Gottšalk

Gottšalk https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225428/bmid_gottsalk-ECE-225428.jpg 5 6 6

V historickom románe Gottšalk upriamil sa Hurban na osudy pobaltských Slovanov v 11. storočí, keď im germánski susedia spolu s kresťanstvom prinášali aj útlak. Autor na základe historických skutočností chce tu vyjadriť, že rozširovaním aj tej najhumánnejšej myšlienky pácha sa bezprávie, ak ju násilím presádzajú do prostredia, ktoré má už svoje kultúrne tradície. Proti slobodnému preniknutiu nových šľachetnejších ideí vyvolávajú odpor práve nešľachetné zámery ich nositeľov. Hoci Hurbanovi záleží na týchto ideových otázkach, chce čitateľa nielen poučiť, ale aj zaujať a pobaviť, vyhovieť jeho vkusu ľúbostnými, dobrodružnými a bojovými scénami, ktoré napísal živo a dramaticky.... celý text

Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Gottšalk , 1861

jesuswlasac
08.03.2018 5 z 5

Popri romantickej poézii Štúrovcov táto kniha zrejme zapadla do zabudnutia a pritom sa jedná o literárny skvost najvyššieho rangu.
Historický román alebo romantická história je výnimočne spracovaná a plne chápem že v dobe kresťanstva mal J.M.Hurban problémy s publikovaním. Môj úprimný obdiv katolíckemu autorovi, ktorí sa nebál kritizovať christianizáciu a pozdvihnúť slovanského ducha. O knihe by sa dal napísať celý referát, ale to nie je mojou úlohou, a preto radšej nechám na vás aby ste si knihu užili rovnako ako ja.
Jediná škoda že autor na knihe nezapracoval viac a nepridal aspoň 200 - 300 strán, mohol z toho byť Slovanský Román s veľkým R !

Miro.slav
14.10.2017 5 z 5

Vedel som, že štúrovci obdivovali slovanské korene a že presadzovali slovanskú vzájomnosť. No netušil som, že Hurban je autorom takéhoto vynikajúceho diela. Perfektné! Takže počiatky dnešných snáh o písanie slovanskej fantasy môžeme vlastne hľadať už v štúrovskom romantizme. Odporúčam všetkým, no hlavne tým, ktorí sa túžia dozvedieť viac o svojich slovanských predkoch.