obálce), volila bych spíše psychologické drama. Kdo touží po drsných scénách a vyšetřovatelích, bude zklamán, a možná ani nedočte. Já jsem se nenudila, naopak.

klarkys
03.05.2020 4 z 5

Přečteno na jeden zátah. Oliverem jsem pohrdala a zároveň ho i litovala, neměl to lehké. Líbil se mi styl vyprávění, ani chvilku jsem se nenudila.

ronave
22.04.2020 4 z 5

Na knize se mi líbil styl vyprávění - každá kapitola je věnována jedné osobě a ta vypráví, co a jak se podle něj událo. Vše do sebe zapadá a pomalu se rozplétá celý příběh odehrávající se v Irsku a chvíli ve Francii...
Myslim, že jako od dechovka není špatná :-)

andrea7191
20.04.2020 5 z 5

Bezvadná kniha, která se čte sama od začátku do konce. Oliver. Je to zmetek nebo oběť? Velmi podařený příběh.

evik_svistik
01.04.2020 3 z 5

Čtivé, zajímavé, nicméně nějak mě to nenadchlo natolik, aby se na konci dostavil wow efekt. Už mám pár knížek v tomto žánru přečtených a obávám se, že tato se mezi nimi ztratí a nebude nijak vyčnívat.

Hvězdinka
29.02.2020 3 z 5

Jak moc záleží na tom, jaké máme dětství a že jablka nepadají daleko od stromu .... Střídání vypravování z pohledu různých osob, které prošly Oliverovým životem. Zajímavé...

SimonaP
28.02.2020 4 z 5

Napínavá čtivá kniha, moc mě bavila.

gordon13
05.01.2020 5 z 5

Vynikající psychologické drama, výborně poskládaný příběh z úhlu různých postav i samotného hlavního hrdiny, který měl opravdu nezáviděníhodné dětství, což se na vývoji jeho života značně podepsalo...a bohužel semlelo i spoustu lidí kolem něj...moc pěkná kniha!

Owain
04.01.2020 4 z 5

Prekvapive hodne ctiva kniha. Postupne odhaleni Oliverovy minulosti, z pocatecniho pocitu jaky je to hajzlik, mi ho pak i prislo lito.